Tehnoloģijas

Noslēgusies 1,5GHz izsole mobilo sakaru tīkla kapacitātes palielināšanai

 

Noslēgusies 1,5GHz izsole mobilo sakaru tīkla kapacitātes palielināšanai; rezultāti vēl jāapstiprina

Ceturtdien, 20.janvārī, noslēgusies Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) organizētā izsole mobilo sakaru operatoriem lietošanas tiesību iegūšanai 1432–1472 MHz un 1492–1512 MHz jeb 1,5 GHz radiofrekvenču spektra joslā. Rezultāti vēl jāapstiprina SPRK padomei. Plānots, ka SPRK par to lems š.g. 27. janvārī.

Izsolē tika piedāvātas trīs radiofrekvenču spektra lietošanas tiesības uz 20 gadiem (no 2022.gada 8.februāra līdz 2042.gada 7.februārim). Katras radiofrekvenču spektra lietošanas tiesības sākumcena bija noteikta 200 tūkst. eiro apmērā. Viens mobilo sakaru operators varēja iegūt līdz divām radiofrekvenču spektra lietošanas tiesībām. Pēc izsoles iegūtie naudas līdzekļi nonāks valsts budžetā.

Par radiofrekvenču spektra lietošanas tiesībām izsole notika piecās kārtās.

Pirms rezultātu publiskas izziņošanas, izsoles rezultāti ir jāapstiprina SPRK padomei. Lēmums par izsoles uzvarētāju un radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību piešķiršanu jāpieņem ne vēlāk, kā desmit darba dienu laikā. Plānots, ka SPRK par to lems š.g. 27. janvārī.

Saskaņā ar izsoles nosacījumiem, ja izsoles komisija konstatē, ka kāds no izsoles dalībniekiem nav ievērojis vai ir pārkāpis nolikumu, un tas ir ietekmējis izsoles rezultātu, SPRK padome izsoles uzvarētāja noteikšanu atzīst par spēkā neesošu. Ja izsolē nav neviena uzvarētāja, tad SPRK padome izsoli atzīst par noslēgušos bez rezultāta. Kopš 2010.gada SPRK organizējusi nu jau divpadsmit radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību izsoles, un tikai viena beigusies bez rezultāta.

Jau ziņots, ka jebkura jauna radiofrekvenču spektra josla palielina elektronisko sakaru tīklu veiktspēju. Šī 1,5 GHz radiofrekvenču spektra josla stiprinās mobilo sakaru tīkla kapacitāti, tostarp, nodrošinot augstu lejupielādes ātrumu un datu pārklājumu valstī, ņemot vērā šobrīd pieaugošo lejupielādes datu pārraidāmo apjomu. Joprojām pieaug, piemēram, video un tiešraižu straumēšana, interneta televīzijas satura izmantošana, koncertu un filmu skatīšanās internetā.

Izsolē piedalīties varēja tikai tie komersanti, kas nav saistītie komersanti. Proti, nevarēja piedalīties divas vai vairākas komercsabiedrības, kur viena komersanta līdzdalība otra komercsabiedrībā tieši vai pastarpināti veido vismaz 30% no apmaksātā pamatkapitāla.

Radiofrekvenču spektra joslas ir nacionālais ierobežotais resurss. Līdz ar to radiofrekvenču spektra lietošanas tiesības saņemt, pagarināt termiņu, anulēt, tālāknodot vai kopīgi izmantot var tikai, vēršoties ar rakstveida pieprasījumu SPRK.

Pērn 17.decembrī noslēdzās SPRK organizētā radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību izsole 700 MHz diapazonā, kas ir būtisks radiofrekvenču spektra resurss mobilo sakaru operatoru 5G tīkla izvēršanai. Izsoles ieņēmumiem sasniedzot 13,273 milj. eiro, radiofrekvenču spektra lietošanas tiesības ieguva trīs mobilo sakaru operatori, kuriem ir noteikts pienākums dinamiski attīstīt sakaru tīkla pārklājumu.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir neatkarīga valsts iestāde, kas Latvijā uzrauga sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju (ap 600 regulēto komersantu) darbību, tirgus attīstību un rūpējas, lai iedzīvotāji saņemtu nepārtrauktus, drošus un kvalitatīvus sabiedriskos pakalpojumus par ekonomiski pamatotu cenu. SPRK regulē sabiedriskos pakalpojumus enerģētikas, ūdenssaimniecības, elektronisko sakaru, pasta, depozīta iepakojuma un sadzīves atkritumu apsaimniekošanas nozarē.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top