Tehnoloģiju ziņas

1958. gadā ASV pazaudēja ūdeņraža bumbu, kas līdz šai dienai nav atrasta

1958. gadā ASV pazaudēja ūdeņraža bumbu, kas līdz šai dienai nav atrasta

Mark 15 Avots: wikipedia.org

Kopš kodolieroču radīšanas pasaule ir pieredzējusi arī nelaimes gadījumus. 1958. gadā notika incidents, ko vēlāk nodēvēja par “sadursmi Tibī salā”. Lidmašīnas avārijas dēļ bumbvedēja apkalpei nācās nomest ūdeņraža bumbu virs Džordžijas štata. Tā iekrita purvā un nesprāga, taču līdz pat šai dienai bumba nav atrasta.

Kā amerikāņu bumbvedējs pazaudēja kodoltermisko bumbu

Incidents notika 1958. gada 5. februārī ap diviem naktī pēc vietējā laika, kad B-47 bumbvedējs atgriezās no mācību misijas uz aviācijas bāzi Floridā. Taču lidmašīnas bumbu nodalījumā atradās nevis mācību bumba, bet gan īsta ūdeņraža bumba Mark 15, kas svēra 3,5 tonnas.

Tajā naktī, 11 kilometru augstumā, bumbvedējs sadūrās ar F-86 iznīcinātāju. Kā apgalvoja iznīcinātāja pilots, viņš otru lidmašīnu radarā nav redzējis. Rezultātā F-86 zaudēja spārnu un nogāzās, taču pilotam izdevās katapultēties un viņš izdzīvoja.

Bumbvedējam tika bojāta degvielas tvertne un viens no dzinējiem, kā rezultātā tas strauji samazināja augstumu. Lai varētu aizlidot līdz tuvākajam lidlaukam, apkalpes komandieris nolēma atbrīvoties no liekā svara. Bumba tika nomesta purvā no 2200 metru augstuma. Bumba nesprāga, un bumbvedējs varēja nolaisties. Vienīgā problēma bija pati bumba, kuru tā arī neizdevās atrast.

1958. gadā ASV pazaudēja ūdeņraža bumbu, kas līdz šai dienai nav atrasta

Kas notika ar pazaudēto ūdeņraža bumbu?

Uzreiz pēc incidenta sākās bumbas meklēšana, kas ilga līdz 1958. gada aprīļa vidum. Tomēr tā nebija veiksmīga, un līdz pat šai dienai tās liktenis nav zināms. Domājams, ka bumba nogāzās Vosso līcī, purvainā vietā, pie Džordžijas krasta un nogrima zemē līdz 4,5 metru dziļumā.

ASV aizsardzības ministra palīga 1966. gada vēstulē Kongresam tika apgalvots, ka bumbai bija pilnībā samontēta plutonija kaujas galviņa. Tas kļuva zināms tikai 1994. gadā, kad vēstule tika atslepenota.

Vēlāk, 2001. gadā, ASV Gaisa spēki publicēja oficiālu ziņojumu par šo incidentu. Tajā bija norādīts, ka bumba saturēja 180 kg sprāgstvielu un noteiktu daudzumu urāna. Tomēr tajā nebija ķēdes reakcijai nepieciešamās kodolkapsulas. Tāpēc bumba neradīja draudus iedzīvotājiem.

Cik daudz kodolieroču tika pazaudēti

Sadursme virs Tibī salas nebūt nav vienīgā reize, kad militāristi ir pazaudējuši kodolieročus. Aukstā kara laikā bruņošanās sacensība un gatavošanās iespējamam konfliktam sasniedza tādus apmērus, ka kopumā tika pazaudēti vismaz 92 kodolieroči, tos pārvadājot, kā arī veicot gan raķešu, gan bumbvedēju izmēģinājumus.

1961. gadā Amerikas Savienotās Valstis piedzīvoja vēl vienu sadursmi, līdzīgu Tibī salas incidentam. Toreiz degvielas sistēmas darbības traucējumu dēļ B-52 bumbvedējam nācās nomest divas kodolumbas tuksnešainā apvidū virs Ziemeļkarolīnas. Vienu no bumbām militāristi atrada, bet ikai nejaušības dēļ tā nesprāga. Otrā bumba, domājams, iekrita purvā un nogrima. Arī tā vēl nav atrasta.

Dažkārt bumbas pat ir eksplodējušas vai iznīcinātas, piesārņojot teritoriju ar radioaktīvo plutoniju. 1966. gadā virs Spānijas tika nomestas divas kodolumbas, piesārņojot teritoriju. Tomēr lielākā daļa kodolieroču lādiņu dažādu negadījumu dēļ tiek nozaudēti arī okeānā.

1958. gadā ASV pazaudēja ūdeņraža bumbu, kas līdz šai dienai nav atrasta

Arī PSRS gadījumā ir pazaudēdi kodolieroči. Vairumā gadījumu tas notika zemūdenes avāriju dēļ. 1968. gadā Klusajā okeānā zemūdene K-129 sadūrās ar ASV zemūdeni, kā rezultātā nogrima. Uz K-129 klāja atradās trīs 1 megatonnu kodolraķetes, kā arī vairākas kodoltorpēdas.

Notikuši incidenti arī ar lidmašīnām. 1976. gadā pie Sahalīnas krastiem avarēja stratēģiskais bumbvedējs Tu-95 ar divām kodolumbām. Lidmašīna nogrima kopā ar visu tās saturu. Par laimi, beidzoties aukstajam karam, šādu incidentu skaits krasi samazinājās.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top