Tehnoloģijas

2023. gada septembrī Zemei ir pietuvojušies uzreiz 5 asteroīdi, vai tie bija bīstami?

2023. gada septembrī Zemei tuvosies uzreiz 5 asteroīdi, vai tie ir bīstami?

Ziņas par asteroīdu tuvošanos Zemei mūsdienās cilvēkus vairs nepārsteidz. Raksti ar šādiem virsrakstiem parādās ik pēc dažiem mēnešiem, taču, neskatoties uz to, neviens liels kosmosa objekts, kas spētu izraisīt lielus postījumus, nav nokritis uz mūsu planētas. Nesen NASA kosmosa aģentūra dalījās ar informāciju, ka 2023. gada septembrī Zemei pietuvosies pieci asteroīdi vienlaikus, un šo ziņu pārņēma daudzi izdevumi. Šī raksta ietvaros piedāvājam jums iepazīties ar drīzumā gaidāmajiem “viesiem” un noskaidrot, vai tie rada kādus draudus, vai arī tā atkal ir ažiotāža tukšā vietā. Un vispār, kā zinātnieki nosaka, kuri kosmosa objekti ir potenciāli bīstami?

Zemei tuvojas asteroīdi

NASA tīmekļa vietnē, sadaļā Asteroid Watch Dashboard, ir publicēta informācija par pieciem asteroīdiem, kas tuvojāss Zemei. Patiesībā mūsu planētas tuvumā pastāvīgi lido dažādi kosmosa objekti – šobrīd, kad lasāt šo rakstu, ap Sauli ir pusmiljards asteroīdu, kuru diametrs pārsniedz 4 metrus. To ātrums ir aptuveni 30 kilometri sekundē, tāpēc, ja kāds no tiem sadursies ar Zemi, tas nebūs pārāk dramatiski.

Ažiotāža bija sacelta ap pieciem asteroīdiem, kas no 6. līdz 12. septembrim lidoja tuvu Zemei. Raksta publicēšanas brīdī lielākā daļa no tiem jau bija aizlidojusi garām mūsu planētai.

8. septembrī garām Zemei palidoja divi asteroīdi, kas ir autobusa un lidmašīnas lieluma. Pirmo zinātnieki atklāja 2020. gadā, un tas lidoja 5,6 miljonu kilometru attālumā no mums. Par lielāko zinātnieki uzzināja 2023. gadā, un tas šķērsoja Zemi 4 miljonu kilometru attālumā.

Vēl viens lidmašīnas lieluma objekts paskrēja garām 10. septembrī, un tas pietuvojās mums tuvāk nekā pārējie – mūs šķira “tikai” 2,65 miljoni kilometru. Pēdējais asteroīds gaidāms šodien, 12. septembrī. Tā lielums tiek salīdzināts ar autobusu, bet attālums – ne vairāk kā 4,1 miljons kilometru.

Kādi asteroīdi tiek uzskatīti par bīstamiem

NASA aģentūras speciālisti par bīstamiem objektiem uzskata visus asteroīdus, kas pietuvojas Zemei mazāk nekā 7,5 miljonu kilometru attālumā. Turklāt tiem jābūt lielākiem par 140 metriem. Pēc pirmās pazīmes visus minētos asteroīdus var klasificēt kā bīstamus, bet pēc otrā parametra tie neatbilst – to izmērs ir ne vairāk kā aptuveni 30 metri. Starp tiem nav neviena objekta, kas būtu salīdzināms ar pilsētas debesskrāpi vai Ēģiptes piramīdu. Tāpēc varam gulēt mierīgi.

Turklāt jāsaprot, ka “konverģence” nenozīmē, ka asteroīdi bija redzami no Zemes vai pat no Starptautiskās kosmosa stacijas.

Cik daudz asteroīdu ir kosmosā

Asteroīdu kosmosā ir daudz, tāpēc gadījumi, kad vienlaicīgi tuvojas vairāki objekti, nav reti. 2011. gadā zinātnieki atklāja vairāk nekā 285 000 asteroīdu, bet mūsdienās šis skaits ir daudz lielāks.  Ja ir interese, var doties uz mājaslapas Asteroid Watch Dashboard sadaļu Eyes on Asteroids un pārliecināties, cik daudz asteroīdu ir Saules sistēmā. Zemi un citas planētas ieskauj putekļi, un daži “putekļi” patiešām teorētiski var sadurties ar mūsu planētu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top