Tehnoloģijas

6 veidi, kā 2021. gadā nopirkt biļeti lidojumam kosmosā

Nopirkt kosma tūrista biļeti.

Foto: Pixabay.com

2004. gadā Bērta Rutana būvētais privātais kosmosa kuģis “SpaceShipOne” tika nosūtīts kosmosā un tas droši nokļuva atpakaļ uz Zemes. Par šo ceļojumu kosmosā kompānija saņēma 10 miljonu ASV dolāru lielu balvu un tas kalpoja par vienu no iemesliem, lai sāktu pārliecināt sabiedrību, ka beidzot ir pienācis kosmosa tūrisma laikmets. Tagad, kad ir pagājuši vairāk nekā 15 gadi, topošie kosmosa tūristi varēs īstenot savu sapni. Šis prieks, protams, nav lēts, taču daudzi dzīvo pēc principa “šeit un tagad” un ir gatavi kaut vai rīt doties lidojumā.

Privātie uzņēmumi jau konkurē par ceļojumu pārdošanu tūristiem kosmosā ar privātiem kosmosa kuģiem. Apskatīsim, kuras kompānijas sola pirmos tūristus nosūtīt kosmosā 2021. gadā.

Virgin Galactic kosmosa kuģa interjers – Foto: Virgin Galactic

Kompānija “Virgin Galactic” – privātie lidojumi kosmosā

Pēc trim veiksmīgiem kosmosa lidojumiem kuģis “SpaceShipOne” ir aizgājis pensijā, taču darbu turpinās kompānijas “Virgin Galactic” kosmosa kuģis “Unity”. Tāpat kā tā priekšgājējs, arī kompānijas “Virgin Galactic” kuģis tiks palaists kosmosā ar speciāli konstruētu lidmašīnu, sasniedzot 80 km augstumu. Ar to pietiek, lai kompānijas “Virgin Galactic” piloti nopelnītu astronauta titulu. Kā zināms, zinātnieki ir definējuši robežu starp Zemes atmosfēru un kosmisko telpu, kas atrodas augstumā 100 kilometrus virs Zemes virsmas, un to sauc par Kārmāna līniju.

Kompānijas “Virgin Galactic” mērķis ir kļūt par “pasaulē pirmo komerciālo kosmosa pārvadājumu līniju”, kas piedāvā regulārus lidojumus ar bāzes centru Ņūmeksikas dienvidos. Kompānija plāno sākt regulārus lidojumus 2021. gada sākumā, kompānijas “Virgin Galactic” izpilddirektoram Ričardam Brensonam kļūstot par pirmo neprofesionālo astronautu, kurš būs lidojis ar kosmosa kuģi “Unity”.

Cik maksā lidojums kosmosā

Cik maksās lidojums kosmosā ar kompāniju “Virgin Galactic”? Sākotnēji uzņēmums maksu par ceļojumu ir paredzējis 250 000 ASV dolāru apmērā. Vairāk nekā 600 cilvēku jau ir izteikuši vēlmi iegādāties biļeti par šo cenu, lai kļūtu par “topošajiem astronautiem”. Bet tagad kompānija “Virgin Galactic” plāno paaugstināt cenu, lai gan galējā maksa par lidojumu vēl nav oficiāli paziņota. Pēc depozīta veikšanas 1000 ASV dolāru apmērā jūs varat reģistrēties, lai pieteiktos ceļojumam kosmosā.

Kosmosa kuģis SaceX

Kosmosa kuģis SaceX – Foto: Pixabay.com

Kompānijas “SpaceX” lidojumi

Kompānija “SpaceX” līdz šim ir vienīgais privātais uzņēmums, kas jebkad nosūtījis cilvēku kosmosā. Tas ir arī vienīgais uzņēmums, kas saņēmis NASA sertifikātu par cilvēku nosūtīšanu kosmosā. Kad kompānija “SpaceX” sāks pārdot biļetes privātpersonām lidojumiem kosmosā? Iepriekš kompānijas vadītājs Īlons Masks sacīja, ka apsver šādu iespēju. Kompānija “SpaceX” nesen paziņoja, ka jau ir pārdevusi pirmās vietas nākamajos “Crew Dragon” lidojumos ar citu loģistikas uzņēmumu starpniecību.

Jāatzīst, ka Īlona Maska mērķis ir apdzīvot Marsu. Un tam viņam ir vajadzīgs lielāks kosmosa kuģis. Tāpēc kompānijas “SpaceX” inženieri drudžaini strādā pie jauna kosmosa kuģa izveides, kas joprojām ir izstrādes stadijā. Ja milzīgais kosmosa kuģis veiksmīgi darbosies, tas vienlaikus varēs pārvadāt desmitiem kosmosa tūristu starp vairākiem galamērķiem uz Zemes vai, iespējams, visā Saules sistēmā. Kompānija norāda, ka jaunais kosmosa kuģis “Starship” varēs pārvietoties starp jebkuriem diviem objektiem uz Zemes mazāk nekā stundas laikā.

Kompānija “SpaceX” ir tik pārliecināta, ka tai izdosies radīt patiešām labu kosmosa kuģi, ka jau ir pārdevusi biļeti lidojumam apkārt Mēnesim japāņu miljardierim Jusakam Maedzavem.

Kosmosa kuģis Blue Origin

Kosmosa kuģis Blue Origin – Foto: Blueorigin.com

Kosmosa tūrisms ar kompāniju “Blue Origin”

Džefs Bezoss savu raķešu kompāniju “Blue Origin” nodibināja jau 2000. gadā. Un kopš tā laika viņš ir pārdevis “Amazon” akcijas, lai ieguldītu miljardiem dolāru šajā projektā. Tāpat kā kompānija “SpaceX”, arī “Blue Origin” dod priekšroku atkārtoti izmantojamām raķetēm un kosmosa kuģiem, kas var ievērojami samazināt izmaksas, kas ir saistītas ar ceļojumiem kosmosā. Kompānija “Blue Origin” ieguldīja lielas pūles divu raķešu izstrādē: “New Shepard” un “New Glenn”.

“New Shepard” var nogādāt kosmosā sešus cilvēkus suborbitālā kapsulā apmēram 100 km ausgtumā. Kompānija “Blue Origin” jau ir pabeigusi duci testa lidojumu, un tā joprojām plāno dažus papildu testus pirms lidojuma ar pasažieriem.

Kompānija plāno sākt apmaksātus lidojumus 2021. gadā. Kompānija “Blue Origin” jau paziņoja, ka drīz sāks pārdot biļetes. Uzņēmuma mājaslapā nav norādītas lidojuma izmaksas, taču Džefs Bezoss iepriekš paziņoja, ka biļete maksās vairākus simtus tūkstošus dolāru.

“Blue Origin” daudz strādā arī pie atkārtoti izmantojamās nesējraķetes “New Glenn”, kuras izstrādē jau ir ieguldījusi vairāk nekā 2,5 miljardu dolāru. Tā ir lielāka par kompānijas “SpaceX” raķeti “Falcon Heavy”, bet mazāka par “Starship”.

Axiom Space tūrisms

Axiom SKS veidos kapsulu tūristiem – Foto: Nasa.com

“Axiom Space” veidos kosmosa staciju ceļojumiem kosmosā

Axiom Space” mērķis ir izveidot pasaulē pirmo komerciālo kosmosa staciju. Kompānija jau ir parakstījusi līgumu par tūristu nosūtīšanu uz Starptautisko kosmosa staciju ar kompānijas “SpaceX” kapsulu “Crew Dragon” 2021. gada oktobrī.

Sākotnēji “Axiom Space” plāno nosūtīt trīs tūristus uz Starptautisko kosmosa staciju. Tiek ziņots, ka vienas biļetes vērtība būs 55 miljoni ASV dolāri. Vai tas ir dārgi? Amerikas Savienotajās Valstīs vien tik daudz naudas ir aptuveni 75 000 amerikāņu ģimenēm.

NASA palīdzēs finansēt kompāniju “Axiom” un ir ieguldījusi projektā 140 miljonus ASV dolārus. Kompānija “Axiom” ir saņēmusi arī NASA apstiprinājumu, lai projekta ietvaros Starptautiskā kosmosa stacija pievienotu vairākus komerciālos moduļus. Galu galā šo komerciālo segmentu varētu pārveidot par savu kosmosa staciju un tā varētu kalpot par kosmosa ceļojumu mezglu arī pēc tam, kad Starptautiskā kosmosa stacija beigs pastāvēt.

Kosmosa kuģis Boeing Starliner

Kosmosa kuģis Boeing Starliner – Foto: Boeing.com

Kompānijas “Boeing Starliner” kosmosa lidojumi

Vēl 2014. gadā NASA izvēlējās divus uzņēmumus – kompāniju “SpaceX” un “Boeing”-, lai noslēgtu vairāku miljardu dolāru līgumus par kosmosa kuģu izveidi, kas spētu nogādāt astronautus uz Starptautisko kosmosa staciju. Šī gada sākumā kompānija “SpaceX” saskaņā ar līgumu, veica pirmo lidojumu ar apkalpi. Tikmēr kompānija “Boeing” vēl nav devusies ar savu “Starliner” kosmosa kuģi uz Starptautisko kosmosa staciju.

Nākamajā gadā kompānija “Boeing” veiks vēl vienu testa lidojumu, un, ja viss izdosies, tā varētu varētu doties uz Starptautisko kosmosa staciju līdz 2021. gada beigām.

Tiklīdz kā “Boeing” izdosies nokļūt Starptautiskajā kosmosa stacijā, kosmosa kompānijai būs arī tehniski atļauts pārvadāt privātos pasažierus uz kosmosa staciju. NASA paziņoja, ka tā uzņems pasažierus ar likmi 35 000 ASV dolāri par nakti.

Kosmosa kuģis Sojuz

Kosmosa kuģis Sojuz – NASA/Flickr.com

Privātie lidojumi ar “Space Adventures”

“Space Adventures” ir ASV uzņēmums, kas piedāvā privātos lidojumus uz Starptautisko kosmosa staciju un arī uz Mēness. Kopš dibināšanas 1998. gadā, uzņēmums ir izstrādājis vairākus citus projektus, kas ir saistīti ar ceļojumiem kosmosā. Piemēram, lidmašīnas lidojumu simulācju nulles gravitācijā. Un atšķirībā no konkurentiem, “Space Adventures” jau sūta orbītā kosmosa tūristus. Uzņēmums ir veicis 5 apmaksātus lidojumus uz Starptautisko kosmosa staciju, izmantojot Krievijas kosmosa kuģus.

Pavisam nesen uzņēmums nāca klajā ar paziņojumu, ka plāno palaist Krievijas kosmosa kuģi “Sojuz” uz Starptautisko kosmosa staciju 2021. gada decembrī. Misija ar nosaukumu “Sojuz MS-20” tiks veikta, piedaloties vienam astronautam un diviem tūristiem no “Space Adventures”.

“Space Adventures” plāno arī citu maršrutu, lai kosmosā nogādātu tūristus. Kompānija nesen paziņoja par darījumu ar “SpaceX”, kas četrus kosmosa tūristus ar “Crew Dragon” kapsulu nosūtīs orbītā. Cik šāds ceļojums izmaksās? Šobrīd abas kompānijas neatklāj biļešu izmaksas.

Diemžēl retajam no mums ir pietiekami daudz līdzekļu, lai samaksātu par ceļojumiem ārpus Zemes atmosfēras. Bet, ja kosmosa ceļojumi kļūs populārāki un ierastāki, ir cerība, ka biļešu cenas turpinās samazināties.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top