Visas ziņas

Vai alkohols Starptautiskajā Kosmosa stacijā ir aizliegts?

Alkohols kosmosā

Foto: NASA-Imagery / Pixabay.com

ASV nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija NASA un Krievijas valsts korporācija Roscosmos ir aizliegušas alkohola atrašanos Starptautiskajā Kosmosa Stacijā. Un tas ir diezgan loģiski, jo astronauti kosmosa stacijā nedrīkst piedzerties – tam var būt katastrofālas sekas. Oficiālā informācija liecina par to, ka etilspirts, kas atrodas alkoholā, var nokļūt uz kosmosa stacijā esošā aprīkojuma un to sabojāt. Tātad kosmosa stacijā bez alkoholiskajiem dzērieniem nevar arī izmantot antiseptiskos līdzekļus un medicīnisko spirtu. Bet grāmatas “Alkohols kosmosā” autors Kriss Kerberijs uzskata, ka aviācijas un kosmosa kompānijām ir vēl viens svarīgs iemesls, kāpēc kosmosa pētniekiem ir aizliegts lietot alkoholu. Apskatīsim sīkāk šo iemeslu, kā arī uzzināsiet, kā Starptautiskās Kosmosa stacijas apkalpes locekļiem izdodas tomēr ienest alkoholiskos dzērienus kosmosa stacijā.

Alkohola lietošana kosmosā

Pēc Krisa Kerberija domām, alkohols Starptautiskajā Kosmosa stacijā nav nemaz tik bīstams. Visticamāk, NASA un Roscosmos visvairāk baidās par to, ka sabiedrība uzskatīs alkohola nosūtīšanu uz kosmosa staciju par valsts nodokļu maksātāju naudas lieku izšķiešanu, jo kosmosā ir pilnīgi iespējams iztikt bez alkoholiskajiem dzērieniem – tas nav vitāli svarīgs. Pastāv arī iepriekš minētā varbūtība, ka kāds no apkalpes locekļiem varētu piedzerties. Viņi, protams, ir rūpīgi apmācīti, taču neko nevar garantēt. Un sabiedrībā ir pietiekoši daudz alkohola noliedzēju, kuri varētu vienmēr kritizēt NASA un Roscosmos.

Bet astronauti tomēr uz Starptautisko Kosmosa staciju ir ņēmuši līdzi alkoholu, vismaz tā  ir apgalvojis astronauts Kleitons Andersons:

“Lai arī NASA norāda, ka Starptautiskajā Kosmosa stacijā nekad nav bijis alkohols. Kā cilvēks, kurš stacijā ir bijis piecus mēnešus, es varu teikt, ka tas ir tālu no patiesības.”

Astronautu viltības

Kā stāsta grāmatas autors par alkohola lietošanu kosmosā, Starptautiskās Kosmosa stacijas pētnieki daudzkārt esot ņēmuši līdzi alkoholu. Lielākoties viņi dodot priekšroku konjakam, nevis šņabim. Alkohols Starptautiskajā Kosmosa stacijā tiekot nogādāts dekoratīvo grāmatu iekšpusē vai pārtikas uzglabāšanas traukos. Daži pētnieki pat esot ievērojuši diētu, lai skafandrā varētu līdzi paņemt alkoholu un vienlaikus ievērot visas prasības savas svara kategorijas atbilstībai. Pēc Krisa Kerberija domām, Krievijas vadība par to zināja, bet pievēra acis uz to, jo astronauti konjaku dzerot tikai retos gadījumos, piemēram, brīvdienās. To var izmantot arī kā alternatīvu nomierinošu līdzekli.

Grāmatā ir arī norādīts, ka kāda amatpersona diezgan atzinīgi vērtē alkohola atrašanos kosmosa stacijā. Kā tiekot apgalvots, dažiem kosmosa pētniekiem atrašanās kosmosā ir apgrūtinoša. Ja kāds no viņiem pirms gulētiešanas izdzer dažus gramus konjaka, tas neesot nekas slikts.

Interesants fakts: kosmosa stacijā līdzi nevajadzētu ņemt alu, jo nulles gravitācijā gāzes atdalās no šķidruma un alus garša kļūst briesmīga.

Tas tika norādīts izdevumā “Supercluster”, taču šis apgalvojums ir pretrunā ar informāciju, ko savulaik norādīja Krievijas astronauts Aleksandrs Samokutajevs. Pēc viņa teiktā ir noprotams, ka, ja Starptautiskajā Kosmosa stacijā tiks atvērta pudele ar spirtu saturošu vielu, sensori to uzreiz pamanīs. Tas var izraisīt gaisa attīrīšanas sistēmas izslēgšanos, jo spirta izdalīšanās var ietekmēt tās darbību, līdz ar to Kosmosa stacijā nevajadzētu ienest alkoholiskos dzērienus. Reiz esot pat bijusi doma nosūtīt uz Kosmosa staciju vīnu astronautiem, lai novērstu radiācijas negatīvās iedarbības sekas, taču šī ideja netika realizēta, jo tas varētu ietekmēt iekārtu darbību kosmosa stacijā.

Tāpēc nav precīzas atbildes uz jautājumu, vai Starptautiskajā Kosmosa stacijā ir vai nav alkohols. Visticamāk, astronauti patiešām bieži to ņem līdzi uz kosmosa staciju, taču oficiāli šī informācija tiek slēpta.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top