Asic maineri

Antminer E3 maineri Ethereum. Ko tas nozīmē un kas būs tālāk

Jaunais Antminer E3 ETHVai Ethereum varēs pretoties ASIC maineriem? Šis jautājums kļuva aktuāls otrdien, 3. aprīlī, sakarā ar ziņām par to, ka Ķīnas kriptovalūtu maineru Bitmain ražotājs ir izstrādājis un gatavo pārdošanai specializētu ASIC maineri Ethereum transakciju apstrādei un atbilstošas atlīdzības saņemšanai.

Kompānija Bitmain Tviterī apstiprināja maineru Antminer E3 izlaidi, kas tiks pārdoti par 800 $. Tādējādi baumas vairs nav baumas un ir kļuvušas par realitāti.

Ethereum izstrādātājiem un lietotājiem šī ziņa nav pārsteigums. Agrīnākos Vitaļika Buterina postos tika teikts, ka neviens maininga atlīdzības pārvaldības algoritms nevarēs mūžīgi pretoties ASIC ierīcēm.

Buterins uzsvēra, ka inovācijas nesīs sev līdz jaunus izaicinājumus, lai cik arī izstrādātāji neoptimizētu kodu tikai koplietošanas datoriem.

Tikmēr Ethereum izstrādātāji bez lieka trokšņa gatavoja risinājumus sava blockchain aizsardzībai pret iekārtu, kas varētu konsolidēt atlīdzības atsevišķu cilvēku un kompāniju rokās.

Tādējādi drīz var sekot paziņojumi par tādas iekārtas nederīgumu Ethereum mainingam. Precedenti jau ir bijuši, piemēram, Monero un Siacoin veic pasākumus savas programmatūras atjaunināšanā, lai izjauktu ASIC maineru ražotāju plānus (šai gadījumā runa ir arī par Bitmain).

Tomēr situācijā ar Ethereum ir dažas nianses, un šobrīd daudz kas palieks neskaidrs.

Pirmkārt, kopienā nav pārliecības, ka Bitmain jaunumi spēj ievērojami palielināt Ethereum maininga produktivitāti un iedvesmot cilvēkus tos plaši pielietot, kā tas bija ar ASIC maineriem bitkoinam, kas izkonkurēja amatieru ierīces.

Turklāt Ethereum ceļa karte nozīmē plānotu aiziešanu no Proof-of-Work algoritma, uz kura pašreiz tiek veidots mainings.

Buterins nekomentē Antminer E3 nākšanu klajā, bet agrāk atzīmēja, ka tamlīdzīgu inovāciju ietekme, visticamāk, nebūs ilga.

Februārī izstrādātāju čatā viņš rakstīja:

Neesmu pārliecināts, ka ir vērts tērēt pārāk daudz līdzekļu [ASIC ietekmes novēršanai], izņemot to, ka vajadzētu ātrāk pieņemt [atjauninājumu] Casper.

Par algoritmiem

Svarīgi ir saprast Ethereum ieguves algoritmu un šīs platformas vēsturisko attieksmi pret mainingu kā mehānismu, kas būtu pilnībā iznīcināms.

Pirms platformas darbības uzsākšanas maininga iekārtu izmantošanas novēršana bija pat iekļauta Ethereum white paper, kurā izstrādātāji piedāvāja izanalizēt ASIC ierīces kopumā un novērtēt to spēju sagrābt atlīdzības par mainingu.

  1. gadā Buterins rakstīja:

Speciālisti var izanalizēt esošos ASIC, noskaidrot, kāda ir to optimizācija, un organizēt transakcijām tādu blockchain, ar kuru šī optimizācija vienkārši nestrādās.

Tomēr drošības apsvērumu dēļ sākotnējās metodes tika noraidītas un tā vietā izstrādātāji realizēja algoritmu Proof-of-Work, kas ir līdzīgs tam, kādu izmanto bitkoins.

Šim algoritmam, kas nosaukts par ethash, ir arī dažas atšķirības. Tam drīzāk nepieciešama nevis augsta skaitļošanas jauda, uz kuru specializējas ASIC, bet daudz atmiņas. Proti, neatkarīgi no tā, vai Ethereum tiek mainingots ar ASIC maineri vai videokarti, svarīgs ir atmiņas apjoms, ko piedāvā ierīces.

Pagaidām nav saprotams, vai šis fundamentālais ethash aspekts tika ņemts vērā, izstrādājot Bitmain Antminer E3.

Intervijā CoinDesk izstrādātājs Niks Džonsons teica, ka ASIC maineri Ethereum pagaidām nav guvuši ievērojamus panākumus produktivitātē, salīdzinot ar videokartēm, un “ņem ar skaitu”:

Šķiet, ka viņi tikai apvieno veselu virkni īpašas nozīmes grafiskās kartes vienā korpusā ar milzīgu atmiņas apjomu. 

Lai kā tur arī nebūtu, likmes ir augstas, un nevar izslēgt, ka lietā tiks liktas agresīvas jautājuma risināšanas metodes. Acīmredzamākā no tām – Ethereum programmatūras izmaiņas, lai bloķētu mainerus no Bitmain.

Izstrādātāji sen ir aizdomājušies par to, baidoties, ka lielie maineri pie pirmās iespējas dzīsies pēc ātras peļņas.

Github parādījušās diskusijas par ASIC bloķēšanas metodēm, kas, visticamāk, tuvākajās dienās tiks noformētas stratēģijā, kuras uzdevums būs saglabāt Ehereum atvērtu sīkākiem maineriem un amatieriem.

Viens no Github lietotājiem, norādot uz Ethereum centralizāciju, rakstīja:

Ja hardfork palīdzēs to novērst vismaz tikmēr, kamēr [protokols] Proof-of-Stake nekļūs par realitāti, tad es balsošu par hardfork.

Ir arī tādi, kuri domā citādi. Piemēram, Fils Daians, Kornela universitātes pētnieks un Ethereum entuziasts savā blogā raksta, ka mēģinājumi bloķēt Bitmain ir līdzīgi “cenzūrai”.

Parādījušies arī ekstremāli piedāvājumi ASIC maineru neitralizēšanai, kas paredz, ka Ethereum varētu sajaukt vairākus algoritmus. Tie jau ir noraidīti kā nepārdomāti.

Notikumu attīstības variantu ir daudz. Nepārprotami ir tas, ka spriedze ir augsta, bet situācijas detaļas tikai sāk iezīmēties.

Saskaņā ar Bitmain datiem jaunais ASIC maineris Ethereum var attīstīt skaitļošanas jaudu 180 megahash sekundē, bet šie skaitļi, iespējams, ir kļūdaini. Daudz kas kļūs zināms tikai tad, kad sāksies pirmā pārdošana – jūlijā.  Jaunā Antminer E3 pirkšana ir ļoti riskants pasākums, kuru kriptomedia neiesaka.

Papildināts. 08.aprīlī 2018g. Cena šobrīd Antminer E3 ražotāja mājaslapā ir jau 1800$. Tas tikai nozīmē vel lielāku pirkuma neizdevīgumu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top