Tehnoloģijas

Astronomi ir noskaidrojuši, kad saule mirs

Astronomi ir noskaidrojuši, kad saule mirs

Saules spilgtuma palielināšanās notiek reizi miljardā gadu, un nākamais šāds cikls padarīs Zemi neapdzīvojamu.

Eiropas Kosmosa aģentūras astronomi Gaia Milky Way projekta ietvaros ir kartējuši Saules dzīvi.

Gaia galvenā misija ir Piena ceļa kartēšana. Astronomi seko zvaigžņu stāvoklim un kustībai debesīs, vienlaikus veicot detalizētus novērojumus par katras zvaigznes spilgtumu un spektrālo klasifikāciju. Šīs vērtības var izmantot, lai noteiktu tādus faktorus kā zvaigžņu ķīmiskais sastāvs un temperatūra, ko var izmantot, lai novērtētu zvaigznes vecumu. Zvaigznes masa ar gadiem paliek nemainīga, bet temperatūra mainās. Šī vērtība ir atkarīga no kodolsintēzes, kas notiek zvaigžņu kodolā, un palielinās, zvaigznei tuvojoties nāvei.

Saule ir klasificēta kā dzeltenais punduris, apmēram 4,57 miljardus gadu vecs un tās virsmas temperatūra ir 5772 Kelvini. Astronomi ir pētījuši līdzīgas zvaigznes ar zemu temperatūru no 3000 līdz 10 000 kelviniem. Šādas zvaigznes mēdz būt mazākas un dzīvo ilgāk.

Noteikuši Saulei līdzīgākās zvaigznes, astronomi aprēķināja tās nāves laiku. Saules temperatūra maksimumu sasniegs aptuveni 8 miljardu gadu vecumā, pēc tam 10 līdz 11 miljardu gadu vecumā tā pārvērtīsies par sarkano milzu zvaigzni.

Laikam ejot, Saule savus iekšējos ūdeņraža krājumus sintēzes procesā lēnām pārvērš hēlijā, galvenokārt procesā, ko sauc par protonu/protonu ķēdes reakciju. Brīdī, kad būs izmantots viss pieejamais ūdeņradis, tas būs Saules beigu sākums. Tomēr mums par laimi, tas nenotiks vēl ļoti ilgi.

Pēc astronomu domām, Saules spilgtums ik pēc miljarda gadu palielinās par aptuveni 10%. Tas arī paaugstina zvaigznes un līdz ar to arī Zemes temperatūru – šādas izmaiņas padarīs mūsu planētu neapdzīvojamu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top