Tehnoloģijas

Viedoklis: ASV FED nespēs risināt inflācijas problēmu

Lerijs Sammerss un Pīters Šifs ir pārliecināti, ka ASV FED nespēs risināt inflācijas problēmu

ASV 12 reģionālo valsts banku apvienība FED 20. septembrī likmi nepaaugstināja, taču procentu likmes līmeņa samazināšana tuvākajā laikā ir maz ticama.

ASV Federālo rezervju sistēmas Atvērtā tirgus komitejas 20. septembra sanāksmē tika nolemts bāzes likmi atstāt nemainīgā līmenī. Neraugoties uz to, ka procentu likme vairs netiks paaugstināta, tās pazemināšana pārskatāmā nākotnē ir maz ticama.

Bijušais ASV Valsts kases departamenta bijušais vadītājs Lerijs Sammerss (Larry Summers) ir pārliecināts, ka ASV FED nespēs tikt galā ar inflāciju un ASV tautsaimniecību sagaida recesija: saskaņā ar viņa novērojumiem recesija ASV iestājas vienmēr, kad inflācija valstī bija virs 4% un bezdarbs zem 4%. Tas novērots arī šoreiz.

Savukārt ekonomists Pīters Šifs (Peter Schiff) arī ir pārliecināts, ka tuvākajā laikā inflāciju ASV neizdosies samazināt līdz mērķa līmenim – 2% gadā. Abi eksperti uzskata, ka ASV Federālo rezervju sistēma pieļāva lielu kļūdu, kad sāka masveidā iepirkt federālās valdības parāda vērtspapīrus, tādējādi regulators izraisīja lielo turētāju neuzticību šādiem finanšu instrumentiem.

Kritiska situācija veidojas arī ASV degvielas tirgū: benzīna galona cena atkal ir pieaugusi, un pēdējo trīs gadu laikā tā jau ir sadārdzinājusies vairāk nekā divas reizes. Nekustamā īpašuma tirgū parādās burbuļa pazīmes: ņemot vērā inflāciju, cenas par kvadrātmetru ASV ir par 85 % augstākas nekā vidējā cena pēdējo 130 gadu laikā. Augustā katrs septītais līgums par mājokļa iegādi ASV tika atcelts, un pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem samazinās.

Šādā situācijā globālo investoru, kā arī investoru ASV interese par bitcoin palielināsies. Saskaņā ar ASV Federālo rezervju sistēmas datiem ASV jau šobrīd ir aptuveni 56 miljoni amerikāņu, kuriem pieder kriptovalūta. Bitcoin cena uz ASV Federālo rezervju sistēmas lēmumu par procentu likmju noteikšanu reaģēja tikai ar nelielu kritumu 1% robežās. Tajā pašā laikā tehnoloģiju uzņēmumu akciju indekss Nasdaq Composite kritās par 1,53%.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top