BitCoin

ASV varas iestādēm neizdodas nobloķēt bitkoina adreses

Šonedēļ daudzi pasaules mediji stāsta, ka ASV valdība ierakstījusi melnajā sarakstā (“nobloķējusi”) divas bitkoinu adreses, kas saistītas ar kibernoziegumiem. Divas adreses piederēja irāņiem, kuru valsts tagad piedzīvo stingru ekonomisko sankciju spiedienu no ASV puses. Lai gan šīs bitkoinu adreses (pēc visa spriežot) piederēja noziedzniekiem – daudzi mediji nepareizi interpretēja vienu no galvenajiem šī stāsta elementiem, paziņojot par adrešu “bloķēšanu”. Patiesībā – tas nav iespējams.
Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) – uzliek ekonomiskās sankcijas ārvalstu kompānijām un pilsoņiem saskaņā ar varas iestāžu lēmumiem. Saistībā ar divu irāniešu bitkoinu adrešu “bloķēšanu” OFAC pārstāvji paskaidroja: “Lai gan OFAC darba kārtībā nosaka un atklāj cilvēku identitāti, pret kuriem tiek ieviestas sankcijas, šai gadījumā Birojs pirmoreiz publiski sasaistīja digitālo valūtu adreses ar konkrētiem indivīdiem”.
Tāpat kā tradicionāliem identifikatoriem – elektroniskajām adresēm ir jāpalīdz tiesībaizsardzības institūcijām un kriptovalūtu kopienas dalībniekiem identificēt līdzekļu transakcijas, kuras vajadzētu nobloķēt, un izmeklēt jebkādus sakarus ar šīm adresēm. OFAC “bloķēšanas” rezultātā cilvēki, kas iesaistīti transakcijās ar tām, var tikt pakļauti sekundārām sankcijām.
Tiek ziņots, ka “nobloķētās” adreses – 149w62rY42aZBox8fGcmqNsXUzSStKeq8C un 1AjZPMsnmpdK2Rv9KQNfMurTXinscVro9V, tika izmantotas vairāk nekā 7000 transakciju gaitā, kas realizētas no 2013. gada un saņēmušas gandrīz 6000 bitkoinu.
Jebkurš, kurš, sākot ar 28. novembri (“bloķēšanas” brīža), mijiedarbosies ar šīm adresēm, tehniski var tikt atzīts par vainīgu un sodīts. Tomēr paradokss ir tāds, ka tie ir tukši draudi. Neviens – tostarp ASV valdība ar tās milzīgo aparātu un neskaitāmajām tiesībaizsardzības institūcijām, – nespēj traucēt tam, ka kāda adrese pieņem vai saņem bitkoinus. Ja runa būtu par tādām kriptovalūtām – kā EOS vai Ripple, tad OFAC, iespējams, gaidītu lielāki panākumi, bet decentralizēto bitkoinu cenzūra neskar.
“Bloķēšanas” vai iekļaušanas melnajā sarakstā absurdumu pierāda fakts, ka pēdējo diennakšu laikā abas bitkoinu adreses pieņēma transakcijas.

Vienā gadījumā tas tika izdarīts atklāti, lai pakaitinātu OFAC un atgādinātu par “sankciju” veltīgumu saistībā ar digitālo valūtu.
Lai gan kriptovalūtu biržas spēj bloķēt kontus, kas saistīti ar tādām vai citādām adresēm (un to dara), bitkoina protokols pret tādu iejaukšanos joprojām ir neievainojams.
Bitkoinu nav iespējams iekļaut melnajā sarakstā un ierobežot – un tāda arī ir tā vislielākā vērtība.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top