Visas ziņas

Atkal sākusies Lightning lāpas nodošanas stafete.

Atkal sākusies Lightning lāpas nodošanas stafete.

Atsākusies tīkla Lightning Network iespēju publiska testēšana. Tieši tā – tā pati Lightning lāpa. Atgādinām – pērnā gada janvārī kripto entuziasts ar segvārdu Hodlonaut sāka zibakciju ar stafetes nodošanu. Viņš nosūtīja pirmo transakciju 100 tūkstošu satoši vērtībā LN. Pārskaitījuma saņēmējam bija jāpievieno summai vēl 10 tūkstoši satoši un jānosūta kriptovalūta nākamajam cilvēkam. Tagad viss atkārtojas.

Atgādinām – satoši ir bitkoina mazākā nedalāmā daļa. Tā nosaukta par godu kriptovalūtas anonīmajam izveidotājam Satoši Nakamoto. 1 satoši ir vienāds ar 0,00000001 BTC.

Toreiz Hodlonauta iniciatīva kļuva ļoti populāra Twitter kripto entuziastu vidū. To atbalstīja industrijā zināmas personības: stafetē piedalījās pat Twitter dibinātājs Džeks Dorsijs. Gandrīz gadu vēlāk slavenais entuziasts atkal sācis Lightning lāpas nodošanu.

Bitkoina iespējas dzīvē

Ziņu portāla Decrypt žurnālisti Hodlonautam lūguši dažus komentārus saistībā ar viņa flešmobu.

“Tas bija spontāns lēmums – pamēģināt un sākt visu no jauna pēc tam, kad cilvēki par to sākuši runāt gadu pēc oriģinālās “lāpas” nodošanas. Domāju, ka šoreiz tā tiks nodota no rokas rokā vēl ātrāk. Trīs dienu laikā Lightning lāpa jau ir bijusi 94 cilvēku rokās, proti – tā ir aptuveni viena transakcija stundā”.

Tāpat kā iepriekšējā reizē – zibakcijas princips ir ļoti vienkāršs. Hodlonauts nodod savam draugam pirmo transakciju 100 tūkstošu satoši apmērā (ekvivalents 0,001 BTC) Lightning Network tīklā. Transakcijas saņēmējam jāpievieno tās summai 10 tūkstoši satoši no savas puses un jānodod monētas nākamajam cilvēkam. Lai meklētu jaunus ķēdes dalībniekus, lāpas īpašnieki parasti raksta Twitter un gaida pavadzīmi – proti, rēķinu kriptovalūtā – no abonentiem.

Raksta rakstīšanas brīdī Lightning Torch jau bija nodota 107 cilvēkiem no 40 pasaules valstīm. Turklāt transakcijas kopējā summa palielinājās līdz 1,07 miljoniem satoši jeb aptuveni 92 dolāriem.
Interesanti, ka dalībnieki uzskaita lāpas nesējus. Visu sarakstu var apskatīt Google Docs dokumentā.

Tvīts, ar kuru viss sākās.

Tiesa, līdz šim, nododot stafeti, var pamanīt Lightning Network nepilnības. Šī joprojām ir eksperimentāla tehnoloģija, kas izstrādāta īpaši vērtības ziņā nelielu transakciju veikšanai. Jo lielāka kļūst Lightning Torch pārskaitījuma summa, jo grūtāk to pārsūtīt pa kanāliem starp LN mezgliem. Iepriekšējās stafetes laikā tieši šis fakts kļuva par iemeslu zibakcijas pārtraukšanai.
Problēmas sakne – kanāla “ietilpība” starp nosūtītāju un adresātu: lai viens otram pārsūtītu noteiktu summu – viņiem vispirms jānosūta uz kanālu pašas monētas. Problēma ir tāda, ka ne gluži katram cilvēkam, kurš pieņem lāpu, būs šī “ienākošā likviditāte”.

Domājams, ka līdz ar LN izaugsmi problēma atrisināsies pati par sevi – tīkla likviditāte kļūs tik liela, ka tajā varēs veikt pat lielas transakcijas. Ja šoreiz Lightning Torch pabūs pie lielāka skaita cilvēku – tad tas nozīmēs, ka Lightning Network gada laikā ir kļuvis lielāks un labāks.
Par iepriekšējo flašmobu pozitīvi izteicās kriptoanalītiķis un Quantum Economics dibinātājs Matī Grīnspens.

“Kad es saņēmu stafeti, tad lāpa jau bija izgājusi caur Džeka Dorsija, Andreasa Antonopulosa, Džeimsona Loppa, Entonija Pompliano un daudzu citu rokām”.

Grīnspens arī atzīmēja, ka šoreiz kripto entuziasti, šķiet, ir zaudējuši pacietību: tagad daudziem svarīgs ir tieši lāpas nodošanas ātrums, nevis transakcijas summa vai lāpu nesēju personība. Pats kustības iniciators cer, ka tā šogad nesīs vairāk augļu. Šeit Hodlonauta komentārs.

“Patiesībā es pārāk daudz neceru saistībā ar visu šo te, kā būs – tā būs. Es sāku Lightning Torch no jauna, jo pagājušajā reizē kopienas ieinteresētība deva labu stimulu Lightning Network attīstībai”.

Rezultātā mums lāpai ir divi uzdevumi: pārbaudīt Lightning tīkla stāvokli un tā izmaiņas šī gada laikā, kā arī saliedēt kopienu un piesaistīt uzmanību LN.

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top