Atklātas “neiespējamas” galaktikas, kas ir 13 miljardus gadu vecas – tām nevajadzētu pastāvēt
Džeimsa Veba kosmiskais teleskops turpina palīdzēt zinātniekiem izpētīt Visumu. Nesen tika atklātas sešas galaktikas, kuras zinātnieki sauc par “neiespējamām”.
Zinātnieki uzskata, ka pirmās galaktikas parādījās vairākus simtus miljonu gadu pēc Lielā sprādziena. Bet tām visām ir jābūt mazām. Taču tika atklātas sešas lielas 13 miljardus gadu vecas galaktikas.
Ar kosmisko teleskopu ir atklātas galaktikas, kuru masa ir vienāda ar simtiem miljardu saules masu. Tās izveidojās 500–800 miljonus gadu pēc Lielā sprādziena, un dažās no tām ir aptuveni tikpat daudz zvaigžņu kā Piena Ceļā. Attiecīgi tagad tās ir 2,5–2,8 miljardus gadu vecas.
Atklājums tika veikts CEERS programmas ietvaros, kas pēta agrīno Visumu. Par to stāstīja Ivo Labbé un viņa kolēģi žurnālā Nature. Sākotnēji zinātnieki domāja, ka ir pieļāvuši kļūdu, jo sešu galaktiku kopējā masa tobrīd pārsniedza Visuma masu.
Ar teleskopu atklātās galaktikas ir kompakta izmēra. Ar gandrīz tādu pašu zvaigžņu skaitu un masu (1,5 triljoniem Saules masu) jaunās galaktikas ir 30 reizes kompaktākas nekā Piena ceļš. Tajā pašā laikā Piena ceļš katru gadu veido vidēji ne vairāk kā divas jaunas zvaigznes. Ja zinātnieku dati ir pareizi, tad masīvas galaktikas katru gadu radīja simtiem jaunu zvaigžņu. Tajā pašā laikā aprēķini liecina, ka tam nebūtu bijis pietiekami daudz materiālu.
Tagad zinātniekiem jāpārbauda sava pētījuma rezultātus. Viņi vēlas iegūt spektrālus attēlus, kas varētu apstiprināt vai atspēkot galaktiku milzīgo masu. Vienlaikus zinātnieki pieļauj, ka šādu rezultātu cēlonis varētu būt supermasīvie melnie caurumi, ar kādiem cilvēce iepriekš nav saskārusies.
Avots: Nature
