Tehnoloģijas

Ātrākās lidmašīnas pasaulē

Ātrākās lidmašīnas pasaulē

Foto: Byron Sterk/Unsplash

Mūsdienu lidmašīnas spēj lidot ļoti ātri. Pat bez forsāžas režīma mūsdienu iznīcinātāji viegli pārspēj skaņas ātrumu. Pasažieru aviācija jau sen ir lidojusi virsskaņas ātrumā. Tas bija iespējams, bet dārgi, tāpēc arī šādi lidojumi jau vairs nenotiek aptuveni 20 gadus. Ja palūkojas vēsturē un arhīva dokumentos, var atrast vairākas lidmašīnas, kas ir lidojušas ne tikai ar virsskaņas ātrumu, bet gan ar hiperskaņas ātrumu, daudz ātrāk par skaņas ātrumu.

Kā kas tāds vispār bija iespējams? Kas ar šādām lidmašīnām ir noticis un vai tās tagad pastāv? Galu galā, mūsdienās pārvietošanās ātrums ir ļoti svarīgs. Piemēram, būtiska ir operatīva pasaržieru pārvadāšana un kravas nogāde uz jebkuru pasaules punktu.

Ar kādu ātrumu lido visātrākās lidmašīnas?

Patiesībā sarakstā, ko šodien apspriedīsim būs ne visas lidmašīnas, kas var attīstīt milzīgu ātrumu. Tāpēc, ka daļa no tām tiek turētas slepenībā, bet otra daļa bieži vien ir pastāvējušas tikai uz papīra, vai tās nevar uzskatīt par pabeigtām.

Neskatoties uz to, tiks apskatīts pietiekami liels lidmašīnu skaits, kas vienkārši pārspēj jebkādu iztēli un ir interesantas no tehnoloģiju viedokļa. Lidmašīnas sagrupēsim pēc to ātruma, veidojot reitingu.

Ātruma sacīkstes jau sen ir beigušās. Lai arī mūsdienu lidmašīnas kā SU-57 un F-35 varētu pārspēt skaņas ātrumu, šobrīd svarīgāka ir radiolokācijas neredzamība. Un daži tūkstoši kilometru stundā ir vien tukša degvielas tērēšana.

General Dynamics F-111

Šo lidmašīnu nevar nosaukt par kaut ko izcilu no ātruma viedokļa. Tā tik tikko pārspēj pasažieru lidmašīnu Concorde un TU-144 rādītāju ziņā, kas varēja attīstīt ātrumu aptuveni 2200-2400 kilometru stundā.

Tomēr “Aardvark”, kā vēl sauca F-111, varēja sasniegt divreiz lielāku ātrumu par skaņas ātrumu. Tās maksimālais ātrums bija 2 645 kilometri stundā. Tajā laikā tas bija labs ātrums, kas nodrošināja panākumus daudzās militārās operācijās.

Limašīna General Dynamics F-111

General Dynamics F-111 – Foto: Robert Sullivan/flickr.com

Skaņas ātrums (skaņas viļņa izplatība) ir ļoti atkarīgs no vides, kurā tas tiek mērīts. Jo blīvāka vide, jo lielāks skaņas ātrums. Proti, lielā augstumā un izkliedētā gaisā tas ir zemāks nekā pie zemes virsmas. Ir pieņemts uzskatīt, ka skaņas ātrums ir aptuveni 330 metri sekundē (aptuveni 1200 kilometri stundā). Tas viss ir ļoti aptuveni, taču ar to pietiek, lai saprastu aptuvenās mērvienības.

General Dynamics F-111 1967. gada oktobrī pirmie izmantoja 4480. taktiskās iznīcināšanas eskadra. Dienesta laikā tika zaudētas tikai vairāk nekā 10 lidmašīnas.

1996. gadā tās sāka izmantot ASV gaisa spēkos, pa to laiku tās bija paspējušas piedalīties dažās kara operācijās Vjetnamā, operācijā “Eldorado” (uzbrukums Kadafi rezidencei Lībijā), operācijā “Vētra” Irākas tuksnesī, un citās militārajās darbībās.

McDonnell Douglas F-15 Eagle

Šis lidaparāts tiek uzskatīts par pārsteidzošu sava laika un ceturtās paaudzes iznīcinātāju. Šādas lidmašīnas sauc par visu laika apstākļu taktiskajiem iznīcinātājiem.

Lidmašīna McDonnell Douglas F-15 ”Eagle”

McDonnell Douglas F-15 Eagle – Foto: Alan Knight/flickr.com

Lidmašīnu sāka izmantot ASV armija 1976. gadā, un dienesta laikā tai izdevās piedalīties desmitiem operācijās Persijas līcī, Tuvajos Austrumos un pat Dienvidslāvijā. Lidmašīnas sasniegumi bija milzīgi, un to, cik reižu šī lidmašīna pacēlās gaisā, lai veiktu slepenas kaujas misijas vai pārtvertu neidentificētus gaisa mērķus, nevar vispār saskaitīt.

Kopumā tika izveidotas 22 šī gaisa kuģa modifikācijas, kas bija paredzētas dažādiem uzdevumiem. Lidmašīnas maksimālais ātrums bija  2650 kilometri stundā.

MiG-31

Šis lidaparāts sākotnēji tika veidots kā virsskaņas iznīcinātājs-pārtvērējs lidojumiem jebkuros laika apstākļos. Šis bija lidaparāts ar vairākām modifikācijām dažādiem lietošanas apstākļiem.

Lidmašīna MiG-31

MiG-31 – Foto: Vadim Zhuravskiy/flickr.com

Zīmīgi, ka šī konkrētā lidmašīna bija pirmā PSRS ceturtās paaudzes kaujas lidmašīna. Tās pielietojuma diapazons bija ļoti augsts. Tā spēja pārtvert visus gaisa mērķus lielā, vidējā, zemā un ārkārtīgi zemā augstumā. Apkalpē bija divi cilvēki. Šī lidmašīna varēja sasniegt ātrumu līdz 3000 kilometriem stundā, kas neatstāja nekādas iespējas ienaidnieka lidmašīnai.

MiG-25

Lēmums projektēt MiG 25 tika pieņemts, pamatojoties uz to, ka Padomju Savienībai nebija lidmašīnu, kas varētu lidot ļoti lielā augstumā un ļoti lielā ātrumā. Turklāt no ārzemēm bija pienākusi informācija, ka amerikāņi gatavo jaunus uzbrukuma veidus – virsskaņas bumbvedēju “Valkīrija”, spārnoto raķeti “Navaho” un izlūkošanas lidmašīnu A12. Tomēr izrādījās, ka “Valkīrija” bija pārāk dārga un tā arī netika izmantota, “Navaho” izrādījās neveiksmīga, un A-12 vēlāk mainīja savu nosaukumu uz SR-71, bet arī neieguva lielu popularitāti.

Lidmašīna MiG-25 

MiG-25 – Foto: Aircraft throughout the years/flickr.com

MiG-25 tika nodota ekspluatācijā 1972. gadā kā MiG-25P (P-pārtvērēja modifikācija). Tai zem spārniem bija 4 R-40 gaiss-gaiss raķetes. Nedaudz vēlāk parādījās MiG-25R modifikācija teritorijas apsekošanai un arī MiG-29RB modifikācija (iznīcinātājs, bumbvedējs). Tas papildus izlūkošanai varēja pārvadāt bumbas, pat atombumbas.

Atšķirībā no citiem lidaparātiem, tas bija izgatavots nevis no alumīnija, bet no tērauda. Tas bija vienīgais veids, kā efektīvi pārvarēt sakaršanu, maksimālā ātrumā pārvietojoties gaisā. Lidmašīna varēja sasniegt 22 500 metru augstumu un nolidot līdz pat 2000 kilometriem. Kopumā tika izgatavotas aptuveni 1000 dažādu modifikāciju MiG-25. To maksimālais ātrums bija 3300 kilometri stundā.

SR-71 “Blackbird”

Šis lidaparāts formāli kalpoja arī par iemeslu MiG-25 izveidošanai, taču pats par sevi tas nebija mazāk interesants. Tas ir Amerikas Savienoto Valstu Gaisa spēku stratēģiskais virsskaņas izlūkošanas lidaparāts. Tas lidoja diezgan ātri – vairāk nekā 3700 kilometru stundā.

Lidmašīna SR-71 "Blackbird"

SR-71 “Blackbird” – Foto: kmbco83/flickr.com

Lidaparāta svars bija 27 tonnas, un maksimālais pacelšanas svars 77 tonnas. Nav pārsteidzoši, cik daudz degvielas šādam lidaparātam bija nepieciešams. Lidaparāts lidoja ļoti ātri un vairākas reizes pat pārkāpa PSRS robežas. Pilotu komanda uzskatīja, ka šādas darbības paliks nesodītas. Vienā no šādiem lidojumiem lidaparāts tomēr tika notriekts un lidojumi tika apturēti.

North American X-15

Šis lidaparāts varēja sasniegt ātrumu līdz 7300 kilometriem stundā. Tas bija eksperimentāls lidaparāts. Tās konstrukcijā vairs netika izmantoti lidmašīnu reaktīvie dzinēji, bet gan raķešu dzinēji.

Lidmašīna North American X-15

North American X-15 – Foto: Kurt’s MOCs/flickr.com

X-15 tika izveidots nevis militārajām darbībām vai izlūkošanai, bet gan tehnikas izpētei hiperskaņas ātrumā. Tāpat ar lidaparātu varēja veikt izpēti augšējos atmosfēras slāņos. Līdz šim šis ir vienīgais lidaparāts, kurš ir veicis kosmosa lidojumu ar pilotiem un ir veiksmīgi atgriezies atpakaļ. Pēc būtības šis lidaparāts var sasniegt 107 000 metru augstumu. Tieši tādā augstumā lidaparāts divreiz pacēlās gaisā 1963. gadā, kuru vadīja Džozefs Volkers, NASA testa pilots.

Orbital Sciences Corporation Х-34

Turpinām secīgi apskatīt lidaparātus pēc to ātruma, un vēl viens lidaparāts, kurš vairāk līdzinās raķetei, taču formāli to uzskatīja par lidmašīnu. Šajā lidaparātā vairs nebija pilotu, lidaparāts pacēlās gaisā zem nesējlidmašīnas. Pārbaudes laikā 2004. gadā virs Klusā okeāna lidaparāts sasniedza ātrumu līdz 11 000 kilometriem stundā.

Lidmašīna Orbital Sciences Corporation Х-34 

Orbital Sciences Corporation Х-34 – Foto: NASA

Sākotnēji tika plānots, ka lidaparāts spēs nolidot 12 200 kilometrus stundā, taču tas neizdevās. Konstrukcijas ziņā pats lidaparāts nebija ļoti liels, tā garums bija tikai 17,78 metri, bet spārnu plētums 8,85 metri. Ļoti liels dzinējs, kura ražošanai tika iztērēts ceturtdaļas miljarda dolāru, un testēšanai – 7 gadi. Lidmašīna nevarēja pacelties pārāk augstu, lai gan 75 kilometri jau ir vairāk nekā iespaidīgs skaitlis.

Boeing X-43 – visātrākais lidaparāts pasaulē

Boeing X-43 ir sasniedza ātrumu, kas aptuveni 9,5 reizes pārsniedz skaņas ātrumu – 11 230 kilometrus stundā. Projekts izmaksāja ceturtdaļu miljarda dolāru, bet tā īstenošana prasīja 10 gadus.

Arī Boeing X-43 ir bezpilota lidmašīna un tā nav īpaši liela. Spārna plētums ir tikai 1,5 metri, un garums ir tikai 3,6 metri. Nebūtu jārunā par šāda gaisa kuģa praktisko pielietojumu. Tas tika izveidots arī kā lidojoša laboratorija.

Boeing X-43 - visātrākais lidaparāts pasaulē

Boeing X-43 – Foto: Steve Lighthill/NASA

Pēc dizaina tas ir ļoti gluds. Degvielai  izmanto skābekļa un ūdeņraža maisījumu, kas izplūdes gāzēs rada tikai ūdens tvaikus. Lidmašīnai bija jāpierāda, ka ir iespējams sasniegt šādu ātrumu, un arī tas, ka ir iespējams izmantot alternatīvu degvielu. Tai arī bija jāpierāda, ka ir pienācis laiks, kad lidmašīna spēj aizlidot uz jebkuru pasaules vietu 2-3 stundu laikā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top