Visas ziņas

Atrasta instrukcija pasaulē vecākajam datoram

Atrasta instrukcija pasaulē vecākajam datoram, kāds ir saglabājies

Foto: floheinstein/Flickr

Pētnieki varēs gūt plašāku priekšstatu par Z4 darbību, kas tiek uzskatīts par visvecāko līdz šim saglabājušos digitālo datoru. Šveicē tika atrasta šīs sistēmas lietotāja instrukcija, ko iepriekš uzskatīja par neatgriezeniski pazaudētu.

Dators Z4 tika uzbūvēts 1945. gadā. Tas izpilda programmu, kura ierakstīta lentē, un tā apkalpošanai nepieciešama vairāku cilvēku komanda. Mašīna tagad atrodas Vācu muzejā Minhenē.

Šveices Cīrihes Augstākās tehniskās skolas (ETH Zurich, Šveices prestižākā universitāte) arhivāre Evelīna Boša (Evelyn Boesch) atrada instrukciju starp sava tēva dokumentiem. Renē Bošs strādāja ar Šveices Aviācijas inženierijas asociāciju, kas bāzējās universitātes aviācijas institūtā. Dators Z4 tur tika novietots 1950. gadu sākumā. Starp Boša dokumentiem bija piezīmes par matemātikas uzdevumiem, kas bija saistīti ar reaktīvā iznīcinātāja P-16 izstrādi, un tika atrisināti, izmantojot Z4.

Pašu datoru izveidoja vācu inženieris Konrāds Cūze, kurš, iespējams, ir instrukcijas autors. 1938., 1940. un 1941. izveidotie datori tika iznīcināti 1944. gadā Berlīnes bombardēšanas laikā. 1945. gadā izveidotā sistēma Z5 izdzīvoja. Tieši tai Cūze izstrādāja pasaulē pirmo augsta līmeņa programmēšanas valodu, kuru viņš nosauca par Plankalkül.

Matemātiķis Eduards Stiefel vēlāk iegādājās Z4 Lietišķās matemātikas institūtam ETH Zurich. Turklāt dators vairākus gadus pavadīja Senluisas Francijas un Vācijas Zinātniskās pētniecības institūtā – pirms 1960. gadā tas tika nodots Vācu muzejam.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top