FX

Balstīts uz patiesiem notikumiem: noziegumi, kas iedvesmoja “Noziedzīgo prātu” scenāristus

Balstīts uz patiesiem notikumiem: noziegumi, kas iedvesmoja “Noziedzīgo prātu” scenāristus

Nav noslēpums, ka populāru kriminālo televīzijas seriālu veidotāji nereti smeļas iedvesmu patiesos notikumos, un dažkārt noziegumi, kas tika izdarīti reālajā dzīvē, ir briesmīgāki par jebkuru scenāriju autoru iztēles augli, vēsta kanāls FOX.

Pēdējos gados ir īpaši pieprasīti seriāli un raidījumi, kas stāsta par vardarbīgām slepkavībām, neatklātiem noziegumiem un sērijveida slepkavu, tādu, kā, piemēram, kanibāla Džefrija Dāmera, biogrāfijām.

Psihologi ir izpētījuši, ka, skatoties, kā policisti vai Federālā izmeklēšanas biroja aģenti televīzijas seriālā meklē noziedzniekus, skatītājiem rodas sajūta, ka viņi arī ir daļa no procesa. Ar to saistītais adrenalīna pieplūdums liek viņiem izbaudīt nervus kutinošo pieredzi, vienlaikus apzinoties, ka viņi paši ir drošībā.

Viens no šādas pieredzes bagātākajiem seriāliem ir “Noziedzīgie prāti”, kurš jau 16 gadus nodrošina adrenalīna devu kriminālā žanra cienītājiem. Jāpiebilst, ka, sākot ar 16. sezonu, iemīļotais seriāls iznāk ar mazliet citādu nosaukumu: “Noziedzīgie prāti: Evolūcija”.

18. decembrī plkst. 22.00 kanālā FOX būs skatāma 16. sezonas noslēdzošā epizode, taču ir arī laba ziņa visiem Uzvedības analīzes vienības faniem – seriāls ir pagarināts vēl uz gadu! Gaidot šīs sezonas noslēgumu, kanāls FOX piedāvā iepazīties ar patiesiem noziegumiem, kas kļuvuši par iedvesmu “Noziedzīgo prātu” veidotājiem!

 “Sakramento vampīra” iedvesmots

“Noziedzīgo prātu” pirmās sezonas 11. epizodes scenāriju iedvesmoja sērijveida slepkavas Ričarda Čeisa (1950-1980) stāsts.  Mēneša laikā, no 1977. gada decembra līdz 1978. gada janvārim, Čeiss nogalināja sešus cilvēkus Sakramento pilsētā Kalifornijā.

Viņš ieguva iesauku “Sakramento vampīrs”, jo apēda savu upuru iekšējos orgānus un dzēra viņu asinis. Pēc aresta 1980. gadā viņš savu dzīvi izbeidza, izdarot pašnāvību.

Lai gan seriāla veidotāji uzskatīja, ka patiesie notikumi ir pārāk šausminoši, lai tos attēlotu uz ekrāna, viņi tomēr izmantoja tos par pamatu epizodei, kurā sērijveida slepkava vārdā Edijs Mejs nosauca Čeisu par savu iedvesmotāju. Viņš, tāpat kā īstais Čeiss, mēģināja izdarīt pašnāvību, taču aģentiem izdevās viņu izglābt.

Balstīts uz patiesiem notikumiem: noziegumi, kas iedvesmoja “Noziedzīgo prātu” scenāristus

Noslēpumainais Zodiaks

Viens no “Noziedzīgo prātu” baismīgākajiem slepkavām bija Džordžs Foijets jeb Bostonas uzšķērdējs, kurš nogalināja vismaz 20 cilvēkus. Viņa pirmie upuri bija paša vecāki. Tā bija viena no pirmajām lietām, kuru izmeklēja Ārons Hočners jeb Hočs.

Par iedvesmu Foijeta tēlam bija bēdīgi slavenais amerikāņu sērijveida slepkava ar iesauku Zodiaks, kurš 1960. gados Ziemeļkalifornijā uzbruka četriem vīriešiem un trīs sievietēm vecumā no 16 līdz 29 gadiem. Jāpiebilst, ka viņš pats apgalvoja, ka nogalināja 37 cilvēkus. Laikrakstiem adresētajās vēstulēs slepkava parakstījās kā “Zodiaks”.

Šajās vēstulēs bija iekļautas četras kriptogrammas, kuras it kā saturēja norādes uz noziedznieka privātajiem datiem. Jāpiebilst, ka līdz mūsdienām tika atrisinātas tikai divas no šīm kriptogrammām, turklāt pēdējā no tām salīdzinoši nesen – 2020. gadā. Pašlaik tiek uzskatīts, ka Zodiaks bija Gaisa spēku veterāns Gerijs Frensiss Poste, kurš nomira 2018. gadā, lai gan  vienīgais cilvēks, kurš jebkad nosaukts par aizdomās turēto, bija Artūrs Lī Allens, kurš nomira 1992. gadā.

Cietumā par ģimenes noslepkavošanu

Reālajā dzīvē bijušais ārsts un ASV armijas kapteinis Džefrijs Makdonalds 1979. gadā bija notiesāts par savas sievas, kura tobrīd bija stāvoklī, un divu meitu slepkavību. Viņš apgalvoja, ka četri vīrieši iebruka mājā un nogalināja viņa ģimeni.

Pašlaik Makdonaldam ir 80 gadi, un viņš arī pēc vairāk nekā 40 ieslodzījumā pavadītiem gadiem turpina apgalvot, ka nav vainīgs šajā noziegumā.

“Noziedzīgo prātu” 6. sezonas 11. epizodē tiek stāstīts par Donaldu Sandersonu, kurš par sievas un meitas slepkavību cietumā ir pavadījis 25 gadus un arī apgalvoja, ka ir nevainīgs un viņas nogalinājis kāds iebrucējs. Jāatzīmē, ka atšķirībā no reālajiem notikumiem, televīzijas izmeklētājiem izdodas pieradīt, ka viņš patiesi nebija vainīgs. Jāpiebilst, ka nopratināšanas laikā Hočs piemin Makdonalda vārdu.

Balstīts uz patiesiem notikumiem: noziegumi, kas iedvesmoja “Noziedzīgo prātu” scenāristus

Meitene koka kastē

“Noziedzīgo prātu” fani noteikti atceras sižeta līniju par Dereka Morgana pazudušo māsīcu Sindiju. Kādā dienā Dereks pamanīja Sindiju mašīnā kopā ar kādu vīrieti, kurš, kā izrādījās, bija viņu nolaupījis. Zinot, ka Dereks ir viņu redzējis, Sindija izdarīja zādzību, lai pievērstu viņa uzmanību. Izrādījās, ka Sindiju nolaupīja viņas ilggadējais vajātājs Malkolms, kurš piespieda viņu parakstīt līgumu,  draudot, ka nogalinās viņu un viņas ģimeni, ja viņa nepaklausīs. Dereka neatlaidības dēļ Uzvedības analīzes vienība atrada Sindiju, Malkolmu un viņu kopējo dēlu.

7.sezonas 20. epizode ir balstīta uz 20 gadus vecās Kolīnas Stenas nolaupīšanu reālajā dzīvē. Meitene ceļoja ar autostopiem un iesēdās kāda svešinieka auto, lai dotos uz drauga mājām. Stena vēlāk stāstīja izmeklētājiem, ka viņa jutās droši, iekāpjot šajā auto, jo tajā atrādās arī šofera sieva ar mazu bērnu.

Turpmākos septiņus gadus Kolīna tika turēta kā gūstekne un seksa verdzene, kā arī bija spiesta parakstīt verdzības “līgumu”. 23 stundas diennaktī viņa tika turēta tumsā koka kastē un nedrīkstēja izdvest ne skaņu. Vasarās apstākļi bija īpaši skarbi, jo temperatūra viņas kastē paaugstinājās līdz vairāk nekā 38 °C. Viņu baroja ar ēdiena atliekām un spīdzināja.

1983. gadā viņas nolaupītājs Kamerons Hukers atļāva savai gūsteknei iet ārā un viņai pat izdevās dabūt istabenes darbu vietējā motelī. Kādā dienā viņa beidzot nolēma izbēgt no sava mocītāja. Kolīna iesēdās starppilsētu autobusā un aizbrauca mājās. Nākamos trīs mēnešus viņa neziņoja policijai par notikušo un turpināja telefoniski sazināties ar savu paverdzinātāju. Par Hukeru policijai ziņoja viņa sieva Dženisa, kura visus šos gadus zināja par to, kas notiek, un sākumā pati piedalījās Stenas spīdzināšanā. 1985. gadā Kolīnas nolaupītājs Kamerons Hukers tika arestēts un ieslodzīts cietumā, kur atrodas arī pašlaik.

Noziegumi, kuru pamatā ir naids

12. sezonas 15. sērijā Uzvedības analīzes vienības darbiniekiem bija jāatrod noziedznieks, kurš uzbruka un aplēja ar skābi laimīgus pārus un jaunus, pievilcīgus cilvēkus. Aizdomās turamais bija narcistisks vīrietis, kurš vēlējās izveidot pasauli, kurā sievietes baidās no vīriešiem. Īstenībā viņš bija dusmīgs par to, ka viņam nebija romantisku attiecību.

Šo epizodi iedvesmoja 22 gadus vecā Eliota Rodžera lieta. 2014. gadā viņš Kalifornijā nogalināja sešus cilvēkus un ievainoja vēl 14, nošaujot, sadurot un uzbraucot tiem ar auto. Gan Rodžers, gan “Noziedzīgo prātu” Alans Krofords pastrādāja noziegumus aiz naida, kā arī viņi abi rakstīja garus manifestus, kuros sīki izklāstīja sava nozieguma pamatotību. Jāatzīmē, ka Rodžers vēl pirms aresta izdarīja pašnāvību.

Skatītāju iemīļotā seriāla “Noziedzīgie prāti: Evolūcija” 16. sezonas noslēdzošā epizode jau pirmdien, 18. decembrī, kanālā FOX!

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top