Visas ziņas

Banku pakalpojumi kripto kompānijām Igaunijā

Banku pakalpojumi kripto kompānijām Igaunijā
Apmēram pirms 2 gadiem Igaunijas bankas sāka atteikt atvērt vai pat slēdza atseviškus kontus kompānijām, kuru īpašnieki vai valdes locekļi bija Igaunijas nerezidenti. Starp tādām kompānijām bija arī daži veiksmīgi jaunuzņēmumi. Tas pats notika arī ar kompānijām, kuru bizness bija saistīts ar blockchain tehnoloģijām vai kriptovalūtu.

Tādēļ tādām kompānijām nācās atvērt banku vai maksājumu kontus citās valstīs. Taču konta atvēršana ārvalstu bankā visas problēmas neatrisināja. Problēma joprojām bija tāda, ka bez izziņas, ko izsniegusi tieši Igaunijas banka, kompānijas dibinātāji nevarēja ieguldīt statūtkapitālā. Rezultātā nebija iespējams palielināt statūtkapitālu un pieņemt kompānijā jaunas investīcijas.

Problēmas ar banku kontiem Igaunijā tika apspriestas diezgan ilgi, vislielāko kritiku izraisot no jaunuzņēmumu kopienas puses. Rezultātā 2019.gada janvārī ir stājušies spēkā jaunie grozījumi Igaunijas Komerckodeksā. Igaunijas kompānijām grozījumi ļauj pierādīt ieguldījuma (samaksas) veikšanu statūtkapitālā, izmantojot izziņu no kredītiestādēm vai maksājumu iestādēm, kas izsniegusi (payment institution) cita Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalsts (ietver Eiropas Savienības valstis plus Norvēģija, Lihtenšteina, Islande).
Tādējādi Igaunijas kompānijas tagad var rīkot investīciju raundus kapitālā, izmantojot arī maksājumu iestādes (piemēram, Holvi). Tā ir laba ziņa blockchain jaunuzņēmumiem, jo maksājumu iestādes ir vairāk tendētas strādāt ar inovāciju biznesiem – nekā tradicionālās bankas.

Neraugoties uz iepriekš minēto pozitīvo izmaiņu, joprojām viens jautājums nav atrisināts. Dažu iemeslu dēļ kapitāla apmaksu nevar pierādīt, izmantojot izziņas iesniegšanu no elektroniskās naudas iestādes (e-money institution). Saskaņā ar Igaunijas un Eiropas Savienības likumdošanu – elektroniskās naudas iestāde ir iestāde, kas emitē elektronisko naudu, bet var sniegt tos pašus maksājumu pakalpojumus, kādus sniedz arī maksājumu iestāde. Tomēr iepriekš minētie grozījumi vēsta tikai par tām kompānijām, kurām – bez kredītiestādēm – ir maksājumu iestādes licence. Tādas Fintech kompānijas – kā Revolut, Transferwise un Mistertango – ir elektroniskās naudas iestādes saskaņā ar Igaunijas un Eiropas Savienības likumdošanu.
Elektroniskās naudas iestādes licence ir populārāka starp Fintech jaunuzņēmumiem visā EEZ teritorijā. Turklāt elektroniskās naudas iestādei ir augstākas prasības attiecībā uz statūtkapitālu un cīņu ar naudas atmazgāšanu un terorisma finansēšanu, nekā maksājumu iestādei. Tāpēc joprojām nav saprotams – kāpēc, izstrādājot grozījumus, Igaunijas parlaments nepievērsa uzmanību elektroniskās naudas iestādēm.

Kopumā grozījumi ievērojami vienkāršoja līdzekļu vākšanu Igaunijas jaunuzņēmumiem, jo tagad ieguldījumus statūtkapitālā var iemaksāt arī kredītiestādes vai maksājumu iestādes citās EEZ dalībvalstīs.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top