Tehnoloģijas

Bijušais Apple darbinieks par uzņēmuma attieksmi pret kriptovalūtām

Bijušais Apple darbinieks par uzņēmuma attieksmi pret kriptovalūtām

Pieteikuma iesniegšana App Store nav viegls uzdevums, taču uzņēmumiem, kas saistīti ar kriptovalūtām, tas ir vēl daudz grūtāks. Šeit nav nejaušību, jo Apple īpaši formulēja sava aplikāciju veikala lietošanas nosacījumus tā, ka interpretācija par jaunu pozīciju pievienošanu paliek pilnībā uzņēmuma pārziņā.

Šo paziņojumu izteica bijušais App Store kvalitātes kontroles vadītājs Filips Šumeikers (Phillip Shoemaker). Pēc viņa teiktā, Apple gandrīz no paša sākuma bija “vēsas” attiecības ar kriptosfēru un mēģināja no tās izvairīties ar jebkādiem līdzekļiem.

Apple nepatika pret kriptovalūtu aktīviem un decentralizāciju kļuva acīmredzama pagājušā gada decembrī. Toreiz kriptovalūtu biržas Coinbase pārstāvji paziņoja, ka viņu aplikācijā vairs nav iespējams nosūtīt NFT. Iemesls tam bija Apple atteikšanās izlaist atjauninājumu, neatspējojot atbilstošo funkciju.

iPhone ražotājs vēlējās redzēt maksājumus par kriptovalūtu darījumiem savā lietotnē. Tādā veidā Apple varētu iekasēt savu slaveno 30 procentu komisijas maksu.

Tomēr maksa par darījumu attiecas uz maineriem vai validātoriem blokķēdē, un šo funkciju nevar apiet. Tomēr uzņēmums nolēma ievērot šos savus principus un aizliedza šo funkciju. Tajā pašā laikā Android viedtālruņiem šādu problēmu nav.

Kāpēc Apple nepatīk kriptovalūtas?

Šumeikers sākotnēji kopā ar Stīvu Džobsu izstrādāja App Store lietošanas noteikumus. Kopš viņa atlaišanas 2016. gadā noteikumi par lietotņu pievienošanu ir radikāli mainīti, un tie tika apzināti padarīti neskaidri. Tas, pēc Šumeikera domām, deva Apple rīcības brīvību interpretēt dažādu lietojumprogrammu pievienošanas iespēju, kā arī novērst ar kriptovalūtu saistīto programmu  iekļaušanu sarakstā.

Kopš pirmās dienas Apple ir bijušas problēmas ar kriptovalūtām. Viņi bija pārliecināti, ka tā ir piramīda.

Ir vērts atzīmēt, ka laika gaitā uzņēmuma pārstāvji ir mainījuši savu attieksmi pret notiekošo. 2021. gada novembrī Apple izpilddirektors Tims Kuks apstiprināja ieguldījumu kriptovalūtās. Viņš arī piebilda, ka ir lietderīgi glabāt monētas kā daļu no diversificēta portfeļa. Lūk, attiecīgais video ar uzņēmēja piedalīšanos.

Šumeikers strādāja par App Store nodaļas vadītāju no 2009. līdz 2016. gadam. Intervijā Decrypt viņš teica, ka sākotnēji lietotņu veikala lietošanas noteikumiem vajadzēja būt pēc iespējas vienkāršākiem.

Mērķis vienmēr ir bijis laika gaitā noteikumus padarīt skaidrākus, lai izstrādātāji saprastu, ko drīkst un ko nē.

Galu galā nokļūšana Apple vai Google lietotņu veikalos var būt sākuma punkts jaunam lielam uzņēmumam. Kļūme ar lielu varbūtības pakāpi novedīs pie potenciāli daudzsološa starta finiša.

Es saņēmu simtiem draudu. Cilvēki man sekoja līdz manai automašīnai, viņi iekļuva pat Apple birojā.

Pēc Šumeikera aiziešanas 2016. gadā Apple App Store stratēģiju pārrakstīja juristu komanda, kuru vadīja Fils Šillers, kurš joprojām ir App Store nodaļas vadītājs. Šumeikers tur aizdomās Šilleru par uzņēmuma pārāk negatīvo attieksmi pret ar kriptogrāfiju saistītām lietojumprogrammām.

Viņiem bija lielas pārmaiņas, es teiktu, tieši tajā brīdī, kad es aizgāju. Viņi galu galā padarīja noteikumus vēl neskaidrākus. Mums ir vajadzīgas skaidras vadlīnijas.

Tomēr pat tad, kad Šumeikers vēl bija savā amatā Apple, populārās ASV biržas Coinbase lietojumprogramma jau bija bloķēta App Store. Tas notika 2013. gadā, un viens no Apple pārstāvjiem aizliegumu argumentēja kā izstrādātāju noteikumu pārkāpumu.

2020. gadā Coinbase izpilddirektors Braiens Ārmstrongs tviterī paziņoja, ka kompānija Apple jau daudzus gadus ir bijusi “ievērojami ierobežojoša un naidīga pret kriptovalūtām”. Viņš paskaidroja, ka dažas Coinbase lietotnes funkcijas tika bloķētas, taču vēlāk tvītu izdzēsa.

2022. gadā Apple atjaunināja App Store lietošanas noteikumus, ņemot vērā unikālo neaizvietojamo tokenu popularitāti. Šeit ir citāts no atjauninātās noteikumu sadaļas.

Lietojumprogrammas var izmantot pirkumus lietotnē, lai pārdotu un ieviestu ar unikālu pilnvaru (NFT) saistītus pakalpojumus, piemēram, kalšanu, iekļaušanu sarakstā un darījumus. Lietojumprogrammas var ļaut lietotājiem skatīt savus NFT, ja īpašumtiesības uz NFT neatbloķē lietojumprogrammas līdzekļus vai funkcionalitāti.

Tas nozīmē, ka Apple iekasēs 30 procentu maksu par NFT iegādi, izmantojot lietotni, un visi NFT, kurus var skatīt, izmantojot lietotni un kas nav iegādāti lietotnē, nevar atbloķēt nekādu papildu saturu vai funkcijas lietotnē. Izstrādātājiem arī nav atļauts piedāvāt lietotājiem nekādus risinājumus lietotnē, lai apietu 30 procentu maksu, piemēram, noklikšķinot uz ārējās saites tīmekļa pārlūkprogrammā.

Apple ierobežojošā politika cita starpā ir veicinājusi Solana Saga viedtālruņa izlaišanu no Solana blokķēdes izstrādātājiem. Tās galvenā iezīme ir decentralizēta lietojumprogrammu veikala klātbūtne. Vissvarīgākais ir tas, ka pirkumi lietotnē tiek veikti, izmantojot tiešu darījumu starp lietotājiem un izstrādātājiem. Nebūs starpnieku ar milzīgām komisijām, tāpēc tai vajadzētu būt papildus motivācijai izstrādātājiem.

Mēs uzskatām, ka Apple atturīgi negatīvā attieksme pret blokķēdes un digitālo aktīvu nozari bremzē šīs nišas attīstību. Tomēr tas rada iespējas arī citiem uzņēmumiem – un Solana Saga viedtālrunis ir tam piemērs. Tāpēc, visticamāk, kriptovalūtas cienītāji varēs izmantot pašreizējo situāciju un pieņemt pareizos lēmumus, lai turpinātu digitālo monētu popularizēšanu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top