Bitcoin un Ethereum blokķēdes ir aizsargātas pret uzbrukumiem
Analītiķi uzskata, ka izredzes, lai valdības vai hakeri varētu veikt uzbrukumus Bitcoin un Ethereum blokķēdēm, ir pārspīlētas. Runa ir par uzbrukumiem attiecīgi 51% un 34% apmērā, kas ir paredzēti, lai sagrābtu pietiekamu kriptovalūtu tīkla resursu daļu tā turpmākai kontrolei.
CoinMetrics analītiķi publicēja pētījumu par šo tēmu, un šajā gadījumā viņus interesēja jautājuma ekonomiskā puse. Izrādījās, ka uzbrukums iepriekš minēto kriptovalūtu blokķēdēm prasa tik daudz resursu, ka to ne tikai nav izdevīgi, bet arī fiziski nav iespējams paveikt.
Vai ir iespējams radīt problēmas Bitcoin tīklam?
Bitcoin gadījumā 51 % uzbrukums nozīmē, ka uzbrucējs vai kāda cita centralizēta iestāde kontrolē vismaz 51% tīkla skaitļošanas jaudas. Tas “salauž” konsensa veidošanu uz decentralizācijas pamata. Tomēr, tā kā uzbrucējam pieder lielākā daļa hashrate, viņš vai viņa var izlemt, kuri bloki tiks pievienoti blokķēdē, radot priekšnoteikumus manipulācijai ar to, kas notiek digitālo aktīvu tīklā.
Uzbrukums paver daudz iespēju negodprātīgām darbībām. Viena no tām ir dubulta monētu tērēšana. Iedomāsimies, ka uzbrucējs par kaut ko samaksāja ar kriptovalūtu un pēc tam vēlējās saņemt šīs monētas atpakaļ. Šādā gadījumā viņš vienkārši “pagriež” blokķēdi atpakaļ uz tādu stāvokli, kad darījums vēl nav veikts, un saņem atpakaļ jau iztērēto summu.
Jāņem vērā, ka 51% uzbrukuma gadījumā hakeru darbības galvenais vektors joprojām ir tikai manipulācijas ar blokķēdi. Tajā pašā laikā uzbrucējs nevar ietekmēt citu lietotāju maku saturu.
Dubulta tērēšana devalvētu Bitcoin to īpašnieku rokās, tāpēc šāds hipotētisks notikums varētu arī būt “liktenīgs” galvenajai kriptovalūtai.
Ņemot vērā iepriekš teikto, Bitcoin ir daudz naidnieku un atklātu pretinieku pat dažādu valstu valdībās – vai viņi varētu panākt līdzīgas sekas? Saskaņā ar analītiķu aprēķiniem uzbrukums būs ārkārtīgi dārgs.
CoinMetrics ekspertu Lukasa Nuzzi, Kaila Votersa un Matiasa Andrades darbs šajā jautājumā ir apkopots Nuzzi Twitter ierakstā. Analītiķis norādīja, ka, lai noteiktu draudus, viņa komanda atvasināja uzbrukuma kopējo izmaksu formulu jeb tā saukto TCA (Total Cost to Attac) metriku. Aprēķins sastāv no kapitālieguldījumu un darbības izdevumu summas noteiktā laika periodā.
Bitcoin gadījumā TCA ir 51% no visu tīklam pieslēgto ASIC maineru skaitļošanas jaudas, kā arī elektroenerģijas izdevumiem to darbināšanai. Attēlā redzams šo ierīču modeļu sadalījums pa gadiem.
Citā grafikā redzams ASIC maineru modeļu dominējošais īpatsvars. Pamatojoties uz iepriekš minēto formulu, lai uzbrukums būtu veiksmīgs, uzbrukuma organizatoriem ir jāiegādājas un jāpieslēdz vairāk nekā 7 miljoni iekārtu.
Problēma ir tā, ka neviens pasaulē nevar pārdot septiņus miljonus ASIC maineru uzreiz. Pat ja tas būtu iespējams, tik liels pieprasījums pēc iekārtām, ņemot vērā vairākus faktorus, radītu situāciju, ka pircējs tikai ASIC maineru iegādei iztērētu vairāk nekā 20 miljardus ASV dolāru.
Pēc Nuzzi domām, uzbrukuma organizēšana pat valsts līmenī ar iekārtu ražošanu pašu spēkiem nesniedz būtiskas priekšrocības.
“Vienīgais modelis, ko var veiksmīgi izgatavot pēc reversās inženierijas, ir Antminer S9, kura ražošanas izmaksas pārsniedz 20 miljardus ASV dolāru. S21 potenciāli varētu izmaksāt ceturtdaļu šīs summas, taču tā ir vismodernākā iekārta, tāpēc tā ir jutīgāka pret piegādes ķēdes problēmām.”
TCA kopsummas Bitcoin gadījumā svārstās no 5 līdz 22 miljardiem ASV dolāru vienas stundas uzbrukuma gadījumā. Tas svārstās no salīdzinoši lētu ASIC mineru modeļu iegādes līdz pat to ražošanai pašu spēkiem.
Atgādināsim, ka galīgo TCA skaitli aprēķināja analītiķi, ņemot vērā uzbrucēja potenciālos ienākumus no dubultiem tēriņiem, komisijas maksām, tirgus manipulācijām utt. Tas nozīmē, ka pat nereālā scenārija gadījumā uzbrucējiem rastos milzīgas ekonomiskās izmaksas bez jebkāda ieguvuma. Tas padara uzbrukumu arī nepraktisku.
Turklāt ir svarīgi ņemt vērā, ka visu darījumu vairāku kopiju esamība Bitcoin tīklā teorētiski ļaus blokķēdi restartēt pat vissliktākā scenārija gadījumā. Attiecīgi digitālā aktīva centrā esošā blokķēde spēs apstiprināt savu decentralizēto statusu un atjaunoties pat pēc veiksmīga uzbrukuma, kas joprojām praktiski tomēr ir neiespējams.
Kas apdraud Ethereum tīklu
Atšķirībā no Bitcoin, Ethereum darbojas uz Proof-of-Stake konsensa mehānikas, kas tika pārveidota 2022. gada 15. septembrī.
Saskaņā ar to kriptovalūtas bloku ieguvi veic nevis maineri, bet validatori, kuriem nav nepieciešamas dārgas un jaudīgas iekārtas. Tā vietā viņi nogulda monētas steikingā – šie līdzekļi ir to integritātes garantija – un vada validatora mezglu.
Saskaņā ar Cointelegraph avotiem, Ethereum gadījumā uzbrucējiem ir nepieciešams iegūt 34% no visiem bloķētajiem ETH validatoriem, izmantojot likvīdas steikinga platformas, kas ļauj iegūt tā sauktos LST tokenus apmaiņā pret monētu noguldīšanu steikingā.
Vispopulārākā likvīdo likmju veidošanas platforma ir Lido. Kad lietotāji, izmantojot to, sūta monētas steikingā, viņi saņem līdzvērtīgu daudzumu StETH tokenu ar līdzīgu maiņas kursu. Pēc tam šie stETH būs nepieciešami, lai saņemtu savas Ethereum monētas atpakaļ. Kamēr tas nav noticis, lietotājs var izmantot saņemtos tokenus pēc saviem ieskatiem.
Tomēr šāds scenārijs izmaksās pat dārgāk nekā iegādāties vai ražot savus ASIC mainerus, norāda eksperti.
“Tas izmaksātu vairāk nekā 34 miljardus ASV dolāru. Uzbrucējam būtu jāpārvalda vairāk nekā 200 mezglu un jātērē miljons dolāru, lai tikai samaksātu par Amazon Web Services (AWS) mākoņplatformas izmantošanu.”
Svarīgi atzīmēt, ka Ethereum tīkls spēj arī sevi aizsargāt. Blokķēde sodīs validatoru, kas pārkāpj tīkla noteikumus un rada tam problēmas, izmantojot tā saukto slashing metodi.
Rezultātā analītiķu nostāja ir tāda, ka hakeri, dažādu valstu valdības un citas organizācijas nevarēs kaitēt Bitcoin un Ethereum tīkliem pat tad, ja viņi to ļoti vēlēsies. Līdz ar to BTC un ETH turētājiem šajās blokķēdēs nav par ko uztraukties. Šī ir arī svarīga ziņa, ņemot vērā neseno Bitcoin ETF apstiprināšanu ASV un pieaugošo investoru interesi par šo aktīvu.