Tehnoloģijas

Kādas problēmas ar bitkoina legalizāciju ir Salvadorā

Kriptovalūta Salvadora

Jau pagājuši gandrīz divi mēneši kopš Salvadoras valdība apstiprināja bitkoinu kā nacionālo maksājumu līdzekli un pie viena paziņoja par 30 dolāru izdalīšanu kriptovalūtā katram valsts pilsonim. Tiesa, daudzi no viņiem tā arī vēl līdz šim naudu nav saņēmuši. Tas viss saistīts ar grūtībām lietot nacionālo kripto maku Chivo, kura izmantošanā joprojām ir daudz trūkumu.

Atzīmēsim, ka bitkoina problēmas Salvadorā nenotiek pirmo reizi. Tostarp nacionālā kripto maka Chivo lietotāji jau ir paspējuši kļūt par krāpnieku upuriem. Krāpnieki paņēma tos 30 dolārus, kurus varēja saņemt pilngadīgie valsts pilsoņi. Proti – būtībā viņi izmantoja svešus dokumentus un personības līdzekļu ieskaitīšanai. Rezultātā līdzekļi nonāca pavisam citu cilvēku makos.

Chivo palaišana visā valstī notika septembra sākumā, kad Salvadoras teritorijā bitkoins kļuva par legālu maksājumu līdzekli. Sākotnēji daudzi salvadorieši sūdzējās, ka praktiski nav iespējams lejupielādēt lietojumprogrammu.

Daudzi salvadorieši vēl joprojām vāji saprot bitkoina koncepciju un galvenos kriptovalūtas lietošanas principus. Daži no viņiem nespēja izvadīt BTC no sava konta, vai arī iztērēja monētas un pēc tam vairs vispār neizmantoja Chivo. Ir arī tādi, kuri atstāja bitkoinus makā, gaidot kriptovalūtas cenas pieaugumu.

Ar atsauksmi par Chivo intervijā ziņu izdevumam Decrypt dalījās 30 gadus vecais vietējais iedzīvotājs Luiss Mauricio.

Chivo joprojām nedarbojas tā, kā vajadzētu. Es ceru, ka nākotnē maks tiks uzlabots un tas kļūs ērtāk lietojams.

Mauricio pasūdzējās arī par Chivo ATM – speciālā kriptomāta, kuru var sinhronizēt ar maku tiešai monētu izvadei dolāros vai to pārsūtīšanai uz citām adresēm, – trūkumiem. Viņš pats uzskata, ka vairums salvadoriešu nesaprot bitkoinu, taču tā nav viņu vaina. Valdībai tomēr vajadzētu veltīt vairāk uzmanības izglītojošām programmām par kriptovalūtu un to virzīt tieši kā investīciju instrumentu, un nevis maksājumu līdzekli, – uzskata iedzīvotājs.

Vietējos plašsaziņas līdzekļos tika saņemti arī ziņojumi par personas datu zādzību lietotnē, turklāt iedzīvotāji, kuri nebija reģistrējušies Chivo lietošanai, vēlāk uzzināja, ka viņu identifikācijas numurs ticis izmantots, lai izveidotu kontu un saņemtu valdības izdalītos līdzekļus.

Ar to problēmas nebeidzas. Chivo dažkārt ir ļoti lēns vai vispār neapstrādā transakcijas BTC. Tādēļ daudzi uzņēmēji un tirdzniecības vietas atsakās kā samaksu pieņemt kriptovalūtu. Džona Hopkinsa universitātes lietišķās ekonomikas profesors un Katona institūta problēmvalūtu projekta direktors Stīvs Hanke atzīmēja, ka “bitkoina ieviešanu Salvadorā vada amatieri”.

Chivo problēmas mani nepārsteidz. Maka trūkumi saistīti ar lēnu transakciju apstrādi un neapstiprinātiem pārskaitījumiem bitkoina tīklā. Šīs problēmas bieži “uzpeld”, mēģinot no Chivo pārskaitīt bitkoinus uz citu maku.

Maks Chivo ir decentralizēts, proti, par tā lietotāju līdzekļu saglabāšanu atbild viena struktūra – šai gadījumā – Salvadoras valdība. Taču tas nekādā veidā nevienkāršo situāciju tiem, kuri cietuši zaudējumus dēļ problēmām lietotnes kodā.

48 gadus vecais skolotājs Rodolfo Rosales intervijā piebilda, ka par kriptovalūtu Salvadorā ir daudz mītu.

Cilvēki būtu vairāk par to jāizglīto. Vienīgo informāciju, ko parastie pilsoņi zina par bitkoinu, viņi ir smēlušies no baumām – un tās ne vienmēr izrādās patiesas.

Secinājums: kriptovalūtas pieņemšana valsts līmenī – tas ir ļoti drosmīgs un radikāls solis, kam nepieciešams rūpīgi sagatavoties. Valdībai vispirms jau vajadzētu organizēt iedzīvotājiem izglītojošu kampaņu par bitkoinu, kas ļautu izvairīties no daudzām problēmām ar kriptovalūtas integrāciju ekonomikā.

Tomēr ierēdņi izvēlējās citu pieeju. Tāpēc tagad atliek cerēt uz pilsoņu aktivitāti, kuri spēs atrast laiku, lai izpētītu pareizo informāciju par bitkoinu un digitālajiem aktīviem kopumā. Tad viņi labāk sapratīs kriptovalūtu un pareizi ar to rīkosies. Attiecīgi – arī citās valstīs būs lielākas iespējas BTC tikt atzītam par oficiālu maksājumu līdzekli.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top