Visas ziņas

Bitkoina pirmais bloks. Noslēpumainie pirmsākumi

Bitkoina pirmais bloks. Noslēpumainie pirmsākumi

Bitkoins – tā ir ne tikai pirmā, bet arī pati mīklainākā kriptovalūta. Vispirms jau tas saistīts ar paša radītāja personību, kas slēpjas aiz pseidonīma Satoši Nakamoto. Līdz pat šim nevienam nav izdevies neapšaubāmi identificēt, kas tad ir šis noslēpumainais svešinieks. Bet ar to vēl pirmās kriptovalūtas noslēpumainības nebeidzas. Visai lielu interesi izraisa bitkoina pirmais bloks vai ģenēzes bloks, kā to pieņemts dēvēt kriptovalūtas kopienā.

Bitkoina pirmais bloks: ievads

Ģenēzes bloks, ģenēzbloks vai pirmais bloks – tie visi ir viena un tā paša digitālā objekta nosaukumi, kas ir pats pirmais bloks blockchain. To uzskata par jebkura cita ķēdes bloka priekšteci, tāpēc katru transakciju var izsekot līdz pat pirmajam blokam.

Ģenēzes bloks ir ikvienai kriptovalūtai, bet vislielāko interesi visiem izraisa tieši bitkoina ģenēzes bloks, jo tas ir ne tikai pirmais bloku ķēdē, bet arī pirmais principā.

Vispār šodien to pieņemts dēvēt par nulles bloku, lai gan vēl agrīnākās interpretācijās nereti sastopams pirmā bloka apzīmējums. Jāatzīmē, ka no kriptogrāfijas un programmēšanas viedokļa ķēdes pirmie bloki noteikti tiek izveidoti īpašā veidā, izstrādājot tos rūpīgāk. Tas saistīts ar to, ka tie nekādā veidā nav saistīti ar iepriekšējiem blokiem, kas ir viens no kriptovalūtu un bloku ķēžu pamatprincipiem.

Kāds tad ir bitkoina pirmā bloka noslēpums? Aplūkosim visu pēc kārtas!

Bitkoina pirmais bloks: noslēpumainā ziņa

Bitkoina pirmajam blokam, tāpat kā visiem nākamajiem, ir unikāls virsraksta hash, kas izskatās šādi:

000000000019d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f

Aplūkojot visus pārējos bloku virsrakstu hash, nekādas būtiskas atšķirības mēs neieraudzīsim, jo visa jaukšana notiek pēc viena un tā paša algoritma, bet visas interesantās lietas ir paslēptas nedaudz dziļāk. Ģenēzes bloks satur ziņu transakcijā, kas vēsta:

Laiks 3/ Janv/ 2009, Kanclers uz otrās banku glābšanas robežas (tulkojumā no angļu valodas)

Daudzi ir pārliecināti, ka šī ziņa ir paša Satoši Nakomoto piezīme – vēstījums, kurā viņš mēģina nodot šādu informāciju:

  • “3/ Janv/ 2009” – bitkoina pirmā bloka izveidošanas datums.
  • “Kanclers uz otrās banku glābšanas robežas” – norāde uz to, ka kriptovalūtu izveides priekšnosacījumi bija funkcionējošo ekonomisko un politisko sistēmu problēmas.

Tas uzreiz rada jautājumu: kāpēc pirmais bloks tika izveidots 3. janvārī, bet tīkla palaišana notika tikai 9. janvārī? Tā arī ir nākamā mīkla.

Bitkoina pirmais bloks: pagātnes parādība

Kā zināms, pirmā balva 50 bitkoinu apmērā tika nosūtīta uz adresi 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa. Daudzi apgalvo, ka tieši šī adrese piederēja pašam Nakamoto. Bet balvu nedrīkstēja tērēt, jo tā piederēja ģenēzes blokam, kas izteikts kodā.  Līdz pat šim nav zināms, vai šī adrese pastāv un vai pašam Satoši ir slēgta atslēga tai.

Tagad atgriezīsimies pie jautājuma par palaišanas datumu. Pastāv teorija, ka bitkoina pirmais bloks tika izveidots tieši 3. janvārī, bet nākamās 6 dienas izstrādātājs testēja savu kriptovalūtu un tikai 9. janvārī nodzēsa visus testa blokus, atgriežot ķēdes stāvokli ģenēzē.

Līdz pat šim paliek noslēpums, kā un kas notika ar bitkoinu tā rašanās stadijā. Varbūt vēlāk radītājs pats atklās savu seju un atzīsies visā, ko “sastrādājis”, bet pagaidām atliek tikai minēt!

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top