Visas ziņas

Bitkoins patērē 30 reizes vairāk elektrības, nekā visi Tesla automobiļi pasaulē

Bitkoina cenas straujais kāpums saistās ar enerģijas apjoma palielināšanos, kas nepieciešama šīs kriptovalūtas ražošanai. Bitkoinu mainings tagad nodedzina vairāk elektrības, nekā visi elektromobiļi pasaulē.

Bitkoins patērē 30 reizes vairāk elektrības, nekā visi Tesla automobiļi pasaulē

10. janvārī bankas Morgan Stanley speciālisti publicēja ziņojumu, kurā ietverta salīdzinoša kriptovalūtu un elektromobiļu enerģijas vajadzību analīze. Saskaņā ar tā datiem, 2018. gadā ar bitkoinu saistītās enerģētiskās vajadzības pieaugs trīs reizes. Gada laikā šī digitālā valūta patērēs vairāk elektrības, nekā visi Argentīnas iedzīvotāji.

Bankas analītiķi paredz, ka šogad mainingam vajadzēs vairāk kā 125 mljrd. kWh elektrības, proti, tādu apjomu, kādu visi pasaules elektromobiļi sasniegs tikai 2025.gadā. Pagājušajā gadā bitkoins patērēja 36 mljrd. kWh, kas ir tikpat, cik Kataras enerģijas patēriņš.

Salīdzinājumam, visi lietošanā esošie Tesla elektromobiļi (saskaņā ar ražotāja datiem 2017.gada beigās to skaits bija aptuveni 280 000) gada laikā patērēja mazāk par 1,3 mljrd. kWh. Saskaņā ar biznesa žurnāla Fortune analītiķu teikto katras mašīnas vidējais nobraukums bija 15 000 jūdzes, uz katrām 100 jūdzēm patērējot 30 kWh. Speciālisti tādus datus aprēķinājuši, pamatojoties uz ASV Apkārtējās vides aizsardzības aģentūras iepriekš sniegto statistiku par automobiļiem Tesla Model 3 and Model S.

Tas nozīmē, ka bitkoinu ieguvei pagājušajā gadā tika patērēts 29 reizes vairāk enerģijas, nekā visu Tesla automobiļu darbībai.

Interneta lietotājs ar segvārdu Frank99 kompānijas Tesla vietnes forumā publicējis analogus aprēķinus, pievienojot tiem emocionālus komentārus:

Tas vienkārši ir neprāts.

  1. gadā enerģijas apjoms, ko patērēja visi elektromobiļi pasaulē, bija aptuveni 6 TWh.

Iemesls tam, kādēļ mainings patērē tik daudz elektrības, ir tāds, ka katra jaunā bitkoina ražošanai kriptogrāfiskā procesa gaitā nepieciešams risināt sarežģītu matemātisku uzdevumu, ko īsteno jaudīgi datori. Uzdevumu atrisinājumam ir jāverificē bitkoina transakcijas digitālajā reģistrā – blockchain. Tiek uzskatīts, ka vairumam citu kriptovalūtu mainingam nepieciešams daudz mazāks enerģijas apjoms.

Pēc Morgan Stanley analītiķu vērtējumiem viena bitkoina ražošana maksā no 3000 $ līdz 7000 $, ieskaitot enerģijas un aparatūras izmaksas. Tomēr, kā raksta bankas eksperti, “mainings ir augsti ienesīga nodarbošanās, un, ja kriptovalūtas saglabās savu popularitāti, tad var sagaidīt globālā enerģijas patēriņa pieaugumu maininga nolūkos”.

Bankas analītiķi tomēr nav varējuši noskaidrot, kā salīdzināma bitkoina cena un elektrības izmaksas, pieņemot, ka investori, kuri pērk bitkoinus, neinteresējas par precīzu monētu ražošanas cenu. No tā arī izriet, ka, lai gan kriptovalūtas ir pārsteidzoši gaistošas un jutīgas pat pret nenozīmīgām ziņām, diezin vai elektrības tarifu svārstības nopietni ietekmēs bitkoina cenu. Vismaz, kā uzskata eksperti, to nenākas gaidīt tuvākajā nākotnē.

Turklāt speciālisti enerģētikas kompānijām ir ieteikuši, kā tās var paaugstināt savu aktīvu vērtību, izmantojot kriptovalūtas:

Iespējams, ka tām vajadzētu sākt pieņemt maksājumus bitkoinos.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top