BitCoin

Kas biežāk tiek izmantots pretlikumiskā darbībā – bitkoins vai skaidra nauda?

Bitkoins vai skaidra nauda: kas biežāk tiek izmantots pretlikumiskā darbībā?

Kriptovalūtas un pretlikumisku darbību bieži min vienā un tai pašā teikumā – īpaši tie, kuri neatbalsta digitālo aktīvu ideju. Monētu anonimitāte kalpo kā iegansts, ka tās tiek izmantotas pārsvarā nelikumīgās transakcijās. Tomēr daudzi ziņojumi varētu parādīt šo jautājumu citā gaismā. Mēģināsim noskaidrot, vai patiešām nelikumīgā darbībā biežāk tiek izmantots bitkoins – vai arī tur joprojām valda skaidra nauda.

Kas tiek izmantots pretlikumiskā darbībā?

Noziedznieki un tiesību pārkāpēji ir pastāvējuši jau ilgi pirms kriptovalūtām. Daži tagad apgalvo, ka, pateicoties kriptovalūtām, ļaundari ir kļuvuši rafinētāki. Tomēr reālie dati iezīmē nedaudz atšķirīgu ainu.

Vienpadsmit gadus senā CNN ziņojumā tika atzīmēts, ka 90 procentu ASV dolāru banknošu satur kokaīna pēdas. Pat ja ne tās visas tika izmantotas pretlikumiskās transakcijās ar bēdīgi slaveno narkotiku – tās daļiņas uz tām nonāca no citām banknotēm, kas atradās ar tām vienā paciņā.

Tamlīdzīgi gadījumi ir viens no iemesliem, kādēļ daudzi aicināja izmantot elektronisko maksājumu metodes. Tādēļ arī parādījās kredītkartes un debetkartes. Tostarp tā radās nepieciešamība pēc digitālās maksājuma formas – tādas kā bitkoins.

CNN ziņojums parādījās jau diezgan sen. Ir arī jaunāks Eiropola ziņojums, kas parāda, ka pretlikumiskā darbībā joprojām dominē skaidra nauda. 2015. gadā veiktajā pētījumā tika aplūkotas kriptovalūtas, bet secinājums ir nemaldīgs: visbiežāk izmantotā maksājumu metode mahinācijām – joprojām skaidra nauda.

Kriptovalūtu izmantošana pretlikumiskā darbībā

Lai gan skaidra nauda noziedznieku vidū joprojām ir visai populāra – grēko arī bitkoins un altkoini.

Laikam gan viszināmākais piemērs saistīts ar bēdīgi slaveno platformu Silk Road. Tā bija melnais tirgus un parasti tiek uzskatīts par pirmo mūsdienu darkneta tirgu nelikumīgu preču un pakalpojumu tirdzniecībai. Tor tīklā slēptais serviss ļāva lietotājiem anonīmi aplūkot preces un veikt pirkumus. Visbiežāk izmantotā (un dažreiz vienīgā) maksājumu forma bija bitkoins.

Silk Road lapa

 

Tagad neeksistējoša darkneta tirgus Silk Road lapa

Anonimitātes īpašības tika panāktas, apvienojot slēptā tīkla Tor anonimitāti, kur klienta un servera IP adreses ir viens otram un ārējiem novērotājiem neredzamas, ar bitkoina elektroniskās maksājumu sistēmas pseidonimitāti – teikts šajā rakstā.

Pēc Silk Road slēgšanas bitkoina izmantošana pretlikumiskā darbībā būtiski samazinājās. Tomēr tā pilnībā nebeidzās un, iespējams, nekad nebeigsies – kas arī nav nekas pārsteidzošs. Uzreiz pēc paraboliskā cenu kāpuma un pieaugošās mediju uzmanības pirms diviem gadiem publicētais ziņojums parāda teicamus, bet ne pārāk optimistiskus skaitļus.

Šī raksta rakstīšanas brīdī autori novērtēja, ka “katru gadu bitkoins tiek izmantots pretlikumiskā darbībā 76 miljardu dolāru apmērā. Tas ir tuvu Amerikas un Eiropas narkotiku tirgu apjomiem”. Tiek arī apgalvots, ka līdz ar masu intereses pieaugumu par lielāko kriptovalūtu (vai jebkuru citu) un tās pieņemšanu pretlikumisko transakciju daļa samazinās. Tas ir diezgan loģiski, galu galā – jo vairāk dalībnieku, jo mazāks ir pretlikumiskās darbības procents.

Vai bitkoins patiešām tik bieži tiek izmantots pretlikumiskā darbībā?

Pētījumos parasti tiek minēti reāli dati un skaitļi, kas izraisa lasītāju uzticēšanos. Bet reizēm dažādos rakstos tiek sniegta dažāda informācija atkarībā no izvēlētā viedokļa. Ja iepriekš minētajā pētījumā norādīts, ka gandrīz puse bitkoina transakciju ir pretlikumiskas, tad kripto informācijas resursā CryptoPotato nesen tika minēti divi citi pētījumi, kuros nonākts pie absolūti citiem secinājumiem.

Pirmais no tiem saistīts ar tirgus kapitalizācijas ziņā trešo lielāko kriptovalūtu –XRP. Tiek minēts, ka ar pretlikumiska darbību ir saistītas XRP transakcijas 400 miljonu dolāru apmērā. Tie ir tikai 0,2 procenti no valūtas kopējā apgrozības piedāvājuma.

Turklāt otrajā pētījumā, kas koncentrēts galvenokārt uz bitkoinu, minēts daudz mazāks cipars, nekā iepriekš minētie 46 procenti. Saskaņā ar to – ar pretlikumisku darbību saistīti tikai 0,5 procenti visu transakciju ar lielāko kriptovalūtu.

Pretlikumiska darbība pastāv vairāk nekā vienu tūkstošgadi un, pēc visa spriežot, nekad neizzudīs. Bitkoins ir maksājumu metode – pat ja daži regulatori-skeptiķi to joprojām neatzīst. Tātad bitkoinu var izmantot gan parastās transakcijās – vai tā būtu kafijas vai avio biļešu iegāde, gan arī pretlikumiskās. Ja jums šķiet, ka kaut ko tamlīdzīgu jau esat kaut kur dzirdējuši, tad tādēļ, ka tas pats attiecas arī uz vispāratzīto maksājumu formu – skaidru naudu, – tikai lielākos apmēros.

Vai tas nozīmē, ka skaidra nauda ir briesmīga un mums tā jānosoda vai jāignorē? Noteikti, nē. Tas tikai nozīmē, ka tā ir maksājumu forma ar savām priekšrocībām un trūkumiem, un galvenais – tas ir tikai instruments. Tāpat kā bitkoins. Vai tad vainīgs ir instruments?

Avots: cnn.com  andrew.cmu.edu  2bitcoins.ru  ssrn.com

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top