Mainings

Par bitkoinu mainingu – kādreiz, tagad un nākotnē

Par bitkoinu mainingu - kādreiz un tagad

Sākotnēji bitkoinu ieguve bija tikai kā jaunu censoņu nišas eksperiments, kas bieži vien tika veikts pagrabtelpās, un nebija nepieciešami lieli resursi. Šobrīd mainings ir ievērojami attīstījies.

Ņemot vērā to, ka bitkoinu ieguve ir kļuvusi sarežģītāka un nav vairs izdevīgi vienai personai nodarboties ar šādu darbību, šobrīd bitkoinu ieguves jomā darbojas lieli konglomerāti. Patreiz bitkoinu ieguves sfēra ir piedzīvojusi revolūciju un darbība lielākoties noris savstarpēji sadarbojoties.
Vairāki vecās skolas maineri ir apvienojuši savus spēkus un darbojas vienotā komandā, izmantojot jau jaunākā tipa bitkoinu ieguves iekārtas.
Pašlaik ir divi lielākie bitkoinu ieguves centri – Antpool un BTC.com, kas sastāda 29% no visa bitkoinu ieguves tirgus.

Lai iegūtu pietiekoši lielus ieņēmumus, ir nepieciešamas lielas jaudas bitkoinu ieguves iekārtas. Tās ir tehnoloģiski augsti attīstītas iekārtas, kuru cena ir krietni augstāka par vidusmēra bitkoinu ieguves iekārtu cenām.

“Bitmain”, Antpool un BTC.com īpašnieks, ir viens no lielākajiem kriptovalūtas iekārtu ražotājiem. Pagājušajā mēnesī kompānija paziņoja, ka ir izstrādāti divi jauni ASIC modeļi – s17+ un T17+. Tiek solīts, ka jaunajiem modeļiem ir paaugstināta jaudas efektivitāte un augstāks hešreita koeficients. Šobrīd arī pati kompānija “Bitmain” nesaskata bitkoinu ieguves jomā nekāda veida palēninājumu, ir vērojama aktīva darbība un attīstība. Dažas nedēļas atpakaļ kompānija “Argo Blockchain” Apvienotajā Karalistē veica 10,000 T17 s modeļu pasūtījumu 9.51 miljons dolāru vērtībā. Līdz ar šo lielo kompānijas investīciju, ir ievērojami pieaudzis kompānijas darbinieku skaits. Sarunā ar Cointelegraph “Argo Blockchain” izpilddirektors Maiks Edvards norādīja uz kompānijas sasniegumiem, iegādājoties jaunos T17s modeļus.

“Kopumā mēs esam apmierināti ar 17 sērijas modeļu darbību un stabilitāti, un mēs uzskatām, ka t17 piedāvā vislabāko darbības efektivitāti”.Līdz ar pieaugošo darba efektivitāti, saprotams, ka kompānijai ir nepieciešams palielināt darbinieku skaitu.

Pēdējā desmitgadē ir ievērojami pieaudzis hešreita koeficients, un, jāuzsver, ka pēdējo divu mēnešu laikā ir sasniegts jauns rādītājs = 100 eksahešu sekundē. Līdz ar hešreita pieaugumu ir kļuvusi sarežģītāka bitkoinu ieguve, tīkla kalibrācija notiek ik pēc katriem sasniegtajiem 2016 blokiem, lai akumulētu jaunu jaudu. Līdz ar to, ka bitkoinu ieguves process ir kļuvis sarežģītāks, samazinās margiālpeļņa, rodas nepieciešamība pēc aizvien jaudīgākām iekārtām, lai varētu saglabāt esošo ienākumu līmeni.

Vai bitkoinu ieguve ir vēl joprojām ienesīga?

Ienākumu nodrošināšana nav tikai saistīta ar jaunu iekārtu iegādi, tāpat ir jādomā par energoefektivitāti un bitkoina cenas svārstīgumu. Šie divi komponenti ir ļoti būtiski.
Piemēram, jo ir zemākas enerģijas izmaksas, jo lielāku peļņu var iegūt no bitkoinu ieguves – pat ar daudz lētāku un vienkāršāku aprīkojumu. Tomēr, jāatzīst, ka ar pietiekoša daudzuma augsti attīstītu iekārtām, bitkoinu ieguve būs jebkurā gadījumā ienesīgāka, neskatoties uz enerģijas patēriņu un izmaksām.

Tomēr viens no ienākumu fluktuācijas iemesliem var būt bitkoina cenas nestabilitāte. Daudzi bitkoinu ieguvēji diemžēl ir saskārušies ar šo problēmu. Daudziem 2018. gadā bija jāatsakās no bitkoinu ieguves, jo bitkoinu cenu svārstība traucēja rentablai peļņai.
Līdz ar to, ka bitkoina cena samazinājās, daudzu maineru peļņa ievērojami saruka. Visvairāk bitkoinu ieguvēji atteicās no savas nodarbošanās 2018. gada novembrī, kad bitkoina cena samazinājās līdz kritiskam minimumam – 6.000 ASV dolāriem.

Ir zināms, ka kopumā no 600.000 līdz 800.000 bitkoinu maineri atteicās no bitkoinu ieguves, kad ienākumi ievērojami samazinājās. Tāpat ir jānorāda, ka 2018. gadā hešreita koeficients piedzīvoja 46% kritumu.

Bitkoinu ieguvei parasti ir sava pozitīvā un negatīvā puse. Šeit var pieminēt 2018. gadu, ka bitkoina cena piedzīvoja strauju samazinājumu, līdz ar to bitkoinu ieguve kļuva nerentabla. Saka, ka bitkoinu cenu svārstība ir gan laba, gan arī ar savu negatīvo pusi. Maiks Edvards šajā jautājumu izteicās sekojoši:

“Bitkoins ir vēl jauna valūta, kas tika radīta desmit gadus atpakaļ. Līdz ar to šīs valūtas stabilitāte nav tik viegli panākama. Ir gan jānorāda, ka valūtas svārstīgums nodrošinas iespējas īslaicīgā termiņā, taču cerams, ka valūta kļūs satbila turpmākajos gados.”

Savukārt “Genesis Mining” pārstāvis Filips Salters norādīja, ka bitkoina svārstīgums lielā mērā ietekmē peļņas iespējas: “Svārstīgums nozīmē neskaidrību, taču ir iespējams samazināt riskus, nodrošinot atbilstošu plānošanu un tirgus analīzi.”

Ir jānorāda, ka bitkoina vērtības svārstība ir ietekmējusi arī kompāniju “Bitmain”, tā piemēram, laika posmā starp 2017. un 2018. gadu kompānijas ienākumi samazinājās par 50%. Bija nepieciešams slēgt vairākus birojus, lai kompānija varētu turpināt pastāvēt, taču laika posmā pēc 2018. gada novembra bitkoinu ieguve ir kļuvusi rentablāka.

Šobrīd bitkoinu ieguves rentabilitāte ir samērā stabila. Edvards apstiprināja šo faktu, piebilstot, ka bitkoinu ieguve šajā gadā ir bijusi īpaši ienesīga. “Jāatzīmē, ka 2019. gadā bitkoinu ieguve ir bijusi izdevīga un mēs ceram, ka tā paliks arī tāda 2020. gadā.”

Privāti bitkoinu ieguvēji joprojām saskarās ar grūtībām.

Neskatoties uz to, ka bitkoinu ieguve kompānijām ir ienesīga, privātajiem šī nodarbošanās nav diemžēl rentabla. Vadoties pēc statistikas, kopējā bitkoinu ieguves aktivitāte ir samazinājsuies līdz 64%. Tas ir izskaidrojams ar pieaugošo bitkoinu ieguves sarežģītību.
Ņemot vērā to, ka hešreita koeficients ir palielinājies un bitkoinu ieguve ir kļuvusi sarežģītāka, privātajiem šī nodarbošanās vairs nenodrošina lielu peļņu. Edvards šajā sakarā norādīja, ka daudzām kompānijām bitkoinu ieguves ziņā ir priekšrocības, salīdzinot ar mazām kompānijām vai privātajiem. “Atsevišķi vienam cilvēkam ir samērā sarežģīti nodarboties ar bitkoinu ieguvi, tikai lielām kompānijām tas ir rentabli.” Salters tāpat norādīja:

“Mazās kompānijas nespēj nodrošināt apjomīgu bitkoinu ieguves jaudu un parasti bitkoinu ieguve nav ekonomiski izdevīga salīdzinājumā ar lielām kompānijām. Protams, arī mazi uzņēmumi var gūt ienākumus, taču prognozēju, ka nākotnē tieši lielām kompānijām bitkoinu ieguve būs izdevīga.”

85% bitkoinu ir iegūts

Fakts, ka 85% bitkoinu ir iegūts, nenozīmē, ka tas ietekmēs bitkoinu ieguvēju darbību, vismaz ne tieši. Taču saprotams, ka 15% bitkoinu atlikums nenorāda uz neko daudzsološu, ņemot vērā Satoši kvazimonetāro politiku. Tomēr ir paredzams, ka vēl ir priekšā 100 gadu bitkoinu ieguves darbībai, kas nozīmē, ka tai ir vēl nākotnes potenciāls, ievērojot bitkoinu ieguves atlīdzības dalīšanas uz pusi stratēģiju.

Tas nozīmē, ka atlīdzība par bloka ieguvi tiek sadalīta uz pusi par katriem iegūtajiem 210,000 blokiem. Šobrīd ir izieti divi šādi uz pusi dalīšanas procesi. Pirmais process notika 2012. gadā, kad atlīdzības tika sadalīta uz pusi no 50 bitkoiniem par bloku līdz 25 bitkoiniem, savukārt otrs process notika 2010. gada maijā, kad atlīdzības tika samazinātas līdz pat 6.25 bitkoiniem par bloku.

Edvards ir norādījis, ka , “atlīdzības samazināšana uz pusi ir kalpojusi par katalizatoru bitkoina cenas pieaugumam.” Tomēr šajā ziņā ir būtiski arī citi faktori. Tāpat pārstāvis arī norādīja, ka vecās iekārtas kā S9 Antminers drīzumā izies no tirgus, jo vairs nespēs nodrošināt nepieciešamo rentablitāti.”
Salters uzsvēra, ka bitkoinu ieguve kļūst neefektīva tikai tad, ja bitkoina cena kļūs neizdevīga. Tomēr arī piebilda, ka ņemot vērā BTC decentralizēciju, šis risks ir pielīdzināms nullei.

“Bitkoinu ieguves peļņa ir atkarīga no iegūto koinu skaita, reizinot tos ar bitkoinu cenu. Līdz ar to šie ir svarīgāklie faktori, kuri būtu jāņem vērā bitkoinu ieguves procesā.”

Vai bitkoinu ieguve varētu beigties?

Protams, ienākumi no bitkoinu ieguves var būt mainīgi, ir jāņem vērā daudzi faktori. Tāpat ir jāņem vērā to, ka atlīdzību dalīšanai bez bitkoinu vērtības pieauguma arī var būt negatīvs rezultāts.
Piemēram, ja bitkoina cena saglabāsies relatīvi stabila vai samazināsies pirms 2020. gada maija, daudzi mazie investoti izstāsies no spēles. Tas nozīmē, ka paliks tikai lielās kompānijas savā konkurencē, kas neizbēgami var novest pie bitkoina centralizācijas riska.

Tomēr pateicoties Satoši lieliskajam plānam, ne viss ir zaudēts. Lai gan ir saprotams, ka liels skaits mazo kompāniju, kas aizies no spēles, veicinās tirgus pārkalibrizāciju. Tāpat Edvards norādīja, ka šāda situācija nebūs ilgstoša, bitkoinu ieguvējiem arvien būs jādomā par jauniem veidiem rentabilitātes uzlabošanai: “Laika gaitā no tirgus tiks izspiesti mazāk ienesīgi bitkoinu ieguvēji un samazinātās atlīdzības ar laiku aizstās samaksas no katra bitkoinu ieguvēja transakcijām.”
Līdz ar to ir saprotams, ka par spīti daudziem, kas uzsver, ka bitkoiniem nav gaidāma laba nākotne, ir jāuzsver, ka bitkoinu ieguve turpinās pastāvēt vēl ilgi un šī nozare nesīs labus ienākumus, tomēr jānorāda, ka mazām kompānijām šajā jomā diez vai ir paredzami labi ienākumi turpmākajos gados un to pastāvēšana diemžēl nebūs ilgstoša.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top