Visas ziņas

Blockchain palīdz Igaunijai pāriet uz “zaļo” elektroenerģiju

 

Igaunijā veiksmīgi tiek realizēts viens no blokķēdes (blockchain) izmantošanas scenārijiem: “zaļās” enerģijas tirdzniecības platforma

Igaunijā veiksmīgi tiek realizēts viens no blokķēdes (blockchain) izmantošanas scenārijiem: “zaļās” enerģijas tirdzniecības platforma WePower  ar šo tehnoloģiju paaugstina energoresursu tirgus efektivitāti – raksta Wired.

WePower, noslēdzot vienošanos ar Elering – neatkarīgu Igaunijas gāzes un elektroapgādes operatoru un ar blokķēdi (blockchain) sasaistot elektrību pērkošās kompānijas ar tās ražotājiem. Idejas būtība ir “digitalizēt” valsts enerģētikas sektoru.

Pilotprojekts jau dod rezultātus. Dažos pēdējos mēnešos WePower ir ielādējusi blokķēdē datus par 24 mljrd. kilovatstundām enerģijas patēriņa. Tirdzniecības platforma WePower saistīta ar Elering datu apmaiņas sistēmu, kurai pieslēgti “viedie skaitītāji”, kas uzstādīti Igaunijas mājās. Procesā WePower izveidojusi 39 mljrd. tokenu “smartenerģijas”.

Kādas problēmas Elering un WePower paredz risināt?

Lielākās daļas enerģijas avots valstī ir fosilais kurināmais, turpretī atjaunojamā enerģija veido tikai 18%. Saskaņā ar WePower vadītāja Nika Martinjuka teikto – galvenais mērķis ir “noskaidrot iespējamā robežas šai tehnoloģijai”. Tai pašā laikā – pēc viņa teiktā – kompānija cenšas palielināt elektrības procentu no atjaunojamiem avotiem. Viņš saka:

Lai gan tādas enerģijas cena ir vērā ņemami samazinājusies – mazās un vidējās kompānijas nesteidzas to pirkt.

Tādējādi WePower mēģina padarīt “zaļo” enerģiju pieejamu un ļaut cilvēkiem dalīties ar viņu “viedo skaitītāju” datiem ar tās piegādātājiem. Saskaņā ar Elering digitālās attīstības nodaļas vadītāja Georga Rute teikto – 100% Igaunijas mājsaimniecību ir aprīkotas ar tādiem skaitītājiem.

Tomēr pagaidām nav saprotams, kā šis modelis darbosies plašākā mērogā, kad runa ir par lieliem datu apjomiem, kas nosūtāmi lielā ātrumā.

Bažas rada arī sistēmas caurlaides spēja: WePower izmanto Ethereum tīklu. Šim modelim nepieciešami lieli enerģijas un skaitļošanas jaudas apjomi, kas nozīmē ierobežotu caurlaides spēju. Pēc konsaltinga kompānijas Wood Mackenzie speciālista Feja Vana teiktā – pilotversijas stadijā tā var nebūt nopietna problēma, bet risinājums vienalga nepieciešams, ja izveidotāji savam modelim iecerējuši atrast pilnvērtīgu komerciālu pielietojumu.

Cits jautājums – enerģētikas sektora likumdošana, kas diezgan bieži mainās. Pēc Vana teiktā – tas traucē, “jo nav efektīvas pārvaldes sistēmas un  galarezultātā mēs atgriežamies pie sistēmas, kuras ietvaros esam spiesti uzticēties centrālajai institūcijai – nevis pašai blokķēdei”.

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top