Visas ziņas

“Boston Dynamics” roboti palīdz cīnīties ar koronavīrusu ASV

“Boston Dynamics” roboti palīdz cīnīties ar koronavīrusu ASV

“Boston Dynamics” roboti daudzus pārsteidz ar savām spējām un to, kā viņi tiek galā ar ikdienas uzdevumiem. Dažreiz šķiet, ka tiem nekas nav neiespējams. Viņi var staigāt, skriet, lēkt un pat nodarboties ar parkūru. Bet tagad, ņemot vērā notiekošo pasaulē, viņiem ir atrasti jauni izaicinājumi. Šobrīd roboti palīdz ārstiem un medicīnas iestādēm cīņā pret koronavīrusu COVID-19, kas mūsu planētā jau ir izraisījis pandēmiju un inficējis miljoniem cilvēku visā pasaulē. Varbūt “Boston Dynamics” robotu pārlieku liela slavēšana ir tikai PR triks, bet katrā ziņā šie roboti pasaulei var dot savu labumu.

Kā roboti palīdz ārstēt koronavīrusu

Saskaņā ar “Boston Dynamics” ražotāju ziņojumu, roboti ir aktīvi sākuši piedalīties koronavīrusa ārstēšanā ASV. Tiesa, viņi šobrīd sniedz palīdzību tikai vienā slimnīcā, kas atrodas Masačūsetsas štatā. Daudzu slimnīcu personāls lūdza palīdzību, un daži pat norādīja uz statistiku, saskaņā ar kuru sestā daļa medicīnas darbinieku, kuri bija iesaistīti koronavīrusa pacientu ārstēšanā, paši saslima.

Šāda situācija ir nepieņemama ne tikai raugoties no statistikas skatpunkta, bet arī runājot par nepieciešamību rūpēties par katra cilvēka veselību. Šie cilvēki nesavtīgi palīdz citiem atveseļoties, bet paši saslimst.

Tā tam nevajadzētu būt, un tāpēc kompānija “Boston Dynamics” ir aktīvi sākusi meklēt risinājumu, kas var palīdzēt samazināt medicīnas personāla saslimšanas risku. Šajā nolūkā programmētāji vairākas nedēļas analizēja slimnīcas personāla pamatvajadzības, lai noskaidrotu, kā robotus var ieprogrammēt nepieciešamās palīdzības sniegšanai. Darbs vēl nav pabeigts, pastāv iespējas vēl modernizēt esošos robotus, taču jau šobrīd jaunais robots Spots staigā pa vienas no Masačūsetsas slimnīcas gaiteņiem un sniedz visu iespējamo palīdzību.

“Boston Dynamics” robotu programmatūra

Robots Spots slimnīcā atrodas jau divas nedēļas, un šajā laikā ir savākts daudz informācijas apstrādei un turpmākai izmantošanai sistēmu modernizācijai. Ar robota palīdzību ārsts var samazināt kontaktu ar pacientu. Spots pie pacienta ierodas ar piestiprinātu kameru un ekrānu, un videozvana otrajā galā ir ārsts, kurš var sazināties ar pacientu no drošas vietas. Protams, ārstam joprojām jādodas pie pacienta, lai veiktu detalizētāku pārbaudi, taču tas ir daudz drošāk, nekā doties pie viņa vairākas reizes dienā. Turklāt ārstam ir daudz šādu pacientu.

Boston Dynamics robotu programmatūra

Noderīga robotu īpašība ir tā, ka tie var strādāt gandrīz automātiski, un ārstam nebūs jāgaida, kamēr robots dosies jau uz nākamo telpu, tāpat, pateicoties programmatūras papildinājumam, robotu varēs aprīkot ar iPad un lampām telpu dezinfekcijas veikšanai.

“Boston Dynamics” robotu perspektīvas

“Boston Dynamics” robotu izredzes medicīnas jomā ir ļoti labas, ņemot vērā to, ka viņi varēs palīdzēt medicīnas darbiniekiem, kas būs ļoti noderīgs darbs. Tagad, izmantojot robotu, ir iespējams pajautāt pacientam, kā viņam klājas, kā viņš jūtas un vai viņam ir nepieciešama cilvēka palīdzība. Tas ir svarīgs darbs, taču patiesībā to var paveikt arī pa tālruni vai vienkārši katrā telpā uzstādīt monitoru un kameru, vai arī iPadu. Tas var būt pat lētāk, nekā pārvaldīt vairākus robotus.

Pašlaik speciālisti gan strādā pie daudz nozīmīgāku robota funkciju izstrādes, tā piemēram, Spots varēs izmērīt pacientam temperatūru, asinsspiedienu, noteikt skābekļa līmeni asinīs un daudz ko citu. Tātad kontakts starp personālu un pacientiem tiks samazināts.

Arī nākotnē ir paredzēts darbā iesaistīt citus “Boston Dynamics” robotus. Lai to izdarītu, ir jāizveido universāla programmatūra un jāoptimizē algoritmi.

Vai robots var palīdzēt cilvēkam?

Kā liecina pēdējo gadu prakse, robots ne tikai var, bet tam būtu arī jāpalīdz cilvēkiem. Protams, nav jāiedomājas, ka robots kļūs antropomorfs (līdzināsies cilvēkam), un nebūtu jāpieņem, ka tam vajadzētu būt spējīgam darīt pilnīgi visu. Būtu labi, ja tas vienkārši uzņemtos dažus svarīgus pienākumus.

Ārstniecības iestādēs laiks ir vissvarīgākais resurss, kā arī ārstu veselība, no kuras ir atkarīga pacientu dzīve. Lai arī daži varētu domāt, ka kompānija “Boston Dynamics” nodarbojas ar sevis reklamēšanu, iespējams, ka nākotnē roboti arvien vairāk palīdzēs cilvēcei. Ir pienācis laiks ļaut nākotnes tehnoloģijām arvien vairāk ienākt pasaulē.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top