Ethereum

Vitaļiks Buterins: decetralizācija ir eksperiments – un mums tas izdodas (Video)

Vitaļiks Buterins: decetralizācija ir eksperiments – un mums tas izdodas (Video)

Ethereum izstrādātāju rīcība vairākkārt ir pierādījusi apņemšanos ievērot decentralizācijas principus – tā uzskata kapitalizācijas ziņā otrās kriptovalūtas izveidotājs Vitaļiks Buterins.

Hakatona Planet Wide SOS ietvaros viņš komentēja situāciju ar projektu The DAO, kas pastāvēja pirms kopienas sašķelšanās un Ethereum Classic rašanās.
Buterins pastāstīja, ka pēc uzbrukuma The DAO, kura sekas būtu radījušas neatgriezenisku kaitējumu kopienai, vairums izstrādātāju atbalstīja viņa lēmumu par hardforku. Tomēr viņš pats cenšas attālināties no tīkla kontroles.

“Man šķiet, ka es visos iespējamos veidos cenšos tikt vaļā no kontroles no savas puses. Un, kad cilvēki laiku pa laikam vēršas pie manis ar prasību pēc lielākas kontroles – tad es esmu spiests likt viņiem vilties, jo patiesībā es neko nekontrolēju”, – paziņoja Vitaļiks Buterins.

Ethereum izveidotājs uzsvēra, ka izstrādātāji bieži uzklausa kopienu: “Piemēram, mēs neatsaldējām Parity maku, mēs nedarījām daudz citu lietu, kas saistītas ar līdzekļu atsaldēšanu – pat ProgPoW gadījumā. Šis ir vēl viens piemērs, kad kopiena ir ietekmējusi lēmumu, kuru atbalstīja vairums izstrādātāju”.

Kā uzskata Buterins – tas viss pierāda, ka kopiena joprojām uzticas koda nemainīguma koncepcijai. Turklāt protokola apspriešana 2020. gadā ievērojami atšķiras no tā, kā šādas diskusijas izskatījās 2016. gadā.

“Ethereum decentralizācija – tas ir process. Ja kopienā ir maz dalībnieku, tad centralizācija ir neizbēgama. Ja ir desmit cilvēku, kas veic tehnisko un analītisko darbu, to apspriež viens ar otru – tad jūs to [centralizāciju] sajūtat – vēlaties to vai nē, taču, pieaugot kopienas mērogam, šis savdabīgais centrs kļūst arvien neskaidrāks”, – atzīmēja Ethereum izveidotājs.

Atzīstot, ka projekta decentralizācija prasa laiku un zināmā mērā ir eksperimentāla, – Buterins paziņoja par savas izstrādātāju komandas panākumiem:
“Zināmā mērā tas ir eksperiments – vai iespējams sākt ar kaut ko centralizētāku un laika gaitā padarīt to decentralizētāku. Un es domāju, ka līdz šim mums tas ir izdevies”.

Atgādinām – 2016. gada jūlijā projekts The DAO tika uzlauzts, zaudējums pārsniedza 60 milj. $. Vitaļika Buterina vadītais Ethereum Foundation pieņēma lēmumu glābt The DAO aktīvus investoru labā. Nesaskaņas kopienā beidzās ar Ethereum hardforku. Daļa vecās kopienas ar pozīciju “kods ir likums” palika vecajā ķēdē, kas zināma kā Ethereum Classic.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top