Tehnoloģijas

Salvadora 45 dienās: ceļojuma stāsts, kurā norēķiniem tika izmants tikai bitkoins

Apkārt Salvadorai 45 dienās

Salvadorā bitkoins ir  likumīgs maksāšanas līdzeklis, to apstiprinaja pirms vairāk nekā četriem mēnešiem, 2021. gada 7. septembrī. Bitkoina lietotāji visā pasaulē ar interesi sekoja līdzi notikumu norisēm.

Kā klājas tiem, kas ikdienā dzīvo mazākajā Centrālamerikas valstī – Salvadorā, kas ir pazīstama kā “vulkānu zeme”, un vai ir iespējams šajā valstī norēķināties tikai ar kriptovalūtu?

Itāļu pāra Rikki un Laura plāns bija mēģināt izdzīvot Salvadorā tikai norēķinos izmantojot bitkoinu. Rikki veido podkāstus un kopš 2016. gada ir cilvēktiesību aktīvists, savukārt Laura strādā ar  blokķēdes tehnoloģijām.

Pēc bitkoina likuma pieņemšanas Salvadorā, Laurai radās ideja 45 dienas ceļot pa Salvadoru norēķinos izmantojot tikai bitkoinu, bez maiņas darījumiem uz ASV dolāriem.

Apkārt Salvadorai 45 dienās

Ceļojuma laikā Rikki un Laura saskārās ar zināmiem izaicinājumiem, kas ir radās saistībā ar maksājumiem kriptovalūtā. Ar savām pārdomām par ceļojumu itāļu pāris dalījās ar “Cointelegraph”, 24. janvārī sarunājoties ar videozvana palīdzību no Salvadoras reģiona Santa Ana.

Kā stāsta Rikki un Laura, galvaspilsētā Sansalvadorā daudzās vietās tiek pieņemti bitkoini — no “McDonald’s” un “Starbucks” līdz mūzikas veikaliem. Arī El Zonte, kas ir pazīstama kā bitkoina likuma dzimtene, lielākā daļa pārdevēju ir apstiprinājuši, ka pieņem maksājumos bitkoinu. Tomēr daudzi salvadorieši vēl neizprot atšķirību starp bitkoinu un Chivo Wallet.

Pāra padoms, satiekot pārdevēju Salvadorā, kurš nepieņem maksājumos bitkoinu, veiciet eksperimentu. Sākumā ir jāpajautā pārdevējam, vai viņš maksājumā pieņems bitkoinu, un, ja pārdevējs atsaka, ir jāpagriežas un jādodas prom. Tādā gadījumā nebūtu jāmaksā citā valūtā, bet jāmeklē, kur ir iespējams norēķināties ar bitkoniem.”Vienkārši ir jādodās ārā no veikala!”, ja tirgotājam būs nozīmīgs savs bizness, iespējams, ka pārdevējs tomēr pārdomās.

Ja pārdevējs nevēlas pieņemt bitkoinu, tas parasti nav saistīts ar ierīču deficītu, jo “var pat iegādāties lētu ķīniešu viedtālruni tirgū ar SIM karti un datu plānu par 20 ASV dolāriem, un šis ir pietiekoši labs salīdzinājums.” Salvadora ir “ideāla valsts, lai eksperimentētu ar kriptovalūtu”.

Rodas jautājums, kāpēc ne vienmēr bitkoins tiek pieņemts kā maksājuma līdzeklis? Dažreiz tas ir vienkārši tāpēc, ka restorāna vai viesnīcas īpašnieks ir sajaucis Chivo ar bitkoinu. Citreiz ir nepieciešama tikai saruna, lai ļautu izprast kriptovalūtas nozīmi.

Apkārt Salvadorai 45 dienās

“Lai gan ceļojums pa Salvadoru ir kā jautrs piedzīvojums, sacīja: Rikki, “tomēr viss nav tik vienkārši, kā izskatās, tam ir nepieciešama neliela sagatavošanās.” Ir jāplāno iepriekš maršruti. Īpaši tad, kad izkļūstat no labāk zināmām tūrisma vietām. Dažos gadījumos bija jāzvana 20 vai 30 viesnīcām, pirms tika atrasta viesnīca, kurā bija iespējams norēķināties ar kriptovalūtu.

Rikki ļoti vēlējās Salvadorā redzēt vēsturisko vietu – Tazumalas maiju drupas un arheoloģisko muzeju. Tomēr par vēsturisku vietu apskati Salvadorā ir iespējams norēķināties tikai skaidrā naudā. Rikki bija apbēdināts, uzzinot to, un, ja būtu iespēja, viņš pajautātu Salvadoras prezidentam, kāpēc ne visur Salvadorā ir iespējams norēķināties ar bitkoinu.

Domājams, ka tuvākajā laikā šī situācija var mainīties, jo bitkoina likums drīzumā attieksies uz visām jomām Salvadorā, taču pašlaik Salvadoras muzejos un citās kultūrvēsturiskās vietās var norēķināties tikai skaidrā naudā.

Šobrīd tikai daži salvadorieši saprot, kas ir bitkoins, blokķēde,  vai lightning tīkls un kā tas darbojas. Kā norāda Laura, daži salvadorieši “domā, ka ir iespējams norēķināties ar bitkoiniem, ja izmantojat tikai Chivo lietotni.” Viņi nezina par citiem Lightning makiem, piemēram, BlueWallet vai Wallet of Satoshi. Pašā Chivo lietotnē nav instrukciju lietotājiem, kuri vēlas uzzināt vairāk par kriptovalūtu.

Ņemot vērā salvadoriešiem pieejamās informācijas trūkumu par blokķēdes tehnoloģiju, ir nepieciešams dalīties savās zināšanās par bitkoiniem un būt pacietīgiem, ja salvadorieši tikai lēnām sāk izprast to būtību.

Bitkoina likums tika ātri pieņemts un ieviests, un daudziem vietējiem iedzīvotājiem nav bijis laika apgūt šo jauno tehnoloģiju.

Rikki un Laura iesaka ikvienam doties uz Salvadoru izmēģināt norēķināties ar kriptovalūtu, un jo vairāk un biežāk tiks izmantoti norēķinos bitkoini, jo ātrāk visi apgūs šo tehnoloģiju un izmantos to savā labā.

Itāļu pāris piedāvā aizraujošu ieskatu Salvadoras vēsturē un, protams, arī savu skatījumu uz bitkoina izmantošanu šajā valstī. Viņu ceļojumu stāstiem var sekot līdzi angļu un itāļu valodā podkāstos “Bitcoin Italia Podcast”.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top