Tehnoloģijas

Krievijas Federācijas Centrālā banka aicina aizliegt kriptovalūtas apriti un ieguvi valstī

Kriptovalūtas aizliegums Krievija

Krievijas Federācijas Centrālās bankas ziņojumā ir ierosināts aizliegt kriptovalūtas apriti. Centrālā banka ierosina ieviest atbildību par kriptovalūtas ieguvi, kā arī par kriptovalūtas pirkšanas, pārdošanas un maiņas organizēšanu. Aizliegums neattieksies uz kriptovalūtas uzglabāšanu Krievijas Federācijas iedzīvotājiem.

Viens no ziņojuma punktiem ir “Kriptovalūtas izplatības riski”. Tajā Krievijas Federācijas Centrālā banka apraksta vairākus iemeslus kriptovalūtas aizliegšanai: risku iedzīvotāju labklājībai, draudus finanšu stabilitātei un riskus, kas ir saistīti ar nelikumīgām darbībām.

Risks iedzīvotāju labklājībai

Banka uzskata, ka Krievijas Federācijas iedzīvotāji var viegli zaudēt visus savus ieguldītos naudas līdzekļus kriptovalūtā tās vērtības strauja krituma dēļ.

“Tāpat kā finanšu piramīdā kriptovalūtas cenas pieaugumu veicina pieprasījums no jaunu dalībnieku ienākšanas tirgū. Tie, kuri jau ilgu laiku ir investori, pārdod kriptovalūtu par augstu cenu un faktiski dara to uz jaunu tirgus dalībnieku rēķina. Agrāk vai vēlāk šāda finanšu piramīda var sabrukt, un tās dalībnieki zaudēs savus līdzekļus.”

Kā apstiprinājums tam, ka kriptovalūta rada riskus, Centrālā banka min kibernoziedzinieku uzbrukumus biržām. Kā piemērs tiek minēts gadījums 2014. gadā, kad Japānas kriptovalūtu birža Mt. Gox paziņoja, ka kibernoziedzinieki nozaguši 850 000 bitkoinu. Arī nesenais biržas Crypto.com ziņojums par kriptovalūtu zādzību 30 miljonu dolāru apmērā nav palicis bez uzmanības.

Centrālā banka arī atgādināja, ka kriptovalūtu biržas arī pašas zog līdzekļus. Esot zināmi jau trīs gadījumi: viens ir saistīts ar Turcijas kriptovalūtu biržu Thodex, bet divi ar Dienvidāfrikā esošajām  biržām.

Darījumiem ar kriptovalūtu ir pārrobežu raksturs, tāpēc ieguldītājiem būs jāvēršas ārvalstu jurisdikcijās, lai aizsargātu savas tiesības.

Tāpat kriptovalūtu investori neinformē Centrālo banku par saviem ieguldījumiem, līdz ar to viņu intereses nevar tikt aizsargātas.

Finansiālās stabilitātes apdraudējums

Pēc Centrālās bankas domām, kriptovalūtas aprite var “traucēt valsts naudas apritei, kā arī var zust valsts valūtas suverenitāte”.

Ziņojumā arī ir uzsvērts, ka kriptovalūta apdraud finanšu stabilitāti, kas ir saistīts ar ekonomikas sektora finansējuma apjoma samazināšanās risku, kā arī ar kapitāla aizplūšanu no Krievijas Federācijas, rubļa vērtības samazināšanos, kā arī ar banku finansiālās stabilitātes samazināšanos.

Riski, kas ir saistīti ar nelikumīgām darbībām

Izmantojot kriptovalūtu var nelegāli iegādāties dažādas preces un sponsorēt terorismu. Kriptovalūtu var izmantot arī naudas atmazgāšanai, naudas izspiešanai un var rasties korupcijas pieauguma risks.

Par to, ka Centrālā banka iestāsies par kriptovalūtu aizliegšanu Krievijas Federācijā, iepriekš jau rakstīja “Bloomberg”, atsaucoties uz diviem vārdā nenosauktiem ziņu avotiem. Šo aizliegumu lobē FSB, jo arvien biežāk, izmantojot kriptovalūtu, tiek sponsorēti ārvalstu mediju aģenti un opozicionāri.

Reakcija

Lielākā kriptovalūtu birža “Binance” jau ir paziņojusi, ka ir gatava dialogam ar Centrālo banku.

“Mēs esam atvērti dialogam un diskusijām par Krievijas kriptovalūtu lietotāju interešu aizsardzību. “Binance” ļoti nopietni uztver savas saistības un ir apņēmusies sadarboties ar regulatoriem, lai veidotu politiku, kas aizsargātu kriptovalūtas lietotājus, veicinātu inovāciju un attīstītu kriptovalūtas nozari.”

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top