Tehnoloģijas

Viedoklis: Centrālo banku digitālās valūtas – ļaunuma iemiesojums

Centrālās bankas

Kriptovalūtu derivatīvu biržas BitMEX bijušais direktors Arturs Heiss Centrālo banku digitālās valūtas nodēvējis par “īstu ļaunumu”, jo, izmantojot tos, valdība spēs kontrolēt iedzīvotājus.

Savā publikācijā Arturs Heiss (Arthur Hayes) apgalvo, ka līdz ar valsts kriptovalūtu (CBDC) ieviešanu galvenās darbojošās personas šajā “traģēdijā” būs valdība un politiskā elite, kas vadīs cilvēkus kā marionetes, un arī komercbankas.

Ja parastajiem lietotājiem centrālo banku digitālās valūtas kļūs par ļaunumu, tad valdībai šī iniciatīva būs izdevīga. Pēc Heisa teiktā – cilvēkiem CBDC jāuzskata par pilna mēroga uzbrukumu viņu spējai veikt konfidenciālas transakcijas vienam ar otru.

Heiss ir pārliecināts, ka valsts kriptovalūtas ir bīstamas arī komercbankām, kas var kļūt par nevajadzīgu starpnieku starp cilvēkiem un centrālajām bankām. Parastās bankas Heiss nodēvējis par “sabiedrotajiem lietotāju cīniņā pret CBDS”, jo banku dalība apgrūtinātu valdībai izveidot arhitektūru, ar ko kontrolēt plašu sabiedrību. “Lielākās daļas vienaldzība ļaus valdībām viegli paņemt mūsu papīra naudu un to aizstāt ar CBDC, tādējādi radot masveida finanšu uzraudzības utopiju vai antiutopiju. Valdība varēs kontrolēt, kas un kādā nolūkā veic darījumus. Taču cilvēki nevar apvienoties, lai pretotos šīm varas iestāžu pūlēm”, – Arturs Heiss.

Viņš piebilda, ka galvenā atšķirība starp CBDC un funkcionējošām elektroniskajām valūtām ir tāda, ka centrālās bankas savas digitālās valūtas varēs ieprogrammēt tā, lai tās pilnībā atrastos to kontrolē.

No vienas puses – tas ļaus atrisināt inflācijas problēmu. Pret augstajām pārtikas un benzīna cenām protestējošie varēs tieši saņemt Centrālās bankas digitālo valūtu un to tērēt pirmās nepieciešamības preču iegādei, – spriež bijušais BitMEX vadītājs. No otras puses – valsts stablecoin īpašnieki tos varēs investēt tikai valsts obligācijās, no kurām peļņa nesedz inflācijas līmeni. Turklāt šie ierobežojumi var būt saistīti ar īpašu kodu, nevis ar likumdošanu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top