Tehnoloģiju ziņas

Cik izmaksā nosūtīt sūtījumu uz Mēnesi

Cik maksā paku nosūtīšana uz Mēnesi

2024. gada janvārī Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) pirmo reizi 50 gadu laikā mēģināja atgriezties uz Mēness virsmas. Misijas “Peregrine One” ietvaros, kurā vienlaikus piedalījās vairākas valstis, nesējraķete “Vulcan Centaur” pacēla gaisā moduli “Peregrine”, kuram bija jānolido līdz Mēnesim un jānosēžas Mēness apgabalā, ko sauc par “Sinus Viscositatis” jeb Lipīguma līcī. Sākumā viss noritēja pēc plāna, bet tad konstrukcija sadega Zemes atmosfērā virs Klusā okeāna dienvidu daļas. Nosēšanās moduļa iekšpusē atradās ne tikai zinātniskie instrumenti, bet arī Zemes artefakti, piemēram, Everesta kalna iežu paraugi, kā arī dažu slavenu cilvēku pelni – tostarp rakstnieka un futurologa Artūra K. Klārka mirstīgās atliekas. Mēness modulī atradās arī 43 gramus smags aukstais kriptovalūtas maks ar 1 BTC. Uz moduļa bija uzdrukāts teksts no bitcoin ģenēzes bloka un kā skaidro idejas autori, tas bija veltījums pirmās kriptovalūtas radītājam Satoshi Nakamoto.

Izmaksas, kas saistītas ar sūtījumu nosūtīšanu uz Mēnesi

Zemes atmosfērā sadegušais nolaišanās modulis Peregrine, piederēja amerikāņu uzņēmumam Astrobotic Technology. Tā izmērus varētu salīdzināt ar nelielu atomašīnu – maksimālā kravnesība bija 90 kilogrami.

Sadarbības ietvaros ar starptautisko kravu pārvadājumu uzņēmumu DHL tika nolemts, ka tas var nogādāt uz Mēnesi praktiski jebkuru kravu, tomēr katra sūtījuma izmēri nedrīkstēja pārsniegt 2,5 x 5 centimetrus. Par vienas šādas kastes piegādi uzņēmums prasīja mazāk nekā 500 dolāru, kas ir ļoti maz. Taču ir svarīgi saprast, ka telpa ierīces iekšpusē bija ierobežota. Lai arī kā cilvēki to vēlētos, sūtīt uz Mēnesi jebkuru nieciņu neizdosies. Uzņēmumi, kas to dara, ņem līdzi tikai tādas kravas, kas var veicināt jaunus zinātniskus atklājumus.

Cik maksā paku nosūtīšana uz Mēnesi

Cik maksā apbedīšana kosmosā

Ir uzņēmumi, kas nodarbojas ar apbedīšanu kosmosā. Pazīstamākās no tām ir organizācijas Celestis un Elysium Space – tās var nosūtīt mirušā cilvēka pelnus kosmosā. Par šo neparasto pakalpojumu šie un citi uzņēmumi prasa aptuveni 13 000 ASV dolāru.

Runājot par apbedīšanu kosmosā, parasti runa ir par cilvēku pelnu nosūtīšanu kosmosā. Līdz šim tikai viens cilvēks ir apglabāts uz Mēness – 1998. gadā NASA nosūtīja tur ģeologa un planetologa Jūdžina Šūmeikera pelnus. Viņa pelnu pārvešanai tika izmantota starpplanētu stacija Lunar Prospector. Šīs misijas galvenie mērķi bija meklēt ūdeni uz Mēness, analizēt tā virsmas ķīmisko sastāvu, pētīt tā magnētisko lauku utt.

Jūdžins Šūmeikers

Jūdžins Šūmeikers ir vienīgais cilvēks, kas apglabāts uz Mēness

Ja janvāra sākumā Peregrine One misija būtu bijusi veiksmīga, tā būtu bijusi pirmā komerciālā misija, kas uz Mēnesi nosūtījusi cilvēka pelnus – iepriekšminētā Jūdžina Šūmeikera pelnus nogādāja ASV federālās valdības aģentūra.

Kā cilvēce piesārņo kosmosu

Tas, ka kompānijas sūta uz Mēnesi cilvēku pelnus, ļoti nepatīk navaho indiāņu nācijas pārstāvjiem. Pirms vairāk nekā divdesmit gadiem viņi iebilda pret Jūdžina Šūmeikera neparasto bēru ceremoniju, un nesen viņi vēlējās apturēt arī Peregrine One misiju. Šai tautai un daudziem citiem Amerikas pamatiedzīvotājiem Mēness ir svēts objekts – ar to ir saistīts kalendārs un pasaules uzskats kopumā. Saskaņā ar viņu ticējumiem viņiem nav atļauts mijiedarboties ar mirušajiem un ar tiem saistītajām vietām, jo tas varētu traucēt dabas kārtību. Tāpēc viņi nevēlas, lai viņu svētā vieta kosmosā kļūtu par kapsētu.

Sūtījumi uz Mēnesi nav laba ideja. Labi, ka uzņēmumi tur parasti sūta tikai pētniecības transportlīdzekļus, jo, ja katrs bagātnieks sāktu sūtīt uz Mēnesi savas mantas, tas ātri vien pārvērstos par atkritumu izgāztuvi. Cilvēce jau ir pietiekoši piesārņojusi Zemi, un arī uz Marsa ir sākusi atstāt atkritumus.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top