Biržas

Coinbase nopirkusi decentralizēto biržu Paradex. Ko tas nozīmē?

Pagājušajā nedēļā amerikāņu kompānija Coinbase iegādājusies decentralizēto biržu Paradex. Tas ir relatīvi jauns biržu veids, kas nodrošina drošākas platformas kriptotreidingam. Tas ir ļoti aktuāli, ņemot vērā, ka laika periodā no 2011. līdz 2017.gadam no kriptobiržām tika nozagti vairāk nekā 4 mljrd. $ kriptovalūtās.

Kas biržu padara par decentralizētu?  Vispirms ļoti īsi par to, kas ir centralizētā kriptobirža. Tā strādā šādi: klients nosūta valūtu vai kriptovalūtu uz bankas kontu vai biržas kriptomaku, pēc tam kādu laiku gaida to ieskaitīšanu biržas kontā. Pēc tam var pirkt/pārdot kriptovalūtu/fiat. Visu šo laiku birža faktiski patur līdzekļus un atbild par to drošību.

Decentralizētas biržas galvenā priekšrocība ir tāda, ka treiderim nav nevienam jāuztic savi līdzekļi. Tā vietā viņš tieši veic darījumu no otras puses. Viņš tur naudu savā digitālajā makā un tirgo to, izmantojot  biržu, lai atrastu pircēju vai pārdevēju. Tas novērš risku, ka ar klienta depozītu notiks kaut kas slikts. Piemēram, naudu var nozagt hakeri (kā gadījumā ar Mt. Gox 2014. gadā) vai pašas biržas var izmantot klientu līdzekļus (2017. gadā Ķīnas lielās biržas OKCoin un Huobi izmantoja 150 milj. $ lietotāju līdzekļu riskantām investīcijām).

Coinbase saka, ka Paradex pirkums nodrošinās klientiem iespēju nākotnē tirgot simtiem tokenu. Ņemot vērā ievērojamo Coinbase klientu bāzi (vairāk nekā 20 milj.), tas var izraisīt būtisku aktivitātes pieaugumu tokenu tirgū. Bet tas rada jautājumu: ja birža ir decentralizēta – kā kompānija varēja to iegādāties? Ja pati biržas būtība ir tāda, ka tā izkliedē izsoles, tad ko tieši Coinbase pērk?

Daļēji tas saistīts ar terminoloģiju. Paradex būtībā ir vienota centralizēta organizācija, kas atbild par orderu pieņemšanu no klientiem un pirkumu un pārdošanas salīdzināšanu caur off chain. Paradex ir uzbūvēta uz protokola ar nosaukumu 0X – sava veida atvērtā koda rīku komplektu decentralizētu biržu izveidei ar Ethereum. 0X nodrošina klientu orderu pieņemšanas un salīdzināšanas algoritmu off chain, nosūtot fināla transakciju uz Ethereum blockchain.

Paradex var saukt arī par retranslatoru (relay), kura rīcībā ir orderu grāmata, un pēc tam retranslē saskaņotus pasūtījumus uz Ethereum blockchain to izpildei. Citas decentralizētās biržas – tādās kā EtherDelta vai Kyber, izmanto citas pieejas, kas paredz vairāk darbību galvenajā blockchain.

Tādējādi Paradex faktiski veic maksājumu Ethereum, mainot Ethereum vienību. Decentralizētas biržas klienti nenosūta savus līdzekļus uz biržu izsolēm. Tas ir aprēķins blockchain, tāpēc klienti tur savus līdzekļus savos makos un pārvieto tos tikai tad, kas darījums tiek noregulēts protokolā.

Tādu biržu trūkums ir tāds, ka tirdzniecība tajās noris tikai starp kriptovalūtu aktīviem, tāpēc nesanāks tirgot starp tokeniem un, piemēram, eiro, lai gan tā sauktie stablecoin, kas imitē fiat valūtas, šogad ir kļuvuši ļoti populāri un tādās platformās pieejami. Klienti arī pilnībā atbild par savu līdzekļu saglabāšanu. Tas nozīmē, ka jūsu maks joprojām var tikt uzlauzts vai, kas ir visticamāk, jūs varat pazaudēt vai aizmirst savu slepeno atslēgu. Tādos gadījumos neviens nav vainīgs, izņemot jūs pašus.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top