Tehnoloģijas

Par kosmosa kuģi “Crew Dragon” un plīša dinozauru

Kosmosa stacijas apskats

2020. gada 30. maijā notika vēsturisks notikums – SpaceX kosmosa kuģis “Crew Dragon” ar astronautiem veiksmīgi startēja savā pirmajā lidojumā. Tika izmantota nesējraķete Falcon 9. Kosmosa kuģī bija astronauti Bobs Benkens un Dags Hērlijs.

Pirmais Falcon 9 raķetes posms veiksmīgi nolaidās uz platformas un pēc tam, kad tas būs pārbaudīts, tas būs gatavs atkārtotai izmantošanai.

Dažas stundas pēc starta astronauti uzsāka tiešraidi un parādīja skatītājiem kosmosa kuģa vadības iekārtas un pastāstīja par arī par spēļu dinozauru, kas ar astronautiem bija devies kopā misijā.

Kosmosa kuģis SpaceX

Astronauti kuģa vārdu ilgu laiku turēja noslēpumā, pirms palaišanas tas plašāk bija zināms kā Kapsula 206. Video tiešraides laikā piloti paziņoja, ka viņi kuģim devuši vārdu “Endeavour”. No angļu valodas šo vārdu var tulkot kā “piepūle” vai “centieni”. Astronauti uzsvēra, ka kuģa “Crew Dragon” palaišana ir SpaceX un NASA kopīgais veiksmīgās sadarbības rezultāts. Šis nosaukums ir nedaudz saistīts ar kaut ko nostaļģisku, jo Bobs Benkens un Dags Hērlijs savus pirmos lidojumus veica 2000. gadu sākumā ar “Endeavour” šatliem.

Kosmosa kuģis Shuttle

Šatls “Endeavour” (Endeavour) tika nosaukts angļu jūrnieka Džeimsa Kuka kuģa vārdā. Tas tika izmantots astronomiskiem novērojumiem, kuru laikā bija iespējams uzzināt precīzu attālumu no Zemes līdz Saulei.

 

Kuģa “Crew Dragon” astronautiem ir liela pieredze kosmosa ceļojumos. Bobs Bēnkens bija testa pilots, bet 2000. gadā viņš tika uzņemts NASA. Visā savas karjeras laikā viņam izdevās piedalīties divās kosmosa misijās un kopumā 37 stundas pavadīja atklātā kosmosā.

Dagam Hērlijam ir nedaudz mazāka pieredzes, taču viņš arī labi tiek galā ar visu – divu kosmosa misiju ietvaros viņš 28 dienas pavadīja Starptautiskajā kosmosa stacijā. Viņš bija arī testa pilots un 2000. gadā tika uzņemts NASA.

 

Bobs Bēnkens

Roberts Benkēns

Foto:  NASA/Bill Ingalls – https://www.nasa.gov/image-feature/nasa-astronaut-bob-behnken, Public Domain, Link

Dags Hērlijs

Dags Hērlijs Atronauts

Foto:  NASA/Bill Ingalls – https://www.nasa.gov/image-feature/nasa-astronaut-doug-hurley, Public Domain, Link

Parasti savienošanās ar SKS notiek automātiski, bet nepieciešamības gadījumā astronauti var pārņemt kontroli. Video jūs varat redzēt saskarni ar skārienpogām, kas ļauj manuāli sinhronizēt kuģi ar kosmosa staciju.

Astronauti parādīja arī to, kas atrodas aiz skārienekrāniem. Aiz tiem atrodas neliela platforma, caur kuru jūs varat apskatīt kosmosu. Astronauti mēģināja parādīt, kas notiek ārpus kuģa, bet nekas saprātīgs no tā neiznāca – mēs redzējām tikai Boba un Daga atspulgus, kuri vadīja ekskursiju, pēc kārtas turot videokameru.

Gatavojoties kapsulas palaišanai, trešajā krēslā blakus astronautiem bija mīksta rotaļlieta, dinozaurs. Viens plīša dinozaurs jau ir bijis lidojumos – misijā ar astronauti Kārenu Nībergu (Daga Hērlija sieva) un viņu dēlu.

Patiesībā rotaļlieta kalpo kā sava veida bezsvara indikators. Kad dinozaurs pacēlās gaisā, bija zināms, ka ir samazinājusies gravitācija. Šī nav pirmā reize, kad rotaļlieta tiek ņemta līdz kuģa “Crew Dragon” misijā. 2019. gada martā kuģis lidoja uz Starptautisko kosmosa staciju, un uz tā nebija cilvēku, bet gan tikai plīša rotaļlieta. Līdzpaņemtā plīša rotaļlieta palika kosmosa stacijā. Pagājušajā gadā astronauts Bobs Benkens pat pajokoja, ka rotaļlieta var kļūt par pilntiesīgu biedru lidojumos.

Nasa rotaļlieta

NASA  kosmosā ir nosūtījusi monētas, rotaļu suni Snūpiju un pat Džedaja zobenu.
Pašlaik “Crew Dragon” ir savienojies ar Starptautisko kosmosa staciju, viesus sagaidīja astronauti Kriss Kasidijs, Anatolijs Ivanišins un Ivans Vāgners.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top