Valūtas

Darba algas kriptovalūtās. Vai tas ir iespējams?

Darba algas kriptovalūtās

Darba algas bitkoinos vai citās kriptovalūtās pašā kriptoindustrijā jau ir kļuvušas par normu. Šķiet, ka nevajadzētu būt pamatotiem iemesliem, lai tās neieviestu arī citās sfērās. Pat ja nav īpašas likumdošanas – daudzās jurisdikcijās tas nav pretrunā ar likumiem. Piemēri – Šveice, Jaunzēlande, Japāna un Igaunija. Šajās valstīs uzņēmumi un to darbinieki izmanto kriptovalūtu maksājumu priekšrocības.

Kripto ieņēmumu nodokļu vilinājums

Šveice jau ir sevi pierādījusi kā valsts, kas draudzīgi izturas pret ktiptovalūtām, un daudzējādā ziņā ir pat atdarināšanas vērts paraugs – tostarp saistībā ar kripto algām. Daudzas vadošās kriptovalūtu kompānijas un projekti jau ir atvēruši birojus Šveices “Kripto ielejā” Cūgā. Tās ir tādas kompānijas – kā Shapeshift, Xapo, Bitmain, Ethereum Foundation un pat Libra Association.
Šveice jau sen ir kļuvusi par labu ģeopolitiskās neitralitātes un finanšu konfidencialitātes piemēru. Decentralizētas un lielākoties konfidenciālas digitālās valūtas uzlabo valsts reitingu banku kontu īpašnieku acīs, un tāpēc valsts izmanto šo iespēju.

Kriptovalūtas daudzējādā ziņā regulē Šveices varas institūcijas, tostarp arī attiecībā uz nodokļiem. Cilvēkiem, kas saņem kriptovalūtas kā darba algu, ir tās jādeklarē un jāmaksā nodokļi – tāpat kā fiat darba algas gadījumā. Investoru un treideru kriptovalūtas ieņēmumi netiek uzskatīti par ieņēmumiem, kas apliekami ar kapitāla pieauguma nodokli. Tomēr atkarībā no tā – kurā kantonā jūs dzīvojat, ir jāmaksā bagātības nodoklis, ko iekasē no jūsu digitālo monētu kopējās summas.

Citās jurisdikcijās

Ir arī tādas valstis, kas cenšas panākt Šveici. Pirms kāda laika Japānas kompānija GMO paziņoja, ka tās 5000 darbinieki var saņemt daļu savas darba algas kriptovalūtās. Amerikas kripto birža Kraken arī paziņojusi, ka 2019. gada aprīlī saviem darbiniekiem izmaksājusi 250 bitkoinus.
Igaunijā reģistrētās kriptovalūtu kompānijas arī bieži vien stimulē savus darbiniekus ar kriptovalūtām un tokeniem. Šīs valsts likumdošana arī paredz nodokļu aplikšanu kriptovalūtu ieņēmumiem.

Digitālās valūtas palielina pārrobežu maksājumu ātrumu un uzticamību, tostarp valstu robežas tiem vienkārši nepastāv. Arī pasaules ekonomikai tas nāk par labu, jo daudzas kompānijas tagad ir internacionālas un nolīgst darbiniekus no citām valstīm. Piemēram – saskaņā ar 2017. gada pētījumu – tuvākajā desmitgadē frīlanceriem būtu jāveido ievērojama daļa darbaspēka ASV. Arī 2018. gada aptauja parādīja, ka tagad trešdaļa frīlanceru vēlētos saņemt samaksu kriptovalūtās daļēji vai pilnībā.

Jaunzēlande, Venecuēla

Jāatzīmē arī tas, ka daudzās jurisdikcijās darba algas kriptovalūtās var uzskatīt par darba samaksu nemonetāru aktīvu vai preču veidā. Jurisdikcijās, kur digitālās monētas vēl nav atzītas par valūtām – tām var būt preces statuss.
Mēs nesen stāstījām, ka Jaunzēlandes Nodokļu departaments ir publicējis lēmumu, saskaņā ar kuru bitkoinam jākļūst par likumīgu darba algas līdzekli šajā valstī. Turklāt tikai pusi darba algas var izsniegt bitkoinos vai citās kriptovalūtās.
Taču ne visas jurisdikcijas samērā viegli var iet pretī blockchain inovācijām un darba algām digitālo valūtu veidā, jo tajā saskata draudus izveidotajai monetārajai vai politiskajai sistēmai. Pavisam nesen bija ziņa par to, kā Venecuēlas varas iestādes reaģējušas uz to, ka viens no valsts tekstiluzņēmumiem ir izmaksājis bitkoinos darba algu saviem darbiniekiem. Rezultātā uzņēmums tika slēgts un piespiedu kārtā nodots valsts īpašumā. Interesanti, ka pēdējos gados uzņēmums bija izdzīvojis tikai tāpēc, ka savstarpējos norēķinus ar partneriem un darbiniekiem bija veicis bitkoinos – kamēr vietējais bolivārs piedzīvojis briesmīgu hiperinflāciju.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top