Tehnoloģijas

Dārgākais materiāls uz Zemes, ko nevar atļauties neviens cilvēks

Dārgākais materiāls uz Zemes, ko nevar nopirkt neviens cilvēks

2023. gada septembrī zonde OSIRIS-REx nogādāja uz Zemes paraugus, kas ņemti no asteroīda Bennu virsmas. Ierīcei bija paredzēts savākt 60 gramus materiāla, taču rezultāts pārspēja cerēto – no ārējās iedarbības pasargātās kapsulas iekšpusē zinātnieki atrada 400 gramus. Kosmosa misija, lai savāktu paraugus no asteroīda Bennu, Nacionālajai aeronautikas un kosmosa administrācijai (NASA) izmaksāja 800 miljonus ASV dolāru, tāpēc iegūtā materiāla vērtība ir milzīga. 255 grami tika novērtēti 1,16 miljardu dolāru vērtībā. Varētu domāt, ka tas ir visdārgākais materiāls, kāds ir uz Zemes, taču tā tas nav.

Dārgākie materiāli no kosmosa

Par visdārgākajiem materiāliem uz Zemes pastāstīja astronomijas profesors Kriss Impejs (Chris Impey). Kā raksta izdevums The Conversation, viņam ir neliela meteorītu kolekcija un viņš savā darbā bieži izmanto meteorītus no Mēness un Marsa, tāpēc viņš daudz zina par dārgiem citplanētu izcelsmes materiāliem.

Cik vērti ir Mēness virsmas paraugi

Pēc Krisa Impeja teiktā, paši pirmie Mēness regolīta un iežu paraugi uz Zemes tika nogādāti Apollo kosmosa programmas ietvaros 20. gadsimta otrajā pusē. No 1969. līdz 1972. gadam sešu misiju dalībnieki ieguva 382 kilogramus Mēness paraugu.

Apollo programmas kopējās izmaksas, ņemot vērā inflāciju, ir 257 miljardi ASV dolāru. Salīdzinot ar paraugiem no asteroīda Bennu, pagājušajā gadsimtā iegūtā Mēness paraugi bija salīdzinoši lēti – 674 000 dolāru par 1 gramu.

Perseverance

2030 gadā NASA plāno nogādāt uz Zemes pirmos Marsa virsmas paraugus. Šobrīd visurgājējs Perseverance tos iegūst – tā mērķis ir savākt 450 gramus materiāla 30 konteineros. Raksta tapšanas brīdī 2023. gada 29. oktobrī Perseverance ir piepildījis 10 šādus konteinerus.

Paredzams, ka pēc tam, kad šie konteineri tiks nogādāti uz Zemes, zinātnieki laboratorijas apstākļos izpētīs to saturu. Viņi cer, ka Marsa virsmā būs atrodamas citplanētiešu dzīvības pazīmes – pat ja dzīvība uz Marsa jau sen ir mirusi, pēdu atrašana liecinātu, ka mēs Visumā neesam vieni.

Marsa paraugu nogādāšanā uz Zemes būs iesaistīti vairāki transportlīdzekļi, tāpēc transportēšanas izmaksas tiek lēstas 11 miljardu ASV dolāru apmērā. Viens grams Marsa virsmas maksās 24 miljonus dolāru.

Perseverance

Cik maksā dārgākie meteorīti

Ir svarīgi atzīmēt, ka ne visi kosmiskas izcelsmes materiāli ir pasakainas naudas vērti. Liela vērtība ir tikai tiem objektiem, kas iegūti kosmosa misiju ietvaros un hermētiski noslēgtos konteineros nogādāti uz Zemes. Meteorīti, kas nokrituši uz Zemes, ir salīdzinoši lēti, jo tie ātri piesārņojas ar Zemes elementiem un nerada lielu interesi pētniekiem. Astronomijas entuziasti var pat iegādāties meteorītus, izmantojot parastās sludinājumu vietnes. Daži no retākajiem un dārgākajiem meteorītiem maksā līdz pat 350 000 ASV dolāru, taču, salīdzinot ar sterilu paraugu no asteroīda, Mēness vai Marsa cenu, to cena ir niecīga.

Cik maksā dārgākie meteorīti

Dārgākie minerāli pasaulē

Mendeļejeva periodiskās tabulas ķīmiskie elementi ir lēti, jo tie ir plaši izplatīti visā planētas teritorijā. Viena unce (28 grami) oglekļa maksā trešdaļu centa, tikpat daudz dzelzs – vienu centu, bet viena unce alumīnija maksā 56 centus. Metālu cena ir atkarīga no savākšanas punktu nosacījumiem.

Tomēr ir septiņi radioaktīvi elementi, kas dabā ir ārkārtīgi reti un kurus ir grūti radīt laboratorijā. Dārgākais no tiem ir polonijs 209, kura grams tiek lēsts 49 miljardu dolāru vērtībā. Tas ir dārgāks par iepriekš minētajiem Mēness un Marsa augsnes paraugiem.

Arī daži dārgakmeņi ir ārkārtīgi dārgi. Piemēram, augstas kvalitātes smaragdi ir 10 reižu dārgāki par zeltu, bet baltie dimanti – 100 reižu dārgāki. Daži dimanti satur bora piemaisījumu, kas tiem piešķir zilu krāsu – tos var atrast tikai dažās raktuvēs visā pasaulē, tāpēc zilie dimanti maksā 19 miljonus dolāru par gramu. Tas ir tuvāk Marsa virsmas paraugu cenai.

Par visdārgāko sintētisko materiālu tiek uzskatīts endohedriskais fullerēns. Būtībā tas ir sfērisks oglekļa “būris”, kura iekšpusē ir viens slāpekļa atoms. Atoms būrī ir ļoti stabils, tāpēc to var izmantot ārkārtīgi precīzu atomu pulksteņu radīšanai. Endohedrālā fullerēna grama cena tiek lēsta 141 miljona ASV dolāru apmērā.

Dārgākais materiāls pasaulē

Dārgākais materiāls pasaulē

Visi iepriekš minētie materiāli ir ļoti dārgi, taču to cena nav salīdzināma ar antimatērijas cenu. Tā ir ļoti reti sastopama, jo pēc parādīšanās antidaļiņas nekavējoties izzūd, izdalot starojumu.

Antimatērija sastāv no antidaļiņām. Lielais hadronu paātrinātājs spēj radīt 10 miljonus antidaļiņu minūtē, kas var šķist milzīgs daudzums. Tomēr pat ar šādu ātrumu vienas unces radīšanai būtu nepieciešami vairāki miljardi gadu. Tāpēc nav iespējams aprēķināt, cik vērts ir viens grams antimatērijas – šāda nauda vienkārši neeksistē.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top