Visas ziņas

Desmit iemesli, kāpēc kriptovalūtas joprojām nav saprastas

Desmit iemesli, kāpēc kriptovalūtas joprojām nav saprotamas

Lū Kerners (Lou Kerner), partneris kompānijā CryptoOracle, kas nodarbojas ar konsultācijām un riska kapitāla finansēšanu sniedz desmit iemeslus, kāpēc pagaidām vairums to nespēj saprast. Materiāla oriģināls publicēts Medium. Piedāvājam jums saīsinātu tulkojumu.

Diezgan vienkārši ir saprast to cilvēku motivāciju, kuri ar sirdi un dvēseli nododas kriptovalūtām un pamet ierasto darbības sfēru. Bet ko darīt ar tiem, kas nevēlas saprast, kam tas nav vajadzīgs un neinteresē? Vai ar tiem, kuri uzskata, ka jau visu ir noskaidrojuši, bet patiesībā nav sapratuši būtību vai līdz pat šim netic kriptovalūtu nākotnei?

Tātad, ir desmit iemesli, kas, manuprāt, apgrūtina izpratni un rezultātā arī kriptosfēras attīstību. Izskatīsim tos visus pēc kārtas.

1. Kriptovalūtas būtība joprojām ir pārāk sarežģīta, lai saprastu

Jēdziens “kriptovalūta” – tas ir kaut kas tik ietilpīgs un piesātināts, ka katru dienu var sev atklāt kaut ko iepriekš nezināmu. Tā ir pilnīgi jauna parādība, tāpēc pat kriptovalūtu aprakstīšanai izmantotie jēdzieni nav pilnībā izveidojušies. Decentralizācija – tā ir jauna koncepcija, nerunājot jau par algoritmiem Proof-of-Work, Proof-of-Stake un mainingu.
Šo sarežģītību var aplūkot no divām pusēm. Pirmkārt, var saskatīt analoģiju ar to, kā cilvēki mācās spēlēt kauliņu spēli. Ja cilvēki saka, ka spēle ir pārāk sarežģīta, es viņiem piedāvāju paskatīties uz tiem, kas sēž pie spēļu galda. Vai tad jūs uzskatāt, ka esat dumjāks par vidējo statistisko spēlētāju? Spēle var būt arī ir sarežģīta, bet visi dalībnieki kaut kādā veidā to ir sapratuši. Kauliņu spēle, tāpat kā kripto, nav nekāda augstākā matemātika. Bet, otrkārt, lai arī ar kriptovalūtām nav viegli tikt galā, toties atdeve būs milzīga.

2. Cilvēkiem nepatīk mācīties/strādāt

Lai kaut ko uzzinātu par kriptovalūtām, nāksies daudz lasīt. Sākumā jūs nesapratīsiet neko no tā, ko lasāt. Tāpēc nāksies piepūlēties, lai saprastu atsevišķu vārdu vai frāžu jēgu. Izpratne var rasties jau pēc 20 stundām, bet varbūt arī pēc 200. Jebkurā gadījumā tas ir ļoti liels darbs, un, kā izrādījās, vairums cilvēku nav tam gatavi.

3. Daži cilvēki ir pārāk veiksmīgi, lai būtu atvērti jaunajam

Lai rastos sapratne par kriptovalūtām un šīs sapratnes nepieciešamība, jums jābūt atvērtiem jaunām idejām. Jums jāvēlas paskatīties apkārt, jāizpēta citi – nezināmi virzieni, pat neraugoties uz to, ka daudz ierastāk un izdevīgāk ir skatīties tikai uz priekšu. Jo cilvēks ir veiksmīgāks, jo mazāka varbūtība, ka viņš novērsīsies un paskatīsies apkārt, un, ka viņš sapratīs kriptovalūtas.

4. Ticība tam, ka valūtu var emitēt tikai valsts

Ir grūti likt cilvēkiem saprast, ka daudz labāk ir ticēt algoritmam vai bitkoina kodam līdzīgam programmatūras kodam, nekā valdībai. Pat Vikipēdijā minēts, ka valūta ir valsts kontrolēts maksājumu līdzeklis. Šobrīd pasaules finanšu tirgū valūta tās klasiskajā izpratnē neapšaubāmi dominē pār kriptovalūtu, pārsniedzot diennakts tirdzniecības apjomu vairāk nekā 200 reizes. Bet digitālā valūta ir aktuāla un perspektīva lieta, un tā kļūs par maksājumu līdzekli neatkarīgi no tā, ko domā cilvēki.

5. Motivācijas trūkums vairumam cilvēku

Lielākā daļa cilvēku nesaprot kriptovalūtas vienkārši tāpēc, ka viņi nav tajās ieinteresēti. Nesen kādā aptaujā noskaidrots, ka galvenais iemesls, kāpēc respondentiem nepieder kriptovalūtas, ir “nepieciešamības vai intereses trūkums”.

6. Zinātkāres trūkums

It kā šķiet grūti nesaprast, ka notiek kaut kas svarīgs. No tirgus kapitalizācijas viedokļa raugoties, bitkoins ir visātrāk augošā parādība vēsturē. Bitkoins maksā vairāk nekā 150 mljrd. $, un dažos pēdējos gados kriptotelpā klāt nākuši vēl 300 mljrd. $. Lai tam nepievērstu uzmanību, ir jābūt ļoti ne zinātkāram.

7. Milzīga volatilitāte un lieli riski

Daudzi saka, ka kriptovalūta ir pārāk riskants investīciju veids. Tā bija ar atkritumu obligācijām, kad tās bija tikko kā parādījušās.
Izņemot tās izdomājušā banka Drexel Burnham, visas kredītiestādes teica, ka tā ir tīrās blēņas ar kurām nav vērts sasaistīties. Tostarp tās atsaucās tieši uz atkritumu obligāciju volatilitāti un augsto risku, kas saistīts ar investīcijām tajās. Laika gaitā kriptovalūtu volatilitāte jau ir mazinājusies un turpina samazināties. Volatilitāte ir neizbēgama jauno klašu aktīvu īpašība.

8. “Tā ir krāpšana!”

Daudzi cilvēki joprojām bitkoinu un kriptovalūtas asociē tulpju māniju vai finanšu piramīdām. Situāciju pasliktina fakts, ka daži veiksmīgi un zināmi cilvēki smejas par kriptovalūtām vai neobjektīvi kritizē tās.
Jāatceras vien Vorena Bafeta izteiciens, ka bitkoins ir “žurku inde kvadrātā”. Bet daudzi Vorena Bafeta vai Džeimija Daimona sekotāji nesaprot, ka viņi nepārzina kriptovalūtas un turklāt virza savas intereses. Interesants fakts: sieviešu, kuras uzskata, ka kriptovalūta ir krāpšana, ir divas reizes mazāk nekā vīriešu.

9. “Es tam jau esmu par vecu”

Tiek uzskatīts, ka ar vecumu daudz kas kļūst neinteresants, ja ne gandrīz viss. Piemēram, 82 gadus vecais finansists Kens Langone “investē tikai tajā, ko saprot”.

10. Kriptovalūtas bākas uguns fiat jūrā visiem nespīd

Pat tiem cilvēkiem, kuri ir zinātkāri un gatavi piepūlēties, lai saprastu, vienalga ir grūti redzēt patiesību, sajust blockchain un “ieraudzīt bākas gaismu”, jo tā joprojām ir blāva. Lielākā daļa cilvēku nekad nav apzināti mijiedarbojušies ar blockchain. Vairums no tiem nekad nav satikuši kādu, kas būtu izmantojis kriptovalūtu kā apmaksas veidu. Lielākā daļa cilvēku neredz kontekstu, kurā iederas kriptovalūtas izmantošana.

Bet cerību stariņš ar katru dienu kļūst gaišāks.

Katru dienu bāka vilina pie sevis jaunas dvēseles. Katru dienu arvien vairāk cilvēku pamet savas darbavietas McKinsey un Goldman un dodas uz kriptosfēru. Katru dienu kopienas būvē un pilnveido decentralizēto sadalīto sistēmu tehnoloģiju.
Neskatoties uz to, ka katrs no iepriekš uzskaitītajiem iemesliem ir diezgan spēcīgs trieciens kriptosabiedrībai un tās idejām, bākas gaisma kļūs gaišāka, un kādā brīdī tā būs labi redzama visiem – tāpat kā saule debesīs.
Bet tikmēr mēs pa ķieģelītim vien turpināsim būvēt industriju. Mēs turpināsim mācīt tos, kam tas vajadzīgs. Mēs turpināsim smieties par cienījamiem cilvēkiem, kuri domā subjektīvi. Mēs turpināsim inovācijas. Un – pats galvenais – mēs turpināsim izmantot kriptovalūtas, lai padarītu pasauli par labāko vietu miljoniem cilvēku, kas ir mazāk veiksmīgi, nekā mēs.
Pārējais notiks pats no sevis.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top