Tehnoloģijas

Digitālā integrācija: ko tā dod savienoto transportlīdzekļu nākotnei

Digitālā integrācija: ko tā dod savienoto transportlīdzekļu nākotnei

Unsplash.

Pēc daudzu mēnešu pārtraukuma ir atsākušās sengaidītās lielās autosacīkstes. Cita starpā pirmo reizi Rīgā Biķernieku trasē notika FIA Starpkontinentālā drifta kausa izcīņa. Ierobežojumi koronavīrusa dēļ nav vienīgais, kas mainījis autosporta sacensību norisi. Automobiļu savienojamība ir funkcija, kas pēdējās desmitgadēs krasi maina pieeju autosportam.

Autosports nav izņēmums vispārējajā digitalizācijas procesā. Pēdējos desmit gados sacīkšu automobiļos ir ievietots tik ļoti daudz augsto tehnoloģiju ierīču, ka tagad tie vairāk līdzinās kosmosa kuģiem, nevis vidusmēra automobiļiem, kas sastopami ielās. Katrā mūsdienu sacīkšu automobiļa komponentā ir iebūvēts milzums sensoru, sākot no aptuveni 50 sensoriem motorā līdz sensoriem, kas ir iebūvēti riepās un ievāc informāciju par ceļu, saķeri un daudz ko citu. Visi šie sensori nodrošina ātrdarbīgu datu pārraidi, kā arī to datu ievākšanu un analīzi, kas nepieciešami, lai konstatētu varbūtējās tehniskās problēmas, uzlabotu sacīkšu stratēģiju un noteiktu braucēja individuālos rādītājus.  Mūsdienās autosports nav iedomājams bez telemetrijas. Katrā braucienā inženieri ievāc un apstrādā ārkārtīgi daudz datu, bet informācijas apmaiņas apjoms starp automobiļiem un atbalsta dienestu turpina eksponenciāli pieaugt. Piemēram, vēl pirms pāris gadiem „Kaspersky” komanda vienā sacīkšu nedēļas nogalē ieguva no automobiļa 60 GB datu, bet tagad šis apjoms ir aptuveni 2 TB.

Tomēr informācijas tehnoloģiju sarežģītība un drošība ir pretrunīgi jēdzieni. Jo sarežģītākas sistēmas un programmas ir iebūvētas automobiļa sistēmā, jo lielāks ir gan datu, gan transportlīdzekļu kļūdu risks.

Pēdējos 10 gados laika pārbaudi izturējusī uzņēmuma „Kaspersky” pieredze sarežģītu risinājumu drošības nodrošināšanā ir izraisījusi krasu transporta nozares pieprasījuma pieaugumu. Tagad „Kaspersky” sadarbojas ar vairākiem automobiļu un savienoto automobiļu galveno komponentu ražotājiem un ir plaši pazīstams automobiļu kiberdrošības jomā. „Kaspersky Transportation System Security” klāsta preces un pakalpojumi sniedz vispārēju aizsardzību visai savienoto transportlīdzekļu ekosistēmai, ieskaitot transporta infrastruktūru, autobūves rūpnīcas, transportlīdzekļu komponentus un pašus automobiļus, lai nodrošinātu 360 grādu kiberdrošību galiekārtām, IT sistēmai un datiem.

Analītiķi prognozē, ka līdz 2023. gadam savienoto automobiļu pārdošanas apjoms pasaulē pārsniegs 76 miljonus vienību. Tas nozīmē, ka gandrīz 70 % jaunu vieglo un kravas automobiļu visā pasaulē tiks piegādāti ar iebūvētām savienojamības iespējām, kas izraisīs jaunu pakalpojumu un saimnieciskās darbības modeļu parādīšanos automobiļu tirgos.

„Lai gan rallijkross joprojām ir maksimāli tradicionāls sporta veids tādā ziņā, ka mēs mehāniski vadām automašīnas un mums nav saziņas ar ārējo komandu, tomēr mums ir sistēma, kas ļauj pēc autokrosa analizēt datus. Tas ir mehānisms ar divām kamerām — ātruma sensoru un GPS navigāciju. Vēl viens svarīgs attīstības virziens, ko es novēroju rallijkrosā, ir pāreja uz automobiļu elektroiekārtām, kas ļaus padarīt autosporta sacensības drošākas. Un šī ir tendence, kas tuvākajā nākotnē attīstīsies straujāk,” stāsta latviešu autobraucējs, divkārtējais FIA Eiropas čempions rallijkrosā un „Kaspersky” vēstnieks Baltijas valstīs Reinis Nitišs.

Savienojamība starp automobiļu komponentiem un ar citiem transportlīdzekļiem, kā arī ceļu satiksmes pārvaldības infrastruktūra turpinās pieaugt līdztekus datu apmaiņas apjoma palielinājumam starp transportlīdzekļa lietotājiem un ārpasauli. Turklāt augošā bezvadītāja automobiļu izmantošanas tendence prasīs vienošanos nozarē, lai izveidotu plašas konkrētu kartogrāfisko datu ievākšanas, apstrādes un apmaiņas platformas. Tādējādi eksponenciāli pieaugs informācijas tehnoloģiju loma autobūves nozarē, bet savienotajiem transportlīdzekļiem un intelektiskajām transporta sistēmām būs vajadzīga rūpīga aizsardzība pret tīkla apdraudējumiem un uzlaušanu. Savukārt „Kaspersky” rīcībā ir vienreizīgas zināšanas un laika pārbaudi izturējuši risinājumi, kas jau palīdz nodrošināt drošu un nekļūmīgu savienoto transportlīdzekļu nākotni.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top