Tehnoloģijas

Vienoti standarti – drošas digitālās nākotnes pamats un garants

Vienoti standarti - drošas digitālās nākotnes pamats un garants

Visā Eiropā viens no aktuālākajiem desmitgades jautājumiem ir 5G ieviešana. Lai arī 5G tehnoloģijas drošības ziņā ir pārākas par iepriekšējo paaudžu tīkliem, joprojām notiek sarunas par to, kā nodrošināt visaugstāko kiberdrošības līmeni valstīm, industrijai un ikdienas lietotājiem, jo bez precīza regulējuma virzība nenotiek. Lielisks piemērs šajā jomā ir Vācija un Somija – šīs valstis jau spērušas lielus soļus 5G ieviešanas virzienā, izveidojot skaidru regulējumu, ieviešot standartus un konkrētas drošības prasības iekārtu novērtēšanai. Tas dod skaidrus nosacījumus iekārtu ražotājiem un tīkla operatoriem, ļaujot bez liekas kavēšanās uzsākt 5G ieviešanu valstī. Diskusiju gaitā eksperti nonāk pie secinājuma – augstu drošības līmeni nevar sasniegt bez stingriem un vienotiem kiberdrošības standartiem.

Tīklu kiberdrošība ir viens no stratēģiski svarīgākajiem jautājumiem mūsdienās. Taču nedrīkst aizmirst – kiberdrošība ir tehnisks jautājums, kam ir jānodrošina tehnisks risinājums. Un risinājumi jārod, lai palīdzētu visām Eiropas valstīm daudz ātrāk virzīties uz 5G ieviešanu un dzīvē realizētu šī tīkla sniegtās priekšrocības. “Lai nodrošinātu augstu kiberdrošības līmeni Eiropas Savienības dalībvalstīs, ir jārīkojas saskaņoti gan valsts, gan Eiropas līmenī,” norāda Rīgas Tehniskās universitātes Informācijas Tehnoloģijas institūta asociētais profesors, programmas “Kiberdrošības inženierija” direktors Andrejs Romānovs. “Nesen Eiropas Savienības dalībvalstis veica savu 5G tīklu infrastruktūras riska novērtējumu, pēc kura valstis tika mudinātas pilnveidot esošās drošības prasības telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējiem, iesakot tajās iekļaut nosacījumus publisko tīklu drošības nodrošināšanai, kā arī izvērtēt un pārvaldīt dažādus riska faktorus, piemēram, tehniskus riskus un riskus, kas saistīti ar tīklu operatoriem un aparatūras piegādātājiem.” Ieteikumu un norāžu no Eiropas Savienības ir daudz, un tos valstis var izmantot regulējuma sakārtošanai un standartu ieviešanai, lai 5G tīkla priekšrocības pēc iespējas ātrāk būtu pieejamas tautsaimniecības nozarēm un ikvienam iedzīvotājam.

Notiek daudz diskusiju par pareizo pieeju 5G tīkla drošības jautājumos, bet vienbalsība nozarē saglabājas par to, ka standarti ir nepieciešami un kritiski svarīgi. “Standarti liek ražotājiem tehnoloģiju ziņā konkurēt citam ar citu. Kopš tehnoloģiju pirmsākumiem izaugsmi ir veicinājusi vispārēja tehnoloģisko standartu ieviešana. Tie nodrošina skaidru tiesisko regulējumu un stabilu pamatu kritiskās infrastruktūras IT drošības uzlabošanai. Tajā pašā laikā, konkurence nozarē saglabājas augstā līmenī, jo standartu izveide veicina ne tikai tirgus veidošanos un attīstību, bet arī ir galvenais faktors patērētāju aizsardzībā. Tādēļ ikviens tehnoloģiju ražotājs nozarē atbalsta standartu izveidi un prasību definēšanu, kas ļautu tehnoloģijām aizvien attīstīties un pilnveidoties, ātrāk virzot pasauli digitalizācijas virzienā,” norāda Katrīna Čena, Huawei korporatīvā vecākā viceprezidente un valdes priekšsēdētāja.

“Manuprāt, ir pareizi, ja valsts izstrādā un ievieš vienotus un normalizētus drošības noteikumus vienlīdzīgai attieksmei pret visiem tirgus dalībniekiem, tādējādi veicinot vienmērīgu tīkla infrastruktūras un tehnoloģijas attīstību,” piekrīt arī A. Romānovs, papildinot, ka primārā lieta šajos jautājumos vienmēr ir un būs drošība. Lai to nodrošinātu, valdības un regulatori Eiropā un citviet pasaulē sadarbojas, lai izveidotu likumdošanas rāmjus, kuru pamatā ir konkrēti, visiem skaidri noteikumi, kuri ļautu šīs tehnoloģijas izmantot efektīvi un iedarbīgi. Taču vienlaikus standartiem ir jābūt objektīviem, un to izstrādei ir jābūt ātrai.

Nozarē jau pastāv daži labi standarti, piemēram, tīkla aprīkojuma drošības apliecināšanas shēma jeb NESAS. Tā ir Globālās Mobilo komunikāciju sistēmu asociācijas (GSMA) un trešās paaudzes partnerības projekta (3GPP) iniciatīva, kuru atbalsta arī visi lielākie 5G tehnoloģiju izstrādātāji pasaulē – Ericsson, Nokia un Huawei. Maija beigās Huawei kļuva par pirmo iekārtu ražotāju, kas izturējis pilnu NESAS novērtējumu. NESAS standarts definē drošības prasības un skaidru novērtējuma sistēmu ražošanas procesiem un drošu produktu izstrādei, ļaujot objektīvi izmērīt drošības līmeņus iekārtām un veicināt uzlabojumus visā mobilo sakaru nozarē.

Šādu standartu izveides un praksē ieviešanas process nav vienkāršs, jo jāņem vērā daudzi sarežģīti jautājumi, tomēr skaidrs ir viens – uzvarētājas būs tās valstis, kurām visātrāk izdosies regulējumu sakārtot un ieviest 5G tīklu savā valstī, uzsākot strauju ekonomisko un digitālo izaugsmi. Šobrīd jau vairākas ES dalībvalstis – piemēram, Vācija un Somija – ir spērušas lielus soļus 5G ieviešanas virzienā, izveidojot skaidru regulējumu, ieviešot standartus un konkrētas drošības prasības iekārtu novērtēšanai. Šāda pieeja dod skaidrus nosacījumus visiem tirgus spēlētājiem un sniedz skaidru redzējumu par 5G savienojuma realizāciju valstī.

Par Huawei:

Huawei, kas dibināts 1987. gadā, ir pasaulē vadošais informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) infrastruktūras un viedierīču piegādātājs. Mums ir vairāk nekā 194 000 darbinieku un mēs darbojamies vairāk nekā 170 valstīs un reģionos, nodrošinot savus pakalpojumus vairāk nekā trim miljardiem cilvēku visā pasaulē. Mūsu vīzija un misija ir ienest digitālus risinājumus ikviena cilvēka dzīvē, mājsaimniecībā un organizācijā, veidojot savienotu un viedu pasauli. Lai to īstenotu, mēs vienmēr aktīvi strādāsim, lai veicinātu visuresošu savienojamību un vienlīdzīgu piekļuvi tīkliem, ieviestu mākoņpakalpojumus un mākslīgā intelekta risinājumus jebkurā pasaules malā, lai nodrošinātu izcilu skaitļošanas jaudu jebkurā brīdī tur, kur tas nepieciešams, kā arī izstrādātu digitālas platformas, kas palīdzētu visām nozarēm un organizācijām kļūt elastīgākām, efektīvākām un dinamiskākām, un no jauna veidosim lietotāju pieredzi ar mākslīgo intelektu, padarot to personalizētāku jebkurā cilvēka dzīves jomā, neatkarīgi no tā vai atrodaties mājās, birojā vai ceļā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top