Visas ziņas

Rīko ekspertu domu apmaiņu par digitālās uzņēmējdarbības un cilvēkresursu potenciāla pilnveidi un attīstību

Rīko ekspertu domu apmaiņu par digitālās uzņēmējdarbības un cilvēkresursu potenciāla pilnveidi un attīstību

Biedrība “Latvijas Formula 2050” sadarbībā ar VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs”, Latvijas Universitāti, Pārresoru koordinācijas centru, Ekonomikas ministriju, Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, SIA “Latvijas Mobilais Telefons” 4.decembrī pulksten 12.30 attālināti rīko tematiskā cikla “Digitālā Latvija – iespējas un izaicinājumi” trešo konferenci “Kā veicināt digitālās uzņēmējdarbības un cilvēkresursu potenciāla pilnveidi un attīstību?”.

Tās norisi interesenti varēs vērot LMT Straume.

Konferences mērķis ir rosināt diskusiju par katrā tautsaimniecības nozarē nepieciešamo speciālistu IKT prasmju attīstību digitālās transformācijas laikā. Paradigmas dinamiskā maiņa prasa IKT prasmes teju kā iedzimtas, tomēr pieredze rāda, ka tieši organizāciju kultūra nosaka vēlmi un spēju nodrošināt digitālās transformācijas tempam atbilstošu darbinieku tālākizglītošanos. Tāpat konferencē eksperti analizēs uzņēmumu sekmīgas digitālās transformācijas priekšnosacījumus, kā arī transformācijas normatīvos un mentālos šķēršļus, vērtējot, vai uzņēmumiem mūsdienās ir digitālais dvīnis vai tomēr digitālā transformācija paredz uzņēmuma kā viena veseluma daudzkanālu attīstību?

Komentējot apspriežamā temata aktualitāti, SIA “Latvijas Mobilais Telefons” prezidents, Vidzemes Augstskolas profesors, Juris Binde uzsver: “Covid-19 krīze ir paātrinājusi sabiedrības digitalizāciju. Jaunie apstākļi vienkāršo un transformē ierasto kārtību un procesus, strauji paplašina e-pakalpojumu izmantošanu, paātrina informācijas apriti. Rezultātā Latvijas sabiedrība un ekonomika iegūs jaudīgas prasmes, kas veicinās to konkurētspēju. Šajos apstākļos lielākais izaicinājums ir veidot tādu izglītības sistēmu un atbalstīt tādus sabiedrības institūtus, kas sekmētu iekļaujošu un pastāvīgi izglītojošos sabiedrību, sekojot tehnoloģiju raisītajām pārmaiņām”.

Savukārt Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Pēteris Vilks atzīst: “Lai arī digitālo prasmju līmenis valsts pārvaldē, uzņēmējdarbībā, akadēmiskajā vidē ir vērtējams kā augstāks par vidējo, tā attīstība ir tieši atkarīga no nepieciešamības šīs prasmes lietot. Ja darba devējam tas nav vajadzīgs, ja uzņēmuma vai institūcijas ikdienas procesi ir veicami pamata digitālo prasmju līmenī, nav pamata gaidīt, ka darbiniekiem būs pašmotivācija paaugstināt šīs prasmes. Šeit ļoti skaidri darbojas “savienoto trauku” princips – ja notiek uzņēmuma digitālā transformācija, tad paaugstinās darbinieku spēja un vajadzība tehnoloģijas izmantot. Tāpēc svarīgi veidot vienotu digitālo prasmju attīstības politiku un nodrošināt ilgtspējīgu finansēšanas mehānismu pieaugušo izglītībai.”

Konferences ievadā dalībniekus uzrunās “Latvijas Mobilais Telefons” prezidents, Vidzemes Augstskolas profesors Juris Binde, Valsts prezidenta padomniece informatīvās telpas un digitālās politikas jautājumos Ieva Ilvesa, Ministru prezidenta padomnieks ekonomikas jautājumos Jānis Upenieks un VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis.

  • Pirmajā konferences daļā – IKT prasmes un izglītība ar prezentācijām uzstāsies Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš, Accenture vadītājs Latvijā Maksims Jegorovs, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā ekonomikas padomnieks Mārtiņš Zemītis.
  • Savukārt otrajā daļā – Uzņēmējdarbības digitalizācija savu redzējumu sniegs Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis, Ekonomikas ministra padomnieks ekonomikas jautājumos Artis Grinbergs, TechHub Riga vadītājs Andris K. Bērziņš.

Pēc konferences pirmās un otrās daļas sekos dažādu nozaru ekspertu diskusija, kuras laikā paredzēts pārrunāt digitālo transformāciju veicinošos un kavējošos apstākļus, e-komercijas lomu tautsaimniecības attīstībā un valsts spējā pārvarēt pandēmijas rosināto ekonomisko lejupslīdi. Tāpat eksperti diskutēs par IKT prasmju nozīmi un iespējām tās pilnveidot krīzes, attālinātā darba un mācību apstākļos.

Diskusijas vadītājs VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis norāda: “Šobrīd ļoti būtiska ir nozaru, lēmēj un izpildvaras vienota izpratne par digitālās transformācija īstenošanu, vienotiem principiem un standartiem tās īstenošanā, kā arī potenciālajiem atbalsta mehānismiem, lai ikviena tautsaimniecības nozare spētu iekļauties mainīgajā pasaulē. Temps, kādā šobrīd notiek digitālā transformācija, nereti pārsniedz iedzīvotāju un uzņēmēju digitālās prasmes un kompetences, vienlaikus IKT nozare spēj nodrošināt gan atbilstošus rīkus, gan risinājumus e-komercijas attīstībai un ikvienas nozares digitālajai transformācijai.”

Savu viedokli debatēs paudīs – 13. Saeimas deputāts, Ilgtspējīgas attīstības komisijas E-pārvaldības apakškomisijas priekšsēdētājs Jānis Dombrava, Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Pēteris Vilks, Latvijas Universitātes profesors, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes loceklis Gundars Bērziņš, AS “SEB banka” valdes priekšsēdētāja, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes locekle Ieva Tetere, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes locekle Laimdota Straujuma, Rektoru padomes priekšsēdētāja, Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela, Banku augstskolas rektore Līga Peiseniece, AS RIX Technologies valdes locekle Inguna Pede, RIMI Baltic IT direktors Dainis Bērziņš, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas docente, Rēzeknes novada domes Attīstības komitejas priekšsēdētāja vietniece Ērika Teirumnieka, Latvijas Bankas Informācijas tehnoloģiju pārvaldes vadītājs Harijs Ozols, kā arī vairāku citu valsts un nevalstisko institūciju pārstāvji.

Informāciju sagatavoja Andra Mangale, biedrība “Latvijas Formula 2050”.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top