Visas ziņas

Līdz desmitgades beigām digitālo maku lietotāju skaits varētu pieaugt līdz 200 milj.

Līdz desmitgades beigām digitālo maku lietotāju skaits varētu pieaugt līdz 200 milj.

Deutsche Bank jaunajā pētījumā teikts, ka, lai gan digitālie maksājumi (tostarp kriptovalūtu) tuvākās desmitgades laikā “pieaugs gaismas ātrumā”, skaidras naudas maksājumi – ko banka nodēvējusi par “dinozauriem” – tuvākajā laikā neizzudīs.

Neraugoties uz plaši izplatīto viedokli par to, ka skaidras naudas maksājumu izmantošana samazinās, daudzu valstu iedzīvotāji joprojām izvēlas maksāt skaidrā naudā. Piemēram – 69% ASV iedzīvotāju izvēlas skaidru naudu kā vēlamāko maksājumu veidu.

“Skaidras naudas maksājumi vēl ļoti ilgi būs ekonomikas daļa. Gadsimta garumā cilvēkiem ir izveidojusies dziļi iesakņojusies uzticēšanās papīram un monētām nestabilos laikos. Mūsdienās nekas daudz nav mainījies”, – raksta pētnieki.

Aptauju veica vācu pētnieki, kas reģistrēja 3600 respondentu atbildes ASV, Lielbritānijā, Ķīnā, Vācijā, Francijā un Itālijā. Aptaujā figurēja skaidra nauda, tiešsaistes maksājumi, mobilie maksājumi un kriptovalūta.

Pētnieki atzīmēja, ka nākamo piecu gadu laikā mobilie maksājumi veidos divas piektdaļas pirkumu veikalos, kas četras reizes pārsniedz pašreizējo līmeni. “Tuvākajā desmitgadē digitālie maksājumi pieaugs gaismas ātrumā, kas izraisīs plastikāta karšu izzušanu”, – teikts dokumentā.

Turklāt pārskatā teikts, ka prognozētais digitālo maku īpašnieku skaita pieaugums var norādīt uz kriptovalūtu masveida pieņemšanu: “Ja blokķēdes maku lietotāju pieaugums turpinās atspoguļot interneta lietotāju pieaugumu, tad līdz desmitgades beigām to būs 200 miljoni – kas ir četras reizes vairāk nekā pašreizējais līmenis”.

Pārskatā daudz uzmanības veltīts Ķīnai, kas kļūst par bezskaidras naudas valsti, pateicoties digitālo maksājumu infrastruktūras straujajai attīstībai. Pētnieki konstatēja, ka tiešsaistes maksājumu apjoms Ķīnā kopš 2012. gada ir pieaudzis divas reizes. Turklāt – iespējamā digitālās juaņas ieviešana varētu lielā mērā ietekmēt pasaules ekonomiku: “Ja uzņēmumi, kuri vada biznesu Ķīnā, būs spiesti pāriet uz digitālo juaņu – tad tas noteikti iedragās dolāra pārākumu pasaules finanšu tirgū. ”

Ķīnas progress šajā virzienā ir rosinājis arī pārējo pasauli sākt pētījumus nacionālās bankas digitālo valūtu (CBDC) jomā. Šonedēļ kļuva zināms, ka Anglijas Banka kopā ar piecām citām centrālajām bankām – Kanādas Banku, Japānas Banku, Eiropas Centrālo banku, Riksbanku (Zviedrijas CB) un Šveices Nacionālo banku – pētīs CBDC.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top