Valūtas

Džastins Sans pārņēmis varu Steem tīklā, kas īsti ir noticis

Džastins Sans pārņēmis varu Steem tīklā, kas tas īsti ir noticis

Tauta runā, ka kripto biržas Binance, Poloniex un Huobi palīdzējušas Tron dibinātājam Džastinam Sanam iegūt kontroli pār blokķēdi Steem. To jau atzīmējis viens no galvenajiem kripto industrijas novērotājiem un Ethereum līdzdibinātājs Vitaļiks Buterins. Bet Čanpens Čžao apstiprinājis viņa biržas saistību ar notikušo.

Uzreiz paskaidrosim – blokķēde Steem strādā pēc īpašumtiesību daļas pierādījuma deleģēšanas modeļa (DPoS). Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka lietotāji izvēlas vairākas pilnvarotās personas – tā sauktos “lieciniekus” – kuriem deleģē tīkla pārvaldīšanu un tā drošības nodrošināšanu. Jebkuras balss spēku nosaka tas, cik monētu ir lietotāja rīcībā. Proti – lielie hodleri var balsot par tiem, kas viņiem vairāk patīk.

Tā kā klienti glabā lielu daudzumu Steem – blokķēdes natīvos koinus – kriptovalūtu biržās, tad biržas faktiski ir vienas no lielākajiem tīkla turētājiem. Jo, kā zināms, ja jums nav kriptovalūtas privāto atslēgu – tad tā jums nepieder. Vienkāršāk sakot – lietotāji tuvredzības dēļ paši padarīja sevi par situācijas ķīlniekiem, nododot balsstiesības kripto biržu rokās.

Kas patiesībā notika ar Steem?

Te nepieciešama neliela priekšvēsture. 2020. gada 14. februārī Džastins Sans – precīzāk, viņam piederošā kompānija Tron – nopirka jaunuzņēmumu Steemit.com. Būtībā tas ir sociālo un ziņu resursa Reddit decentralizēts analogs, kas tiek uzskatīts par populārāko un ietekmīgāko lietotni Steem blokķēdē. Iegādājoties projektu, Sans ieguva arī piekļuvi lielam daudzumam iepriekš samainoto Steem koinu.
Tomēr mazliet vairāk nekā pirms nedēļas aktīvā kopiena ap Steem blokķēdi nolēma 23. februārī veikt softfork, kas ļautu novērst koinu nodošanu Sanam tikmēr, kamēr viņš nepaziņos detalizētu plānu par Steemit turpmāko likteni. Steemit oficiālajā blogā parādījās šāds posts.

“Nākamo 4-6 nedēļu laikā Steemit komanda izmantos balsstiesības, lai atjaunotu kārtību kopienā, un atver kanālu mijiedarbībai starp kopienas locekļiem un “lieciniekiem”.

Tomēr Sans laikus sarosījās un izveda laukumā “savus spēlētājus”. Pēc tam piesaistīja biržas, kuras palīdzēja viņam iegūt balsis, faktiski izmantojot pašu tīkla lietotāju kapitālus. Visi jaunie liecinieki – Džastina Sana draugi – ieguva prevalējošu balsu skaitu un ieņēma vadošās pozīcijas saskaņā ar DPoS noteikumiem. Turklāt pats interesantākais ir tieši balsojošo lietotāju skaits, kurus var saskaitīt uz pirkstiem. Pārskatāmības labad aplūkojiet tālāk redzamo ekrānuzņēmumu.

Tā izskatījās liecinieku saraksts paredzamās varas sagrābšanas pār Steem blokķēdi brīdī

Tā izskatījās “liecinieku” saraksts varas sagrābšanas brīdī

Šobrīd situācija ir nedaudz mainījusies, tomēr skaitļi vienalga izraisa daudzus jautājumus.

Liecinieku saraksts Steem blokķēd

Liecinieku saraksts Steem blokķēdē, kuriem ir kontrole pār ķēdīti. Stāvoklis 2020. gada 3. martā
Nekas neizraisa aizdomas? Vajadzētu pievērst īpašu uzmanību tam, ka visi šie konti tika izveidoti vienā dienā – 2020. gada 20. februārī.

Bet tagad paskatieties – kā izskatās veselas blokķēdes liecinieku saraksts.

Bet tagad paskatieties – kā izskatās veselas blokķēdes liecinieku saraksts.

 

Kandidātu saraksts liecinieku lomai ar tiesībām kontrolēt ķēdi no 21. līdz 40. rindai. 2020. gada 3. marta informācija

Atkārtosim: tikai vienā brīdī biržas Binance, Huobi un Poloniex (kas daļēji pieder Sanam) izmantoja lietotāju koinua, kas bija to rīcībā, un balsoja par Džastina Sana fiktīvajiem lieciniekiem. Proti – lauvas tiesa šo koinu tehniski pieder šo platformu lietotājiem, un nevis pašām biržām.

Par biržu iesaistīšanos operācijā paziņoja Luke Stokes, kurš jau sen ir liecinieks Steem tīklā un tā cienītājs.

Vēl vienkāršojot – biržas gluži vienkārši palīdzēja Sanam iegūt kontroli pār visu Steem blokķēdi. Tās nobalsoja par savu pilnvaru deleģēšanu vienam lietotājam ar segvārdu @dev365, kas hipotētiski pieder Tron ģenerāldirektoram Džastinam Sanam. Pats Džastins Sans rūpīgi konspirējas. Viņš savu varas sagrābšanu pār blokķēdi dēvē par kaut kādu nesaprotamu hakeru uzbrukuma atvairīšanu, kuri būtībā ir tieši liecinieki – tas ir, kopienas galvenie pārstāvji. Protams, kopienā šādus argumentus nepieņem. The Block pētījumu nodaļas vadītājs Larry Cermak šai sakarā jau ir rakstījis Twitter.
Pēc viņa teiktā – liecinieki vēlējās novērst varas sagrābšanu pār blokķēdi.

Lūk, kā to kripto informācijas resursam Decrypt komentēja BlockArcade izstrādātājs Džeisons Stalings, kurš strādāja pie Steemit lietojumprogrammām.

“Džastins Sans piesaistīja savus draugus un palūdza biržas nobalsot par viņiem, tādējādi iegūstot kontroli pār blokķēdi, kurā strādā viņa nupat nopirktais projekts. Šķiet, ka esam kara sākumā starp Steem un Tron”.

Blokķēdes izstrādātājs un Steemit dalībnieks Aleksandrs Klains arī izteicies šai sakarā.
“Viņi mēģināja cīnīties ar Džastina kontroli, bet viņš visus apspēlēja, izmantojot savu ietekmi”.

Interesanti – lielākās biržas Binance ģenerāldirektors Čanpens Čžao pats atzinās, ka ir saistīts ar šo varas pārdali, uzrakstot par to Twitter. Pēc viņa teiktā – viņš domāja, ka tas bija tikai plānveida blokķēdes atjauninājums vai hardforks. It kā īsti nesaprata, kam paredzēta šī balss. Birža ir ņēmusi vērā kopienas atsauksmes un ir gatava atsaukt savu balsojumu par Sana lieciniekiem, taču tam “nepieciešams sakoordinēt cilvēkus dažādās pasaules malās – tas prasīs zināmu laiku”.

Viņš arī paziņoja, ka iepriekš zināja par plānu un piekrita tam. Tā sakot – projekti to dara regulāri, un tur nav nekā slikta.

Ethereum izstrādātājs Eriks Koners palūdza nosaukt – kad konkrēti kāda birža ir izmantojusi steikā nobloķēto lietotāju naudu balsu dēļ.
Kripto biržas ShapeShift, kurā nav paredzēta funkcionalitāte lietotāju kriptovalūtu uzglabāšanai, dibinātājs Eriks Vurhis paziņoja, ka viņu tas nepārsteidz.
“Ja cilvēki neapdomīgi ievieto un uzglabā savas kriptovalūtas biržās, tad notiekošajam nevajadzētu viņus šokēt”.

Bet Larry Cermak parādīja dzēstu Čanpena Čžao tvītu, kurā tas vainoja “viltus žurnālistus” naudas saņemšanā. Ņemot vērā šo situāciju, šķiet, ka šāds apgalvojums nav īsti korekts.

Pagaidām var teikt, ka Džastinam Sanam ir izdevies iemiesot realitātē visas bažas kopienā saistībā ar centralizēto biržu bezprecedenta spēku decentralizētajos tīklos. Turklāt šķiet, ka DPoS modelis bija pilnībā sakompromitēts. Ar Proof-of-Work, kur svarīgas ir maineru reālās jaudas, diez vai izdotos izdarīt ko tamlīdzīgu. Situācija arī izvirzīja jautājumu par biržu vadības ētiskumu. Ja tās patiešām šādiem mērķiem izmanto lietotāju bloķētās monētas – tad uzticēt naudu tamlīdzīgām platformām ir vēl riskantāk, nekā šķita. Jo, acīmredzot, ne visi daļu turētāji Binance atbalsta Džastina Sana personību – it īpaši pēc populārākā servisa iegādes viņu iecienītajā blokķēdē.
Situācija ir kļuvusi zīmīga. Pat ja biržas tagad atsauks savas balsis un izliksies, ka nekas nav noticis – to reputācija jau ir sašķobījusies. Mēs iesakām pašiem atbildēt par monētu uzglabāšanu. Biržas vēlams izmantot tikai operāciju veikšanai. Tādējādi jūs samazināsiet iespēju, ka to nozags hakeri vai atkārtosies tamlīdzīga situācija.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top