Visas ziņas

Eiropas Banku organizācijas vadītājs: “Libru nav iespējams regulēt”

Eiropas Banku organizācijas vadītājs: “Libru nav iespējams regulēt”

5. septembrī Eiropas Banku organizācijas vadītājs Hosē Manuels Kampa paziņoja, ka Facebook digitālās valūtas Libra projektu nav iespējams regulēt, jo esošajā likumdošanā ir “baltie plankumi”.

Pēc Kampas teiktā – ir nepieciešams “sekot” tādām digitālām valūtām – kā Libra. Viņš minēja, ka viņa vadītais uzraudzības resors ir uzstājies ar brīdinājumiem saistībā ar kripto aktīviem jau pirms bija kļuvis zināms par Libra palaišanu (iepriekš regulators paziņoja par naudas atmazgāšanas risku, izmantojot kripto valūtas).

Ne tikai Kampa ir norūpējies. Burtiski pirms pāris dienām Eiropas Centrālās bankas (ECB) direktoru padomes loceklis Īvs Meršs skarbi komentēja sociālo tīklu giganta digitālo valūtu. Viņš brīdināja saistībā ar tās centralizēto dabu un “mānīgajiem solījumiem”.

Paskaidrojot, kā praksē var regulēt finanšu aktīvus, kuriem piemērojami ES likumi par investīcijām un elektroniskajiem maksājumu līdzekļiem,– Kampa Eiropas Parlamenta Ekonomikas komitejas locekļiem paziņoja: “Pastāv milzīgs “balts plankums”, kurā nonāk lielākā daļa šo aktīvu”. Un Libra, viņš piebilda, gaidāms tāds pats liktenis.

Eiropai, kuru satricina banku skandālu virkne, tostarp epizode ar Dānijas lielāko banku Danske Bank, kura caur savu Igaunijas filiāli realizēja aizdomīgas transakcijas 230 mljrd. $ apmērā – acīmredzot, naudas atmazgāšanas apkarošanas pasākumi ir bijuši neefektīvi.

Cita liela Eiropas banka – Deutsche Bank, kura ironiskā kārtā nodēvēja bitkoinu par “noziedznieku ieroci” – kopš 2018. gada atrodas tiesībaizsardzības iestāžu redzes lokā dēļ sakariem ar apsūdzētajiem tā sauktajā “Panamas dosjē” lietā. 6. septembrī aģentūra Reuters, atsaucoties uz ASV Kongresa izmeklēšanas dokumentiem, paziņoja, ka finanšu transakciju kontroles sistēmas saistībā ar iespējamas naudas atmazgāšanas atklāšanu korporācijā Deutsche Bank nebija efektīvas attiecībā pret vairākiem Krievijas oligarhiem. Deutsche Bank darbinieki Savienotajās valstīs un citās valstīs brīdināja par aizdomīgām transakcijām ar Krievijas klientu piedalīšanos, tomēr vadība viņu brīdinājumus ignorēja – vēsta Reuters avoti.

Taču, neraugoties uz tādu epizožu skaita pieaugumu – starp 28 ES valstīm nav vienprātības jautājumā par to, vai ir jādibina centrālā aģentūra, kura nodarbosies ar naudas atmazgāšanas apkarošanu. Rezultātā tāda veida tiesībaizsardzības funkcijas ir spiestas izpildīt nacionālās uzraudzības institūcijas, kuru pieejas un metodes katrā valstī ir citādas. Eiropas Banku organizācijas vadītājs atzīmēja, ka tāda situācija ir padarījusi EBO par “papīra tīģeri” – resoru ar minimāliem resursiem un pilnvarām, kas nodarbojas tikai ar to, ka izdod “vadošus norādījumus” nacionālajiem regulatoriem.

Kampa atzinās, ka resora galvenajā birojā Parīzē ir trīs darbinieki, un nākamajos trīs gados EBO plāno nolīgt vēl astoņus cilvēkus.

“Mūsu resursi ir ļoti ierobežoti”, – konstatēja Kampa.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top