Valūtas

Eiropas Centrālā banka: Kriptovalūtai nav ietekmes uz reālo ekonomiku

Eiropas centrāla banka un kriptoEiropas Centrālā banka (ECB) maija ziņojumā norādīja, ka kriptovalūta neietekmē monetāro politiku un reālo ekonomiku.

Ziņojumā ar nosaukumu “Kriptoaktīvu ietekme: uz finanšu stabilitāti, monetāro politiku, maksājumu un tirgus infrastruktūru” Eiropas Centrālā banka ir aplūkojusi digitālo valūtu potenciālo ietekmi uz ekonomikas attīstību un monetāro politiku.

Banka īpaši norāda, ka šāda ietekme varētu rasties, ja kriptovalūta kļūtu par ticamu naudas un noguldījumu aizstājēju, tomēr pašlaik tā nepilda naudas funkcijas.

Banka tālāk uzsver, ka kriptovalūtu izmantošana joprojām ir ierobežota, ir tikai neliels skaits komersantu, kas ļauj iegādāties preces un pakalpojumus ar digitālo valūtu, jo digitālo aktīvu cenas joprojām ir svārstīgas.

Tomēr Eiropas Centrālā banka atzīmē, ka stabilo koinu attīstība, kuru vērtība ir piesaistīta fiziskiem aktīviem, fiat valūtām vai stabilizēta ar algoritmu, prasa nepārtrauktu uzraudzību, jo tie var kļūt mazāk svārstīgi, ja tos nodrošinās centrālo banku rezerves.

Visbeidzot, banka apgalvo, ka “tas, ka nav nevienas konkrētas iestādes (piemēram, centrālās bankas vai monetārās iestādes), kas aizsargātu kriptoaktīvu vērtību, kavē to izmantošanu kā naudas veidu, jo to svārstīgums:

a) nepieļauj to izmantošanu kā finanšu vērtību,

b) attur no to izmantošanas kā maksāšanas līdzekli, un

c) apgrūtina to izmantošanu kā norēķinu vienību.”

Agrāk maijā Eiropas Centrālās bankas prezidents Mario Dragi sacīja, ka kriptovalūta nav pietiekami nozīmīga, lai tā varētu ietekmēt ekonomiku makroekonomiskā līmenī”, piebilstot:
Kriptovalūta vai bitkoins, vai kaut kas tamlīdzīgs, nav īsti valūta – tie ir aktīvi. Eiro ir eiro – šodien, rīt, pēc mēnešaī- tie vienmēr būs eiro. Un Eiropas Centrālā banka atbalsta eiro. Bet kas atbalsta kriptovalūtu? Tātad tie ir ļoti riskanti aktīvi.

Ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas nostāju attiecībā uz stabilajiem koiniem, Francijas Bankas vadītājs Fransuā Villerua de Galhau sacīja, ka banka cieši vēro stabilo koinu attīstību. Villerua tomēr norādīja, ka kopumā būtu jānošķir stabilie koini no kriptovalūtas, sakot, ka stabilie koini “ir diezgan atšķirīgi no spekulatīviem aktīviem, piemēram, bitkoiniem, tie ir daudzsološāki”.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top