Eiropols ir likvidējis liela mēroga kriptovalūtu krāpnieku zvanu centru
ES tiesībaizsardzības aģentūra ir paziņojusi par krāpnieciska zvanu centru tīkla likvidēšanu, kas darbojās Serbijā, Bulgārijā, Vācijā un Kiprā. Viņi pārliecināja upurus ieguldīt lielas naudas summas kriptovalūtā. Krāpnieki nodarīja zaudējumus desmitiem miljonu eiro apmērā, teikts nesenajā Eiropola paziņojumā presei. Policisti veica kratīšanas četros zvanu centros un 18 īpašumos, savukārt 14 cilvēki tika arestēti Serbijā un vēl viens Vācijā.
Krāpniecības apmēri kriptovalūtu jomā ir patiešām iespaidīgi. Pēc Chainalysis informācijas, 2022. gada ar nelegālām darbībām saistīto kriptodarījumu apjoms ir uzstādījis rekordu.
Rādītājs sasniedza 20,1 miljardu dolāru, kas ir tā maksimums visā kriptovalūtu pastāvēšanas vēsturē. Piemēram, 2021. gadā rezultāts bija 18 miljardi ASV dolāru. No tā varam secināt, ka situācija kriptovalūtu tirgū nav īpaši svarīga krāpniekiem.
Līdzīgu tendenci iepriekš apstiprināja arī LianAn Technology analītiķi. Pēc viņu aprēķiniem, decentralizētās finanšu platformas uzlaušanas 2022. gadā ļāva hakeriem iegūt 3,64 miljardu dolārus. Šis rezultāts ir par 47 procentiem augstāks nekā 2021. gadā.
Īpaši svarīgi ir tas, ka “ienesīgākais” izrādījās pagājušā gada pēdējais ceturksnis, kad kriptovalūtu tirgū redzama lejupslīde un investoru intereses zudums.
Kā strādā krāpnieki
Šī konkrētā krāpnieku tīkla izmeklēšanu jau 2021. gadā sāka Vācijas Štutgartes pilsētas prokuratūra un Bādenes-Virtembergas Valsts kriminālizmeklēšanas birojs. Likumsargi nopratināja vairāk nekā 250 cilvēkus un konfiscēja 150 datorus, dažādas elektroniskās iekārtas un trīs kriprovalūtu maciņus ar atslēgām uz adresēm ar gandrīz miljonu dolāru kriptovalūtā, kā arī trīs automašīnas, divus luksusa dzīvokļus un 50 tūkstošus eiro skaidrā naudā.
Šeit ir citāts no Eiropola paziņojuma presei: “Izmeklēšana secina, ka nereģistrēto krāpšanas gadījumu skaits, visticamāk, būs daudz lielāks. Tas nozīmē, ka noziedzīgo grupējumu ar vismaz četriem zvanu centriem Austrumeiropā nelegālā peļņa varētu sasniegt simtiem miljonu eiro.”
Uzbrucēji spēja sasniegt “augstu rentabilitāti”, apmānot upurus. Sākumā sazvanītie cilvēki ieguldīja nelielas summas un saņēma ienākumus, un pēc tam tika pierunāti lielām investīcijām, stimulējot interesi ar viltus peļņu. Saskaņā ar Decrypt informāciju, lielākā daļa noziedzīgi saņemto līdzekļu tika legalizēti Kiprā. Rezultātā cietušie zaudēja savas “investīcijas”, savukārt pati shēma izrādījās klasiska finanšu piramīda.
Slavenāko krāpnieku reitingā BitConnect piramīda ieņem pirmo vietu. BitConnect upuri drīzumā saņems kompensāciju kopumā 17 miljonu dolāru apmērā. ASV Kalifornijas dienvidu apgabala apgabaltiesa šonedēļ lēma par restitūciju, un informācija par to tika sniegta drīz pēc tam ASV Tieslietu departamenta paziņojumā presei.
Aptuveni 800 BitConnect krāpniecībā cietušie no 40 valstīm varēs saņemt nelielu daļu no 17 miljonu dolāru kompensācijas. Diemžēl ar to joprojām nepietiek, lai pilnībā kompensētu visus kriptopiramīdas dibinātāju radītos zaudējumus.
Daudziem cilvēkiem nav pilnīgi nekādas saprašanas par kriptovalūtu nozari, bet tomēr viņi ir gatavi ieguldīties viltus monētās pēc krāpnieku telefona zvaniem, kuru faktam vien jau vajadzētu raisīt aizdomas.
Finanšu piramīdas vienmēr ir strādājušas, tāpēc šeit nav nekā pārsteidzoša. Krāpnieki maldināšanai izmanto aktuālas tēmas, no kurām viena šobrīd ir kriptovalūtas.