Tehnoloģijas

Elektrovelosipēdi – lielo pilsētu nākotne

Elektro velosipēds pilsētā

Foto: https://500px.com/ michael-gaida/Pixabay

Pāris pagājušo mēnešu laikā riska kapitāla ieguldītāji ir pievērsuši pastiprinātu uzmanību trīs Eiropas jaunuzņēmumiem. Interesants ir šo jaunuzņēmumu darbības veids. Visas trīs mazās organizācijas – Cowboy, Dance un VanMoof – izgatavo elektrovelosipēdus.

Maijā riska kapitāla kompānija Balderton Capital, kas bāzējas Londonā, ieguldīja 12,5 milj. eiro Nīderlandes kompānijā VanMoof. Tās elektrovelosipēdi tiek pārdoti daudzās pasaules valstīs.  Investēšanas brīdī VanMoof bija divu mēnešu gaidīšanas saraksts pircējiem.

 

 

Vanmoof-s3 Velo

VanMoof S3. Foto: VanMoof

Berlīnes riska kapitāla investori no BlueYard ieguldīja 4,4 milj. eiro Vācijas jaunuzņēmumā Dance, ko dibināja SEO SoundCloud. Dance netirgo elektrovelosipēdus, bet tos iznomā par 59 € mēnesī. Turklāt kompānija sola pilnu apkopi, nomaiņu un arī pazudušo vai nozagto velosipēdu meklēšanu. Un tas viss, ņemot vērā, ka informācijas par velosipēdu nav daudz, un vietnē parādītajiem renderiem diezin vai ir kas kopīgs ar realitāti. Interesanta pieeja situācijai, jo elektrovelosipēdi maksā tomēr diezgan lielu naudu.

Dance velo

Foto: Dance

Arī trešais jaunuzņēmums ir interesants. Tas ir Beļģijas Cowboy. Cowboy piesaistījis vislielāko summu – 23 milj. eiro. Tas noticis burtiski pagājušajā nedēļā. Beļģus finansējuši vairāki investīciju fondi, bet galveno daļu ieguldījusi Nīderlandes riska kapitāla kompānija Seeds. Tā ir Exor struktūrvienība, kura investē Ferrari, Fiat Chrysler Automobiles un arī futbola klubā “Juventus”.

Velo Cowboy 3

Foto: Cowboy 3

Par šo investīciju intereses faktu nerakstītu, ja tas tik nepārprotami nevēstītu par to – kā mainās mūsdienu tirgus. Viena lieta ir tad – kad viena riska kapitāla kompānija iegulda savus līdzekļus, bet cita lieta – ja šajā situācijā vērojama tendence.

Laikā, kad pasaule ir apstājusies koronavīrusa dēļ, uzticība sabiedriskajam transportam ir stipri samazinājusies: ir samazinājušās pasažieru plūsmas un pilsētas ir tuvu transporta sabrukumam, jo ​​sastrēgumi ir gandrīz kritiski. Un daudzi cilvēki ir sapratuši – vai nu tu stāvi šajos sastrēgumos, vai brauc ar elektrovelosipēdu. Lielajās pilsētās interese par velosipēdiem ir ļoti labi redzama, kad mēģini iegādāties velosipēdu: veikalos ir palikušas tikai plaša patēriņa preces, bet par naudu, kas noteikti nav tā vērta. Izrādās, ka tirgus vienkārši nav gatavs daudzkārt pieaugušajam pieprasījumam.

CNBC sniedz VanMoof dibinātāja Taco Karles datus: šīs kompānijas elektrovelosipēdu pieprasījums visā pasaulē maijā bija palielinājies par 48%, salīdzinot ar to pašu pērnā gada periodu. Tas ir ievērojams izrāviens. Īpaši labi tas ir redzams Lielbritānijā, kur pieprasījums pieaudzis par 184% – salīdzinot ar 2019. gada pavasari.

Turklāt gan VanMoof, gan arī Cowboy nevar pilnībā apmierināt pieprasījumu un atliek piegādi uz pāris mēnešiem.

Taču te jāsaprot, ka interese par elektrovelosipēdiem ir pieaugusi nevis koronavīrusa dēļ. Tas bija tikai stimuls. Riska kapitāla ieguldītāji elektrovelosipēdos saskata vispirms jau pilsētas mobilitātes nākotni.

Tā kā pilsētas pamazām iet prom no automašīnām – tad domājams, ka arvien vairāk cilvēku  sāks patikt  elektrovelosipēdi un viņi sapratīs – cik tie ir ideāli piemēroti, lai pārvietotos pa pilsētu.

Pilsetas velosipeds

Foto: StockSnap/ Pixabay

Agrāk elektrovelosipēdi nebija tik populāri. Tas bija kaut kas ļoti smags, neveikls un briesmīga paskata. Daudzi vienkārši nesaprata, kāpēc kaut kas ir jāuzlādē, ja pietiek tikai griezt pedāļus. Bet tad notika lūzums, kas sākās Nīderlandē 1960. gados. 2000. gados arvien vairāk Eiropas pilsētu sāka pievērst ciešāku uzmanību pilsētas mobilitātei: bija skaidrs, ka pilsētas nav no gumijas –  un visu gribētāju automašīnas vienkārši nesatilps.

Šajā situācijā prasmīgi iesaistījās elektrovelosipēdu ražotāji. Viņi saprata, kurā virzienā jāvirzās: nevis smags elektriskais mopēds ar kaut kādiem pedālīšiem, bet gan velosipēds ar asistentu, kurš palīdz ieskrieties un uzturēt noteiktu ātrumu bez jebkādām pūlēm. Un vēl tas izslēdzas, kad velosipēds ir sasniedzis ātrumu līdz 25 km/h.

Šie velosipēdi nesver tonnu. Cowboy – viena no trim kompānijām, kurai pievērsuši uzmanību riska kapitālisti – izgatavo 16 kg smagu elektrovelosipēdu. Citur rakstīts, ka tas nav pats vieglākais velosipēds – pircējam nebūs vieglāk to uznest uz ceturto stāvu no domas vien, ka tas ir viens no vieglākajiem sērijveida elektriskajiem velosipēdiem.

Visiem pilsētas pieaugušajiem iedzīvotājiem nevarēs piederēt savas automašīnas. Lieta tāda, ka tās vienkārši nesatilps ne lielajā Londonā, ne Berlīne, ne Rīgā. Te nepieciešams cits risinājums, kas būs ērts lielākajai daļai pilsētas iedzīvotāju. Un elektrovelosipēds varētu būt viens no tādiem risinājumiem.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top