Ethereum

Ethereum hardfork jau šodien. Atlīdzība samazināsies, bet vai maineri aizies?

Ethereum hardfork jau šodien. Atlīdzība samazināsies, bet vai maineri aizies?

Atjauninājums notiek blokā  7280000, kuru maineri iegūs aptuveni ziemas pēdējā stundā. Rezultātā rigu īpašniekiem pavasaris sāksies ne tikai saulaini – galu galā atlīdzība par bloku samazināsies no 3 līdz 2 ETH. Vai tas liks maineriem aiziet, un tīkla hashrate – sabrukt? Mēģināsim to saprast.

Hardfork Constantinople Ethereum tīklā

Vispirms teorija. Constantinople – Ethereum nākamās sistēmas atjaunināšanas nosaukums. Izstrādātāji plānoja atjaunināt blockchain jau 16. janvārī, tomēr atrastās ievainojamības dēļ hardfork nolēma atlikt. Constantinople nav strīdīgs jautājums – to atbalsta attīstītāji, biržas un citi kopienas dalībnieki. Ķēdītes sadalīšanu un jaunu monētu parādīšanos gaidīt nevajadzētu.

Starp citu – krāpniekus tas neapturēja. Viņi mēģināja tikt līdz lētticīgu hodleru monētām, reklamējot Ethereum Nova un citus scam projektus. Uz to daļēji reaģēja Vitaļiks Buterins. 10. janvārī viņš piedāvāja pieņemt Zcash terminoloģiju un tamlīdzīgus “hardforkus” sākt saukt par “tīkla atjauninājumiem”.

Kas jauns Ethereum atjauninājumā

Constantinople ir jāintegrē pieci priekšlikumi Ethereum uzlabošanā, kas zināmi arī kā EIP. Tie ietekmēs tīkla darbības ātrumu un funkcionalitāti, tā dalībnieku izdevumus un, protams, mainerus. Atcerēsimies tos.

  1. EIP 145. Komponente pievienos bitu šiftinga instrukcijas Ethereum Virtuālajā mašīnā (EVM). Tie ļaus binārās informācijas bitiem pārvietoties pa kreisi un pa labi. Izklausās sarežģīti, bet jēga ir vienkārša. Pateicoties EIP 145, izmaiņas smartkontraktos kļūs 10 reizes lētākas;
  2. EIP 1052. Uzlabojums iemācīs smartkontraktiem apstiprināt vienam otru, izmantojot tikai vienu hash. Pirms Constantinople tas tika darīts, pārbaudot visu kodu, kas ir ilgi un dārgi;
  3. EIP 1014. Vitaļika Buterina priekšlikums aktivizē tā sauktos stāvokļa kanālus. Ethereum mērogošana tiks realizēta, izmantojot transakcijas ārpus ķēdītes;
  4. EIP 1283. Atjauninājums samazina gāzes izmaksas operācijām SSTORE un palētina transakcijas;
  5. EIP 1234. Priekšlikums sastāv no divām daļām: sarežģītības bumbas atlikšanas uz 12 mēnešiem un atlīdzības par bloku samazināšanas. Atlīdzība samazināsies no 3 līdz 2 ETH. Samazinājums nebūs pirmais: hardforka Byzantium aktivizēšana 2017. gada beigās samazināja atlīdzību no 5 līdz 3 monētām.

Vienlaikus ar Constantinople aktivizēs arī St. Petersburg. Tā uzdevums – iepriekšējo kļūdu labošana protokolā.

Kāpēc pārcēla Constantinople

Dienu pirms atjauninājuma ChainSecurity speciālisti atrada kodā caurumu, kas ļāva nozagt lietotāju naudu. Problēmas labošanai pietrūka laika – tāpēc izstrādātāji pārlika atjauninājumu uz citu datumu.

Kas notika ar tīklu pēc hardforka atcelšanas

Par atjauninājuma pārcelšanu paziņoja pāris stundas pirms noteiktā laika, tāpēc ne visi kopienas dalībnieki par to uzzināja. Avoti stāstīja, ka apmēram 10 procenti maineru neatjaunoja programmatūru un palika nepareizajā ķēdītē.

Bet pats svarīgākais notikums šeit – sarežģītības bumbas aktivizēšana, kuru Constantinople arī bija jāpārceļ. Atgādinām – šis vārdu savienojums nozīmē mehānismu, kas pakāpeniski paaugstina bloku PoW ieguves sarežģītību līdz pat pilnīgai blockchain darbības apturēšanai. Bumbu ieviesa turpmākai Ethereum pārlikšanai uz PoS – kā tas sākotnēji tika plānots.

Tieši ar sarežģītības bumbu saistīti nesenie rekordzemie jaunu monētu apjomi tīklā

Tieši ar sarežģītības bumbu saistīti nesenie rekordzemie jaunu monētu apjomi tīklā. Mehānisms palielināja bloku ieguves laiku no 14,5 līdz 20 sekundēm.

Antirekordu fiksēja 17. februārī – tai dienā tīklā radās 12989 monētas. Turklāt vēl rudenī rādītājs stabili atradās 20 tūkstošu ETH līmenī.

Atlīdzības monētu kļuva arvien mazāk, un tāpēc mainot Ethereum kļuva arvien neizdevīgāk. Rigu īpašnieki zināja par notiekošo un pakāpeniski atslēdzās no tīkla.  Paskatieties uz hashrate izmaiņām.

Ethereum mainingam beigas?

Šķita, ka situācija ir bezcerīga. Maineru peļņa jau tā samazinājusies, un te vēl arī Constantinople ar tā atlīdzības samazinājumu. Tā kā atlīdzība samazināsies no 3 līdz 2 ETH, tad visiem gaidāms ienākumu kritums par 33 procentiem. Šķiet loģiski?

Piemēram, Epool zēni ir pievienojušies nelielai histērijai un sarīkojuši aptauju Twitter. Viņi palūdza lietotājiem paredzēt, kurp pāries 154 TH – proti, viss Ethereum tīkls – pēc atjauninājuma.

Vairums nobalsoja par Ethereum Classic. 53 procenti – tas ir nopietni. Vai tiešām viss ir tik slikti?

Nē. Pirmkārt, kā pareizi atzīmējis Džošs Vaits, aptauja bija līdzīga citu monētu cienītāju sapņiem iegūt būtisku hashrate pieaugumu viņu tīkliem.

Otrkārt, kas ir īpaši svarīgi, atlīdzības samazinājums patreizējos apstākļos būs gandrīz nepamanāma. Par to pateikties vajadzētu minētajai sarežģītības bumbai.

Pēc vakardienas rezultātiem vidējais blocktime – 20,9 sekundes. Tātad minūtē krīt 2,87 bloki, stundā – 172,24, bet diennaktī – 4133,97. Noapaļojam rezultātu līdz 4134 un pareizinām ar 3 atlīdzības monētām par katru bloku. Iegūstam 12402 ETH.

Tagad veiksim tādus pašus aprēķinus 14,5 sekundēm, pie kurām novedīs sarežģītības bumbas atlikšana. 4,13 bloki minūtē 248,27 – stundā un 5958,6 diennaktī. Noapaļojam līdz 5959 un pareizinām ar jaunu atlīdzību 2 monētu apmērā – iegūstam 11918 monētas. Neņemot vērā anklblokus, samazinājums būs 3,9 procenti. Visas pasaules kontekstā tas diezin vismaz kaut kā var samazināt tīkla hashrate. Rezultāts – situācija ar mainingu gandrīz nemainīsies. Spēku līdzsvars saglabāsies, fermas joprojām darbosies.

Secinājumi

Atjauninājums Constantinople nenogalinās Ethereum maininga nišu – salīdzinot ar to pašu februāri – peļņa joprojām būs gandrīz tāda pati.

Ja atceramies novembri – jaunas ETH monētas patiešām saražosies mazāk. Ņemot vērā pieprasījuma un piedāvājuma pamatlikumu, teorētiski tas pat spēj palielināt kursu, tomēr pagaidām lielu lomu spēlē tirgus kopējā tendence.

Laikam gan Constantinople – tas nav par Ethereum kursu. Atjauninājums būs kārtējais solis Ethereum 2.0 un konsensa Proof of Stake virzienā. Un tas acīm redzami dos vairāk labuma kopienai un cilvēcei, nekā iespēja pāris reizes apmierināt spekulatīvo interesi.

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top