Ethereum

Vitaļiks Buterins pastāsta, kā palielināt Ethereum mērogojamību

ZK-Rollups

Vitaļiks Buterins publicējis Ethereum attīstības “iespējamo ceļa karti”, kuru ievērojot – kriptovalūtas blokķēdei būs iespējams palielināt mērogojamību, turklāt joprojām esot droša un noturīga pret cenzūru. Centrālo vietu koncepcijā ieņem ZK-Rollups tehnoloģija.

Saskaņā ar Buterina sacīto – “vidēji lielai blokķēdei” raksturīga bieža liela izmēra bloku ģenerācija un augsta caurlaides spēja (“tūkstoši transakciju sekundē”) ar zemu decentralizāciju. Tas saistīts ar to, ka bloku izmēra un līdz ar to ekspluatācijas izmaksu dēļ tikai nedaudzas nodas pilnvērtīgi piedalās to ražošanā.

Rollups palielinātu bloku validācijas efektivitāti, tomēr nerisinās to centralizētas ģenerācijas problēmu. Viņš uzskata, ka ir divi iespējamie varianti tehnoloģijas ieviešanai pilnā mērogā: vai nu “visi pāries” tikai uz Rollup, vai arī tīkla aktivitāte tiks sadalīta starp vairākiem risinājumiem.

Pirmajā gadījumā nepieciešams, lai Ethereum pirmajā līmenī realizētu šardingu, turklāt blokķēdei būtu jāspēj uzglabāt visus dominējošā risinājuma datus, sadalot tos starp saviem tīkliem.

“Mēs iegūstam pasauli, kurā bloku ražošana ir centralizēta, to pārbaude bāzējas uz uzticamības trūkuma [trustless] principu un ir decentralizēta, bet cenzūra joprojām tiek novērsta. Bloku ražotājiem nākas apstrādāt milzīgu skaitu transakciju, tāpēc šai tirgū ir grūti ienākt, tomēr viņiem nav iespējams uzspiest nederīgus blokus”, – secina Buterins.

Alternatīvais scenārijs paredz, ka neviens no Rollups projektiem nevarētu sagrābt lielu daļu Ethereum tīkla aktivitātes. Tādā gadījumā ekosistēmai būs līdzīga struktūra kā Cosmos, proti – to veidos vairākas neatkarīgas blokķēdes.

“Šķiet, ka tāda pieeja ļaus mums iegūt visu: decentralizētu validāciju, drošu aizsardzību pret cenzūru un dalītu bloku ražošanu, jo visi Rollups ir mazi un tajos ir viegli sākt operācijas. Taču bloku ražošanas decentralizācija var izrādīties īslaicīga starpdomēnu MEV iespējamības dēļ”, – raksta Ethereum dibinātājs.

Buterins paskaidroja, ka arhitektūra, kas ļauj vienlaikus ģenerēt blokus “vairākos domēnos”, rada iespējas arbitrāžai. Turklāt – pēc viņa teiktā– pastāv risks, ka bloku ražošanu visos domēnos kontrolēs vieni un tie paši cilvēki.

Ethereum dibinātājs piebilda, ka iespējamie risinājumi var būt – “bloku ieguves izsoles mehānisms”, “cenzūras apiešanas kanālu” implementācija (censorship-resistant bypass channels) Rollups vai to kombinācija. Visi priekšlikumi paredz PBS realizāciju galvenajā tīklā.

Pēc Buterina teiktā – ETH blokķēde ir “atvērta visiem variantiem”,  tās ceļa karte ir orientēta uz Rollups. Tāpēc tās atbalstītājiem “nav jāizvēlas uzvarētāji”. Viņš arī uzsvēra, ka šī tehnoloģija prasīs “gadiem ilgus uzlabojumus un auditus”.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top