Viedoklis: ASV fondu tirgus gaida dotcom kraha laiku sabrukumu

ASV fondu indekss S&P 500 atjaunojis rekordu, kamēr tā sastāvdaļu kompāniju peļņas apjoms pēc nodokļu nomaksas kopš 2009. gada samazinājies līdz minimumam. Analītiķis Mihaels van de Pope uzskata, ka šāda neatbilstība starp akciju vērtību un reālo ekonomiku liecina par priekšnosacījumiem pārejai uz lāču tirgu.
Iepriekš tamlīdzīga situācija bija raksturīga dotcom burbuļu veidošanās periodā un neilgi pirms 1930. gadu Lielās depresijas.
Eksperts uzskata par neizbēgamu abu līkņu konverģenci “agrāk vai vēlāk”. Viens no skaidrojumiem saistībā ar S&P 500 dinamiku, kas ir “atrauta” no situācijas reālajā ekonomikas sektorā, ir kvantitatīvās mīkstināšanas politika, kuru realizē FRS un citas pasaules vadošās centrālās bankas.
Kopš augusta un līdz pat šai dienai Federālās rezerves katru mēnesi izpērk aktīvus 120 mljrd. $ apjomā. Decembra sēdē likmju komitejas locekļi apstiprināja, ka kvantitatīvās mīkstināšanas politika tiks turpināta līdz pilnīgas nodarbinātības sasniegšanai un inflācijas atjaunošanai līdz 2%. Augustā FRS priekšsēdētājs Džeroms Pauels paziņoja par centrālās bankas gatavību inflācijas pieaugumam virs mērķa vērtības 2% apmērā.
This chart shows the big discrepancy between the real economy and the current values of the stock market.
A crisis is inevitable.
It literally is going to occur in the next years and it’s going to be as heavy as the 1930s.
The last time we had such a gap; 2000 tech bubble. pic.twitter.com/USpIKfb5jt
— Michaël van de Poppe (@CryptoMichNL) December 29, 2020
Investīciju banka Morgan Stanley jaunajā pārskatā līdz 2022. gada decembrim prognozē FRS, ECB, Anglijas bankas un Japānas bankas bilances pieaugumu par 12,8 trilj. $ vai 29% no to nominālā IKP. Tostarp citā pārskatā analītiķi atzīmē, ka Federālās rezerves šajā ziņā nebūt nav “čempions” – attiecībā pret nominālo IKP ātrāk “naudu drukā” ECB un Jaunzēlandes Banka.
Supermīksta politika izkropļo cenu veidošanos finanšu tirgos un stimulē investorus palielināt risku pozīcijās. Saskaņā ar FINRA datiem – maržinālo pozīciju apjoms novembra beigās sasniedza rekordu – 722,1 mljrd. $.
Kripto kopienā centrālo banku politika asociējas ar mēmi “Money printer go BRRR”. Tā liek noprast par FRS iespiedmašīnas aktīvo darbu koronavīrusa krīzes apstākļos. Mēme likta augustā uzsāktās Grayscale Investments reklāmas kampaņas pamatā.
