Valūtas

HAMAS vāc ziedojumus bitkoinos caur biržu Coinbase

HAMAS vāc ziedojumus bitkoinos caur biržu Coinbase

Kļuvis zināms, kādā veidā Palestīnas grupējums HAMAS – kuru par teroristisku organizāciju atzinusi ASV un vairākas citas valstis – vāc līdzekļus kriptovalūtās. Izraēlas blockchain jaunuzņēmums Whitestream noskaidrojis, ka ziedojumu vākšana bitkoinos tiek veikta caur Coinbase – Amerikas lielāko kriptovalūtu biržu.

Fakts, ka “Islāma pretošanās kustība” (HAMAS), kas klasificējama kā teroristiska grupa ASV, vāc līdzekļus, izmantojot Amerikas platformu, ir Coinbase lietošanas noteikumu pārkāpums, kam  – teorētiski- ir jāatbilst 42 valstu likumiem, kuru jurisdikcijās birža strādā.

Pirms nedēļas kļuva zināms, ka Izraēla ir piekritusi Kataras ikmēneša palīdzībai Gazas sektoram 15 milj. $ apmērā – Izraēlas, Ēģiptes un HAMAS panāktās vienošanās ietvaros. Tomēr HAMAS meklē papildu finansēšanas avotus. Nesen Palestīnas organizācija atrada izeju bitkoinos, kas nav pārsteidzoši – jo Izraēla bloķē parastos līdzekļu pārskaitīšanas kanālus grupējumam.

Pagājušajā nedēļā Abu Ubaida – HAMAS militarizētā spārna brigāžu “Izz ad-Din al-Qassam” oficiālais pārstāvis – aicināja sniegt grupējumam finansiālu atbalstu bitkoinos. Savos Twitter un Telegram kontos Ubaida rakstīja: “Mēs aicinām visus pretošanās atbalstītājus un mūsu taisnīgās lietas atbalstītājus atbalstīt pretošanos finansiāli ar valūtu Bitcoin – izmantojot mehānismus, par kuriem mēs drīz paziņosim”.

HAMAS oficiālā vietne šo iniciatīvu komentējusī šādi: “Islāma pretošanās kustība ar tamlīdzīgu aicinājumu vērsusies pie pasaules kopienas pēc tam, kad cionistu valdība bloķēja finansiālo palīdzību, kuru Katara novirzīja Gazas sektora iedzīvotāju atbalstam, kuri trīspadsmito gadu atrodas necaurlaidīgā aplenkumā”.

Divas dienas pēc paziņojuma HAMAS oficiālajā kontā Telegram tika publicēta bitkoinu adrese. Drīz pēc tam kompānijai Whitestream, kuru dibinājuši izraēlieši Iciks Levi un Uri Bornšteins, izdevās konstatēt, ka ziedojumu vākšana tika īstenota caur Amerikas kompānijas Coinbase digitālo maku. Par to informēja tiesībaizsardzības iestādes.

Whitestream izstrādātā programmatūra analizē lietotāja uzvedību blockchain. Levi un Bornšteins saka: “Var teikt, ka kriminālās aktivitātes atmaskošanas lietā blockchain izpilda lauvas tiesu darba. Tīklā visa aktivitāte tiek uzskaitīta un dokumentēta, un vēlāk to var apskatīt. Mēs jau sen nodarbojamies ar blockchain transakciju atšifrēšanu. Saskaņā ar mūsu datiem – tikai 2% bitkoina transakciju tiek veiktas tumšajā tīmekli jeb “dark web”, vai arī tās ir saistītas ar teroristisku/noziedzīgu darbību.

Pēc tam, kad HAMAS militarizētais spārns “Izz ad-Din al-Qassam” pagājušajā nedēļā ceturtdien publicēja adresi, kuru Whitestream identificēja kā Coinbase maku, – tas pats grupējuma konts sestdien publicēja otru bitokoinu adresi, – tomēr šis maks, domājams, nav saistīts ar Coinbase.

Intervijā Globes Levi paskaidroja, ka divu dienu laikā pēc pirmās bitkoinu adreses publicēšanas tajā tika saņemti tikai 2500 $. Vienu no saņemtajiem ziedojumiem ar Coinbase saistītajā makā  bija nosūtījis bitkoinu treideris “Buy Cash” no Gazas sektora, divu citu nosūtītājs bija Palestīnas organizācija, kuras maki saistīti ar Ķīnas kriptovalūtu biržu Binance un Krievijas biržu Vilkov, kā arī ar to pašu Coinbase. Tālāk – kā noskaidroja Whitestream – līdzekļi no HAMAS maka Coinbase tika pārvietoti uz diviem bitkoinu makiem: viens no tiem pieder CoinPayments – kompānijai, kas reģistrēta Kaimanu Salās, bet otrs pieder Binance. Otrajā HAMAS bitkoinu adresē ienāca līdzekļi no Bittrex, Coinbase, Binance un Vilkov makiem, kā arī caur servisu coinMixer.io.

Pēc Levi teiktā – HAMAS Coinbase maks varētu būt bloķēts, pēc tam ziedojumu vākšanai grupējums atvēra citu maku.  Whitestream komanda turpina izsekot ienākošās un izejošās transakcijas HAMAS bitkoinu adresēs.

Lai gan Coinbase pakalpojumi ir pieejami ASV, Kanādā, Austrālijā, Singapūrā un 38 Eiropas valstīs – birža nestrādā Jordānas upes Rietumu krastā, Gazas sektorā un Izraēlā. Coinbase oficiāli apstiprina, ka pārbauda ienākošos līdzekļus saistībā ar to izmantošanu terorisma finansēšanai. Pagaidām nav saprotams – vai birža ir veikusi kādus pasākumus sakarā ar HAMAS līdzekļu vākšanas kampaņu.

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top