Tehnoloģijas

Hārvardas universitātes robots tarakāns HAMR-JR

Robots tarakāns HAMR-JR no Hārvardas universitātes

Foto: Kaushik Jayaram/Harvard SEAS

Hārvardas universitātes speciālisti ir izveidojuši mini robotu ar nosaukumu HAMR-JR. Kā tas bieži notiek, arī HAMR-JR radītāji arī ir smēlušies idejas no dabas. Precīzāk, šajā gadījumā tarakāns kalpoja kā iedvesmas avots. Turklāt HAMR-JR ir jau no otrās prusaku robotu paaudzes, kas izveidota Hārvardā. Tas ir mazāks nekā tā priekšgājējs, kuru sauca par HAMR.

“Lielākā daļa šāda izmēra robotu ir diezgan vienkārši un demonstrē tikai pamata mobilitāti,” sacīja Kaushik Jayaram, viens no projekta autoriem. “Mēs parādījām, ka izmēra samazināšana ne vienmēr nozīmē upurēt pārvietošanās un vadāmības iespējas.”

Viens no projekta mērķiem bija pārbaudīt iespēju izmantot PC-MEMS (printed circuit microelectromechanical systems) tehnoloģiju dažāda lieluma robotu sērijveida ražošanai. Lai izgatavotu HAMR-JR, pētnieki vienkārši samazināja HAMR robota divdimensiju dizainu, kā arī izpildmehānismus un integrēto shēmu, lai izveidotu mazāku robotu ar visām tām pašām funkcijām.

“Mums nekas nebija jāmaina iepriekšējā dizainā,” skaidroja Jayaram. “Mēs esam pierādījuši, ka šo procesu var izmantot praktiski jebkurai dažādu izmēru ierīcei.”

2,25 cm garais HAMR-JR sver aptuveni 0,3 g. Tas var pārvietoties ar ātrumu aptuveni 14 ķermeņa garumi sekundē, kas padara to ne tikai par vienu no mazākajiem, bet arī par vienu no ātrākajiem mikrorobotiem.

Samazināšana maina dažus parametrus – piemēram, soļa garumu un locītavu cietību, tāpēc pētnieki arī izstrādāja modeli, kas ļauj paredzēt tādus rādītājus kā kustības ātrums, kāju stiprums un lietderīgā slodze, pamatojoties uz robota lielumu. Šo modeli var izmantot, lai izstrādātu sistēmu ar nepieciešamajām specifikācijām.

Video robots tarakāns

Kaushik Jayaram/Harvard SEAS

Avots: Harvard

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top