Helikopters Ingenuity uz Sarkanās planētas var darboties ilgāk nekā bija paredzēts
Helikoptera Ingenuity misija oficiāli ir pagarināta līdz septembrim, un vēl nav zināms, vai helikoptera misija ar to beigsies.
Pirms mazāk nekā gada zinātnieki vēl nezināja, vai uz Marsa ir iespējams vadīt helikopteru. Tagad ar nepacietību tiek gaidīta Ingenuity dalība turpmākajā izpētes gaitā. Šāda iespēja būs viena no vēsturiski nozīmīgākajām kosmosa izpētēm vēsturē.
Kā teikts NASA mājaslapā, jaunais reģions, ko helikopters izpētīs kopā ar roveru, pilnībā atšķirsies no iepriekšējā salīdzinoši līdzenā reljefa. Vairāk nekā 40 metrus virs krātera ir vairākas jūdzes plata vēdekļveida delta. To veido nelīdzena virsma, kas varētu radīt grūtības rovera virzībai uz priekšu (vai helikopters var apgāzties tam nolaižoties). Deltā ir iespējami daudzi ģeoloģiski atklājumi, piemēram, pierādījumi, kas ir nepieciešami, lai noteiktu, ka mikroskopiskie organismi pastāvēja uz Marsa pirms miljardiem gadu.
Helikopteram būs ļoti svarīga misija: noteikt pa kuru no divām izžuvušajām gultnēm dosies Perseverance rovers.
NASA arī atzīmē, ka vairāki helikopteru programmatūras atjauninājumi ir samazinājuši navigācijas kļūdu iespējamību, kas ir palielinājis gan lidojuma, gan nosēšanās drošību. Nesen veiktajās Ingenuity programmatūras izmaiņās ir atcelts sākotnējais 15 m augstuma ierobežojums. Augstuma palielināšana var veicināt gan lidojuma ātruma, gan diapazona pakāpenisku palielināšanos. Turpmākajos programmatūras atjauninājumos var būt ietvertas navigācijas filtram pievienotas kartes ar reljefa pacēlumiem un norādes, kas ļautu izvairīties no nedrošas nosēšanās riska.
Helikopters Ingenuity ir unikāls ar vēl vienu funkciju. Lai gan visiem mūsdienu starpplanētu kosmosa kuģiem un roveriem pamatā ir ļoti veci procesori, kas ir īpaši aizsargāti pret radiāciju, helikopteram Ingenuity ir parastais SoC Snapragon 801 procesors. Zinātniekiem bija šaubas, vai tas varētu izturēt paaugstinātu radiācijas līmeni. Kā redzam, Qualcomm procesors darbojas daudzas reizes ilgāk, nekā NASA zinātnieki sākotnēji plānoja. Iespējams, tas mudinās inženierus nākotnē domāt par vēl modernākiem risinājumiem.
Avots: NASA