Huawei un ORCA Ireland pasākums veicina Īrijas jūras pasaules aizsardzību
Jauni reāllaika dati liecina par pārlieku lielu delfīnu un vaļu skaitu kuģošanas maršrutos pie Īrijas dienvidu piekrastes.
(Dublina, Īrija, 2023. gada 14. septembris) Baltimoras pilī Īrijā tikko noslēdzās Ireland OceanTech samits. Pasākuma laikā Īrijas Okeāna pētniecības un saglabāšanas asociācija (ORCA) un Huawei Ireland publiskoja jaunākos galvenos secinājumus par jūras faunas un floras aizsardzību Īrijā, balstoties uz Smart Whales Sound projektu.
Pētījumā konstatēts, ka kuģošanas ceļi noteiktajā Ķeltu jūras apgabalā ievērojami palielina jūras vides trokšņa piesārņojumu. Okeāna troksnis var ietekmēt daudzas jūras sugas, piemēram, roņus, zivis un kalmārus; turklāt ir zināms, ka trokšņa piesārņojums var apdraudēt vaļu izdzīvošanu.
Domājams, ka reāllaika sugu uzraudzības sistēmai būs praktiska nozīme jūras vides aizsardzībā un, izmantojot jauno akustisko datu iegūšanas sistēmu, kuģi paziņojumus par vaļu klātbūtni dienvidu piekrastē varēs saņemt reāllaika režīmā. Šī sistēma varētu palīdzēt plānot svarīgāko jūras infrastruktūru darbību, piemēram, jūras atjaunojamās enerģijas iekārtas, lai iespējami samazinātu to būvniecības ietekmi uz jūras dzīvajiem organismiem.
Emera Kevenija (Emer Keaveney), ORCA Ireland līdzdibinātāja un izpilddirektore:
“Kuģniecības un citu cilvēku darbību radītais troksnis mūsu ūdeņos var nopietni nelabvēlīgi ietekmēt jūras dzīvniekus, piemēram, vaļus un delfīnus. Kuģu troksnis, piemēram, konteinerkuģu zemā dūkoņa, var maskēt vaļu sasaukšanos, ietekmēt dzīvnieku saziņu un citas svarīgas dzīvesveida jomas, piemēram, koordinētu barošanos, kā arī aizbaidīt dzīvniekus no svarīgām dzīvotnēm.”
“Jaunākie sasniegumi tehnoloģiju jomā sniedz arvien vairāk iespēju izmantot šīs inovācijas mūsu labā, uzlabojot izpratni par dabas pasauli. Lai to panāktu, izmantojam Huawei ModelArts un mākoņglabāšanu apvienojumā ar mākslīgo intelektu, lai automatizētu savvaļas dabas monitoringu jūras vides aizsardzībai.”
Luiss Nevess (Luis Neves), GeSI izpilddirektors:
“Darbs, kas saistīts ar skaņu uztveršanu okeānos, mākslīgā intelekta un lielo datu analītikas iespēju izmantošanu, lai uzlabotu mūsu izpratni par jūras ekoloģiju un tās sarežģīto mijiedarbību ar dažādiem apdraudējumiem, ir ļoti svarīgs. Šie centieni ne tikai veicina plašāku sabiedrības iesaisti, bet arī stiprina aizsardzību iniciatīvu efektivitāti, tādējādi veicinot jūras sugu izdzīvošanu un labklājību.”
“GeSI lepojas ar to, ka mūsu biedrs Huawei uzņemas vadību un izmanto savas inovācijas un mākslīgā intelekta/dziļās mācīšanās modeļus, lai automātiski noteiktu un identificētu vaļveidīgo sugas, tādējādi atbalstot delfīnu un vaļu saglabāšanu.”
Lūks Makdonels (Luke McDonnell), Huawei Ireland sabiedrisko attiecību vadītājs:
“Izmantojot Huawei mākoņtehnoloģiju, šie dati reāllaikā tika pārsūtīti pētniekiem, bez nepieciešamības izmantot papildu iekārtas, kas radītu ilgu kavēšanos un riskētu tikt bojātas vai pazaudētas. Huawei uzskata, ka digitālajā pasaulē nedrīkst atstāt nevienu novārtā, tāpēc mums ir misija akcentēt jautājumus par digitālo iekļaušanos un izvirzīt tos priekšplānā. Uzskatām, ka digitālajām tehnoloģijām ir būtiska nozīme ne tikai vides aizsardzībā, bet arī daudzās citās jomās. Digitālās tehnoloģijas, piemēram, mākslīgais intelekts, mākonis un 5G, tiek strauji integrētas un plaši izmantotas dažādās nozarēs. Tas veicina digitālo pārveidi un ilgtspējīgu sociālekonomisko attīstību, kā arī sniedz taustāmu labumu visai sabiedrībai.”
Sākot ar 2021. gada martu, ORCA Ireland Smart Whale Sounds projekts tiek īstenots sadarbībā ar Rainforest Connection (RFCx), un to atbalsta Huawei Ireland, izmantojot TECH4ALL iniciatīvu, padarot to par pirmo reāllaika jūras bioakustikas pētījumu Īrijā. Sākotnējā analīze liecina, ka Īrijas dienvidu piekraste ir vaļveidīgo (vaļu, delfīnu un cūkdelfīnu) “karstais punkts”. Vaļveidīgie veido gandrīz pusi no visām Īrijas dzīvnieku sugām un trešdaļu no visiem dzīvniekiem uz Zemes.
Par Smart Whales projektu
Projekts Smart Whale Sounds ir bioakustikas monitoringa projekts, kura mērķis ir noteikt un identificēt vaļveidīgo sugas reāllaikā, izmantojot jaunākās tehnoloģijas.
Projektu sponsorē Huawei Ireland, izmantojot TECH4ALL iniciatīvu un sadarbojoties ar Rainforest Connection (RFCx), ekoakustikas NVO.
Projektā paredzēts izvietot akustiskās uzraudzības iekārtas Ķeltu jūrā – vietās, kur ir novēroti lielie vaļi, piemēram, kuprvaļi un finvaļi.
Projektā tiek izmantoti sarežģīti mākslīgā intelekta/dziļās mācīšanās modeļi, lai automātiski varētu atklāt un identificēt vaļveidīgo sugas Īrijā.
Projekta mērķis ir arī izpētīt zemūdens trokšņa piesārņojuma ietekmi uz vaļveidīgajiem un izstrādāt aizsardzības stratēģijas, lai varētu saglabāt bioloģisko daudzveidību pasaules unikālākajās ekosistēmās.
Projekts tika uzsākts 2021. gada martā, kad tika izvietota SAM sistēma Gannet, un izmantota divas tonnas smaga datu ieguves boja, kas izvietota 9 km attālumā no Korkas grāfistes (Co Cork) krasta.
Smart Whale Sounds ir pirmais autonomais vaļveidīgo bioakustikas monitoringa projekts, kura mērķis ir reāllaikā noteikt vaļu vokalizāciju un izmantot sarežģītus mākslīgā intelekta/dziļās mācīšanās modeļus, lai automātiski noteiktu un identificētu vaļveidīgo sugas Īrijā.
Projektu īsteno bezpeļņas organizācija – Īrijas Okeāna pētniecības un saglabāšanas asociācija (ORCA).
Par ORCA Ireland
- ORCA Ireland ir nevalstiska brīvprātīgo organizācija, kas nodarbojas ar jūras megafaunas traucējumu uzraudzību un samazināšanu Īrijas ūdeņos.
- Organizācijas mērķis ir uzlabot zinātniskās zināšanas un izpratni par jūras megafaunu Īrijas ūdeņos, veicot neinvazīvus pētījumus un saglabāšanas pasākumus.
- ORCA Ireland ir apņēmusies aizsargāt jūras bioloģisko daudzveidību un veicināt ilgtspējīgu jūras praksi.
- Organizācija ir iesaistījusies dažādos pētniecības un saglabāšanas projektos, tostarp projektā Smart Whale Sounds, kura ietvaros Ķeltu jūrā ir izvietotas akustiskās uzraudzības iekārtas, lai reāllaikā noteiktu un identificētu vaļveidīgo sugas.
- ORCA Ireland darbojas jau vairāk nekā desmit gadus un ir devusi nozīmīgu ieguldījumu zinātniskajā izpratnē par jūras megafaunu Īrijas ūdeņos.
Par Huawei Ireland
Huawei ir pasaules vadošais informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) infrastruktūras un viedierīču nodrošinātājs. Ar integrētiem risinājumiem četrās jomās – telekomunikāciju tīkli, IT, viedierīces un mākoņpakalpojumi – Huawei ir apņēmies nodrošināt digitālo tehnoloģiju ikvienam cilvēkam, mājai un organizācijai, radot savienotu un inteliģentu pasauli. Huawei ir vairāk nekā 207 000 darbinieku 170 valstīs visā pasaulē.
Huawei Īrijā darbojas kopš 2004. gada, un šobrīd tā uzņēmējdarbība apkalpo vairāk nekā trīs miljonus cilvēku un nodrošina vairāk nekā 900 darbavietu. Huawei uzņēmējdarbība Īrijā turpina attīstīties. Inteliģentā savienojamība ar optisko šķiedru un 5G tehnoloģijām ir uzsākusi savu darbību un nodrošinās mobilo tīklu un platjoslas tīklu tirgu ar mākslīgā intelekta un IOT tehnoloģijām. Huawei Ireland cieši sadarbojas ar vietējiem operatoriem un partneriem, koncentrējoties uz nākotnes talantu un augsti kvalificētu speciālistu piesaistīšanu šajās jomās visā valstī.
Huawei sadarbojas ar vairākām Īrijas trešā līmeņa iestādēm, tostarp Dublinas Trinitijas koledžu, Dublinas Pilsētas universitāti, Limerikas Universitāti, Dublinas Universitātes koledžu un Korkas Universitātes koledžu, finansējot svarīgus Īrijas pētījumus video, mākslīgā intelekta un mākoņdatošanas jomā. Uzņēmums sadarbojas arī ar galvenajiem Īrijas Zinātnes fonda centriem, piemēram, Connect, Insight, Adapt un Lero.
Par GeSI
Sadarbībā ar dalībniekiem no lielākajiem informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) uzņēmumiem un organizācijām visā pasaulē Globālā ilgtspējības veicināšanas iniciatīva (GeSI) ir vadošais objektīvas informācijas, resursu un paraugprakses avots, lai ar digitālo tehnoloģiju palīdzību panāktu integrētu sociālo un vides ilgtspējību.
